Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która wymaga stosowania leczniczych preparatów i kosmetyków z apteki. Wśród osób cierpiących z powodu atopii jest jednak wiele takich, które stosują domowe sposoby leczenie AZS z pozytywnym skutkiem.
Domowe metody leczenia AZS skutecznie łagodzą objawy atopii – zaczerwienie skóry, jej suchość i szorstkość, ale przede wszystkim uporczywe swędzenie, które jest najbardziej męczącym objawem AZS.
Oto domowe sposoby na AZS, które warto wypróbować:
- używaj nawilżacza, suche powietrze bardzo nasila objawy AZS, nawilżanie - przeciwnie: łagodzi swędzenie i łuszczenie skóry
- używaj wody termalnej w sprayu – spryskiwanie skóry wodą termalną nawilża skórę, łagodzi zmiany alergiczne i poprawia samopoczucie.
- uciskaj i masuj skórę zamiast ją drapać. Drapanie zwiększa ryzyko zakażenia i potęguje podrażnienie i tak już wrażliwej skóry.
- zakryj swędzące miejsca ubraniem lub bandażem – przykrywanie dotkniętego obszaru bandażami pomaga chronić skórę i zapobiega rozdrapywaniu podrażnionych miejsc do krwi.
- weź letnią kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub płatków owsianych.
- noś chłodną, gładką odzież. Szorstkie, wełniane i ciasne ubrania podrażniają skórę, a przegrzanie ciała potęguje objawy AZS.
- pamiętaj o relaksie – stres i niepokój oraz inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilać atopowe zapalenie skóry.
- stosuj olej kokosowy z pierwszego tłoczenia lub tłoczony na zimno bezpośrednio na miejsca zmienione AZS–em. Olej nawilża i działa antybakteryjnie.
- unikaj alergenów, potęgujących zmiany: dziecko z atopowym zapaleniem skóry nie może mieć kontaktu z kurzem, substancjami zapachowymi, dymem z papierosów, sierścią zwierząt
- wietrz pokój, w którym śpisz i wyrzuć z niego dywany, zasłony, tapicerowane meble, bo kurz, który lubi się gromadzić w ich zakamarkach, może być przyczyną zaostrzenia choroby. Podłoga powinna być drewniana, pokryta nietoksycznym lakierem.
Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS
Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry
Wsparcie psychologiczne dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry
Atopowe zapalenie skóry u dziecka - co z zabawkami?
Nie wszystkie nadają się dla atopika, choć na ich opakowaniach raczej nie znajdziesz żadnych ostrzeżeń. Dziecko mogą uczulać pluszaki (zwłaszcza te z długim włosiem, w którym gromadzą się roztocza i zanieczyszczenia), a także niektóre zabawki wykonane z barwionego tworzywa.
Warto się zawczasu upewnić, czy do wyprodukowania zabawki użyto bezpiecznych, nietoksycznych barwników (poświadcza to m.in. certyfikat CE na opakowaniu). Nie kupuj zabawek z niepewnego źródła, np. na bazarze – nie masz gwarancji, że tworzywo użyte do ich wyprodukowania było przez kogokolwiek badane, i że zabawka będzie dla dziecka bezpieczna.