Latem chętnie wyjeżdżamy za miasto. Słońce i wysokie temperatury budzą do życia nie tylko nas, ale również przyrodę.Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy po ukąszeniu lub użądleniu? Warto to wiedzieć, ponieważ w czasie beztroskiej zabawy na zewnątrz wasze dziecko może użądlić pszczoła albo ukąsić żmija. Zobacz, jak się przygotować do takiej sytuacji i
Spis treści
Pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły
Użądlenie pszczoły kończy się zazwyczaj pozostawieniem w skórze dziecka żądła. Należy je delikatnie usunąć, a następnie miejsce po nim zdezynfekować. Miejsce po żądle może być czerwone i opuchnięte. Użądlenie pszczoły w większości przypadków powoduje u dziecka łagodną reakcję alergiczną.
Jeśli po użądleniu pszczoły u dziecka wystąpił obrzęk i zaczerwienienie rany, a dziecko skarży się na świąd, możecie się uspokoić - to łagodna reakcja, która szybko minie. Aby ulżyć maluchowi, przyłóżcie do rany cebulę albo korzeń pietruszki i podajcie do wypicia wapno.
Dziecko trzeba obserwować.Jeśli po użądleniu pszczoły maluch ma duszności, wymiotuje, a obrzęk w pobliżu rany szybko się rozprzestrzenia. Taka reakcja organizmu może oznaczać wstrząs anafilaktyczny, który jest bardzo niebezpieczny. W przypadku wystąpienia tych objawów jak najszybciej wezwijcie pogotowie.
Wstrząs anafilaktyczny może również wystąpić u osób uczulonych. Jeśli wiecie, że wasze dziecko jest uczulone, poproście lekarza o przepisanie adrenaliny. Przy każdym wyjściu na spacer albo wyjeździe za miasto, pakujcie ją do torby.
Co robić, gdy dziecko użądli osa?
Osy nie pozostawiają żądlą, a ich jad jest dużo słabszy niż jad pszczoły. Z miejscem po użądleniu należy postępować podobnie jak w przypadku kontaktu z pszczołą. Warto pamiętać, że jad osy również może wywołać reakcję alergiczną.
bardzo niebezpieczne jest połknięcie owada lub użądlenie w okolicy ust, gardła czy w jamie ustnej, Wtedy należy jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala, ponieważ opuchlizna może utrudnić, a nawet uniemożliwić oddychanie. Zanim pojaw się pogotowie warto podać dziecku wapno, lek przeciwalergiczny lub kostki lodu do ssania, które zmniejszą obrzęk.
Co zrobić po ukąszeniu żmii?
- Żmija jest jedynym w Polsce jadowitym wężem, ale na szczęście jej ukąszenie nie jest śmiertelne - uspokaja na początku Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Ukąszenie żmii jest jednak niebezpieczne dla małych dzieci i dla osób starszych. Jad żmii zawiera toksynę, która wywołuje zaburzenia neurologiczne - tłumaczy ratownik.
Ukąszenie żmii zostawia na ciele dwa małe ślady, z których wypływają krew i jad. Jeśli podejrzewamy, że dziecko ukąsiła żmija, nie tamujmy tych substancji, tylko pozwólmy im wypłynąć.
Jeśli znajdujemy się w lesie albo wysoko w górach, możemy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, żeby zmniejszyć przepływanie tego jadu. Taką opaskę możemy zrobić np. z paska od spodni. Warto zadbać, żeby materiał miał co najmniej 4 centymetry. Potem możemy wzywać pogotowie albo służby ratownicze.