Czy wychodzenie na dwór z chorym dzieckiem to dobry pomysł? Ekspercie twierdzą, że tak, oczywiście wszystko w granicach rozsądku i z uwzględnieniem rodzaju choroby i nasilenia jej objawów. Małe dziecko może wyjść na dwór, gdy jest przeziębione, w niektórych przypadkach jest to nawet korzystne. Wychodzenie na zewnątrz nie pogorszy infekcji wirusowej, może jednak nasilić niektóre objawy.
Spis treści
- Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma katar?
- Czy wyjść na spacer, gdy dziecko ma biegunkę i wymiotuje?
- Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha?
- Co ze spacerem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk?
- Jakie są zasady bezpiecznego spaceru z chorym dzieckiem?
Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma katar?
Katar u niemowlaka i katar u dziecka, o ile nie ma podwyższonej temperatury, nie jest powodem do siedzenia w domu. Zakatarzony maluch może wyjść na spacer nawet w chłodny, lecz bezwietrzny dzień. Świeże powietrze pomoże obkurczyć naczynia śluzówki nosa, ułatwić oddychanie i sprzyja szybszemu pokonaniu katarku.
Czy wyjść na spacer, gdy dziecko ma biegunkę i wymiotuje?
Niemowlę i dziecko, które ma biegunkę lub wymiotuje, powinno zostać w domu. Także wtedy, gdy jest świeżo po infekcji układu pokarmowego i jest wyraźnie osłabione. Poza tym zmiana pieluchy na zewnątrz w sytuacji biegunki jest niekomfortowa i trudna.
Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha?
Jeśli dziecko ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha, powinno zostać w domu, aż do momentu całkowitego wyjścia z choroby. Może to się zbiec z końcem kuracji antybiotykowej, ale na pewno wcześniej dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.
Sprawdź: Kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych
Biegunka u dzieci - przyczyny i leczenie rozwolnienia
Co ze spacerem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk?
Jeśli dziecko przyjmuje antybiotyk (np. z powodu anginy), ale nie ma już dolegliwości (tzn. nie boli je gardło i nie ma gorączki), mimo wszystko powinno zostać w domu, by móc spokojnie się wykurować. Poza tym w czasie przyjmowania antybiotyku ma osłabiony układ odpornościowy i łatwo może złapać kolejną infekcję.
Jakie są zasady bezpiecznego spaceru z chorym dzieckiem?
- W przypadku chorego dziecka mówimy jedynie o spacerze, a nie meczu piłki nożnej na świeżym powietrzu czy wyprawy rowerami. Malec nie powinien się przemęczać ani nie mieć sposobności do gwałtownego rozgrzania organizmu, a następnie jego wyziębienia.
- Ubierz dziecko na cebulkę, abyś łatwo mogła zdjęć bądź założyć jedną warstwę ubrań.
- Spacer nie powinien być długi. W przypadku niemowlaka wystarczy 20 minut, a starszego dziecka około godziny.
- Nie wychodź na spacer, gdy jest mróz, pada deszcz lub wieje silny wiatr, jak również wtedy, gdy jest upał.