Ibuprofen i paracetamol to dwa najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe. Czy można podawać je dzieciom? Oczywiście! Sprawdź, co jest najskuteczniejsze na gorączkę u dziecka i jakie leki na gorączkę podawać dziecku.
Spis treści
- Od kiedy i jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?
- Jak jest postać leków przeciwgorączkowych dla dziecka?
- Jak szybko i na jak długo działa lek?
Od kiedy i jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?
- Leki na bazie paracetamolu można podawać na gorączkę u niemowlaka od chwili urodzenia. Można podawać co cztery godziny
- Preparaty z ibuprofenem - po ukończeniu 3. miesiąca życia. Leki na bazie ibuprofenu podaje się co sześć godzin.
Jak jest postać leków przeciwgorączkowych dla dziecka?
Preparaty z paracetamolem są dostępne w postaci roztworu (dzieciom od 3 miesiąca życia podaje się go np. z mlekiem), czopków, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, tabletek musujących (dla dzieci powyżej 7. roku życia).
Dzieciom do 12.roku życia nie podaje się kwasu acetylosalicylowego (np. Polopiryny, Aspiryny), gdyż po nich może wystąpić zagrażająca życiu choroba neurologiczna - zespół Reye’a (zwłaszcza przy wirusowych chorobach zakaźnych, np. grypie czy ospie wietrznej).
Którą postać leku wybrać, to zależy od sytuacji. Jeśli malec jest spokojny, nie wymiotuje - można podać mu preparat w płynie. Jeśli natomiast zanosi się płaczem, lepiej zaaplikować czopek, gdyż nie ma wtedy ryzyka, że dziecko zwymiotuje lek.
Dawkę leku należy zawsze dopasować do wagi i wieku dziecka – szczegółowe informacje są podane na opakowaniu albo w ulotce preparatu.
UWAGA! Niektóre maluchy, zwłaszcza ze skłonnością do alergii, mogą być uczulone na leki przeciwgorączkowe. Dlatego należy uważnie obserwować dziecko i jeśli po zażyciu leku pojawi się u niego wysypka, wymioty albo biegunka, natychmiast poinformuj o tym lekarza – może to być zarówno objaw infekcji, jak i reakcji alergicznej.
Jak szybko i na jak długo działa lek?
Leki obniżające gorączkę zaczynają działać po około 20–30 minutach, czasem jednak na efekt trzeba czekać nawet do godziny.
Zdarza się, zwłaszcza na początku choroby, że działają za krótko, np. lekarz zalecił, by preparat przeciwgorączkowy podawać trzy razy na dobę, tymczasem malec już po 3-4 godzinach znów ma wysoką gorączkę. W takim przypadku nie wolno na własną rękę przekraczać zalecanej dawki leku.
Można jednak na zmianę stosować leki z dwóch różnych grup, to znaczy jeśli poprzednio malec dostał leki na bazie paracetamolu, teraz można podać mu tez z substancją czynną ibuprofenu. Warto jednak wcześniej skonsultować takie rozwiązanie z pediatrą.
Domowe metody obniżania gorączki - jeśli jest bardzo wysoka - można stosować dopiero po podaniu dziecku leków przeciwgorączkowych, nigdy zamiast nich. Ochładzanie dziecka bez podania mu leków może wywołać drgawki.
Czytaj także: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?
Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?
Wysoka temperatura: mierzenie temperatury w odbycie, kiedy podać leki na gorączkę?
Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki
Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka
Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia
Źródło: www.mowimyjak.se.pl