Chorujący maluch – jak zapanować nad dokumentacją medyczną?

2021-11-09 17:47 Materiał sponsorowany

Małe dzieci mają średnio 8-10 infekcji w ciągu roku. Tak rozwija się i wzmacnia ich układ immunologiczny. Do tego dochodzą szczepienia, wizyty kontrolne i badania. Jak spamiętać te wszystkie zdarzenia medyczne i dawki zalecanych leków? Pomoże w tym aplikacja mojeIKP.

mojeIKP aplikacja

i

Autor: istock_materiały prasowe

Spis treści

  1. Zacznij od zainstalowania aplikacji mojeIKP
  2. Zobacz, jak aktywować aplikację mojeIKP
  3. Korzystaj z funkcjonalności aplikacji
  4. Sprawdzaj terminy wizyt
  5. Udostępniaj wybrane dane

Kiedy rodzic loguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) poprzez stronę pacjent.gov.pl, w zakładce "Konta Twoich Dzieci" (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w zakładkę "Uprawnienia") ma dostęp do danych zdrowotnych swojego malca lub maluchów. Informacje widoczne są automatycznie na koncie tego z rodziców, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS (samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy). Rodzic, który ma taki dostęp, może równię upoważnić do wglądu i działań na IKP dziecka drugiego rodzica.

Doskonałym uzupełnieniem IKP jest bezpłatna aplikacja mobilna mojeIKP. Pobierając ją na telefon, zyskasz  wygodny dostęp do e-recept i e-skierowań - swoich i dziecka. Aplikacja może pełnić rolę waszego rodzinnego asystenta medycznego. Niektóre z dokumentów da się zapisać w telefonie i przesłać mailem lub SMSem. W ten sposób łatwiej zapanować nad całą dokumentacją medyczną malucha, dozowaniem leków i terminarzem wizyt u specjalistów.

Zacznij od zainstalowania aplikacji mojeIKP

mojeIKP aplikacja

i

Autor: materiały prasowe

Aplikacja mojeIKP może być zainstalowana jednocześnie na 3 urządzeniach. Podczas aktywacji wystarczy wykorzystać jedną z następujących metod logowania: Profil Zaufany, dostęp przez bankowość elektroniczną lub e-dowód. Przy kolejnych logowaniach wystarczy już tylko wpisać ustawiony przez siebie za pierwszym razem kod PIN, który ma od 4 do 8 cyfr. Można korzystać także z biometrii (czyli odblokowywać konto odciskiem palca lub Face ID).

Zobacz, jak aktywować aplikację mojeIKP

Korzystaj z funkcjonalności aplikacji

Przede wszystkim poznaj wszystkie przydatne funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Jeśli chcesz, o wystawieniu nowych e-dokumentów poinformują cię powiadomienia PUSH, dzięki którym możesz bezpośrednio przejść do treści e-recepty lub e-skierowania. Jeśli lekarz wystawi nową e-receptę związaną z kontynuacją leczenia, od razu dostaniesz powiadomienie a dane będzie można przesłać na telefon osobie, która szybko wykupi lek, np. drugiemu z rodziców czy dziadkom. Aplikacja pozwala także na realizowanie e-recept za pomocą kodów QR. Wystarczy, że pokażesz w aptece kod QR w aplikacji. Nie musisz martwić się więc o zapisywanie 4-cyfrowych kodów z SMS-ów czy zapisywać numerów PESEL najbliższych Ci osób.

Aplikacja znacznie ułatwi Ci kontrolowanie, które z recept zostały już zrealizowane, a które leki należy dopiero wykupić. Na ekranie głównym aplikacji wyświetlają się e-recepty wraz ze statusem ich realizacji – sprawdzisz, które zostały wykupione w całości, a które jeszcze nie. To znaczne ułatwienie, gdy dbasz nie tylko o siebie, ale także i o swoich bliskich.   

Sprawdzaj terminy wizyt

W aplikacji mojeIKP masz zapisane e-recepty i e-skierowania dziecka oraz terminy zaplanowanych wizyt w ramach e-skierowania. Idąc z dzieckiem na konsultację u specjalisty, nie musisz pamiętać o zabieraniu pliku dokumentów i kalendarza. Łatwo sprawdzisz, kiedy ostatni raz dziecko oglądał neurolog, czy laryngolog. Takie informacje mają ogromne znaczenie. Lekarz POZ, ale też inni specjaliści, nie zawsze mają pełny wgląd w to, co działo się z małym pacjentem wcześniej, a na tej podstawie (oraz biorąc pod uwagę obecny stan dziecka) planują dalsze postępowanie. Wgląd w dane ułatwia bardziej holistyczne podejście do małego pacjenta, uwzględniające wszystkie objawy, wyniki wcześniejszych badań, zalecenia innych lekarzy. Dzięki temu łatwiej ocenić, czy tempo rozwoju dziecka nie odbiega od normy. Łatwiej także powiązać np. nagłe pojawienie się wysypki z przyjmowanym niedawno lekiem.

Udostępniaj wybrane dane

Aplikacja mojeiKP jest podręczną dokumentacją medyczną – znajdziesz w niej e-recepty oraz e-skierowania swojej pociechy. Historia leczenia i dawki zaleconych leków będą przydatne w sytuacji, gdy traficie do nowego specjalisty, który na tej podstawie będzie miał pełny obraz stanu zdrowia dziecka. Trudno pamiętać o wszystkim, gdy maluch jest niespokojny lub źle się czuje, a jego płacz utrudnia zebranie myśli i spokojną rozmowę z lekarzem. Dzięki aplikacji, najważniejsze informacje o zdrowiu dziecka masz zawsze dostępne pod ręką, są dostępne 24/7.

Aplikacja mobilna mojeIKP stanowi doskonałe uzupełnienie IKP dziecka, którym możesz zarządzać aż do uzyskania przez nie 18-go roku życia.

IKP

i

Autor: materiały prasowe