Co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne? Proste rady na poparzenia u malucha

2022-06-21 10:17

W upalnie dni, bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Do uszkodzenia skóry u dziecka może dojść nawet po kwadransie przebywania na dworze, w pełnym słońcu. Zobacz, jakie są objawy poparzenia słonecznego i jak chronić przed nim dziecko.

Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

i

Autor: Getty images Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne mogą wystąpić w ciągu 15 minut przebywania na słońcu, ale zaczerwienienie i dyskomfort mogą też pozostać niezauważone nawet przez kilka godzin. Dlatego przebywając z małym dhttps://www.mjakmama24.pl/kalendarz-rozwoju-dziecka/zieckiem na na dworze w czasie upałów, musisz być bardzo czujna i ostrożna. Sprawdź, co robić, gdy dziecko jest poparzone słońcem i jak rozpoznać oparzenia słoneczne.

Spis treści

  1. Co to jest poparzenie słoneczne u dziecka? 
  2. Jakie są objawy poparzenia słonecznego?
  3. Co robić, gdy dziecko ma objawy poparzenia słonecznego?
  4. Kiedy do lekarza? 
  5. Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym u dzieci? 
Poparzenia słoneczne

Co to jest poparzenie słoneczne u dziecka? 

Oparzenia słoneczne spowodowane jest szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niemowlęta i małe dzieci są na nie szczególnie podatne, ponieważ ich skóra jest cienka i delikatna. Warto wiedzieć, że najbardziej narażone na nie są dzieci o jasnej karnacji i te, które mają pieprzyki lub piegi.

Oparzenia słoneczne u dziecka są bardzo bolesne, ale nie tylko dlatego trzeba ich unikać. Badania pokazują, że nawet pojedyncze poparzenie promieniami UV w okresie dzieciństwa podwaja ryzyko zachorowania na czerniaka, najbardziej śmiercionośnego raka skóry w wieku dorosłym.

Naukowcy szacują, że 90 procent nowotworów skóry jest spowodowanych właśnie nadmierną ekspozycją na słońce.

Jakie są objawy poparzenia słonecznego?

Po czym poznać, że dziecko dostało poparzenia słonecznego? Po tym, że jego skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. W cięższych przypadkach obrzęk jest większy, a skóra pokryta jest pęcherzami. 

Zazwyczaj objawy oparzenia słonecznego zaczynają pojawiać się dwie do czterech godzin po pobycie na słońcu, a największy ból występuje 12–14 godzin później. Zaczerwienienie zaczyna zanikać za dwa lub trzy dni, a skóra zwykle zaczyna się łuszczyć.

Objawy lekkiego oparzenie słonecznego u dzieci to:

  • zaczerwienienie skóry i podniesienie jej temperatury (skór w dotyku jest ciepła) 
  • ból
  • swędzenie

Objawy silnego oparzenie słonecznego u dzieci to:

  • zaczerwienienie i pęcherze ba skórze
  • ból i mrowienie
  • obrzęk
  • ból głowy
  • nudności
  • gorączka i dreszcze
  • zawroty głowy

Co robić, gdy dziecko ma objawy poparzenia słonecznego?

Jeśli twoje dziecko ma objawy poparzenia słonecznego, natychmiast zabierz je ze słońca i umieść w cieniu. 

  • Jeśli poparzenie słoneczne jest niewielkie, skórę wystarczy szybko schłodzić, przykładając zimne okłady (np. ze zmoczonego wodą ręcznika - na 10–15 minut, trzy do czterech razy dziennie). Można też spryskiwać skórę wodą termalną w aerozolu.
  • Po 15–20 minutach takiego schładzania, skórę można posmarować łagodzącą pianką albo żelem z pantenolem, alantoiną lub aloesem, który ma działanie łagodzące.
  • Jeśli nie masz takiego preparatu, poparzone miejsce nasmaruj zwykłym zimnym naturalnym kefirem, jogurtem lub maślanką – gdy wyschnie, zmyj i posmaruj ponownie. Taka kuracja zimnymi przetworami z mleka łagodzi poparzenie. Zmywając je trzeba tylko pamiętać, by nie trzeć skóry. Sprawdzi się też smarowanie oparzeń olejem lnianym.
  • Jeśli dziecko płacze z bólu, można podać mu preparat przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen). 
  • Podawaj dziecku dodatkowe płyny, aby nawodnić organizm.
  • Poparzoną skórę trzeba chronić przed słońcem, dopóki całkowicie nie zniknie zaczerwienienie. Gdy malec poczuje się lepiej i będziesz chciała wyjść z nim na dwór, pamiętaj, aby wszystkie oparzone słońcem miejsca były całkowicie zakryte przed promieniami UV.

Czytaj równieżCzarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Czy latem zakładać dziecku czapkę?

Kiedy do lekarza? 

Silne poparzenie słoneczne, które objawia się pęcherzami, gorączką lub dużym bólem wymaga wizyty u lekarza. Niepokojące powinny być dla ciebie również takie sygnały, jak omdlenie, odwodnienie czy obrzęk twarzy u dziecka wywołany poparzeniem.

Jeśli oparzenie wydaje się rozległe, bardzo bolesne, a malec wymiotuje, może to wskazywać na udar cieplny - wtedy również konieczna jest konsultacja z lekarzem. Staraj się zachować spokój, zadzwoń do lekarza lub udaj się do najbliższego szpitala. Natychmiast skontaktuj się z pediatrą również wtedy, gdy poparzone dziecko ma mniej niż 1 rok.

Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym u dzieci? 

Oparzeń słonecznych można uniknąć, jeśli będziesz prawidłowo chronić dziecko przed promieniami UV. Unikaj przebywania na plaży czy otwartym słońcu w porach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli między godziną 10 rano a 16 po południu.

Używaj kremów przeciwsłonecznych, dla niemowląt najlepsze będą preparaty z 50 SPF, które zapewniają ochronę szerokiego spektrum, zarówno przed promieniami UVB, główną przyczyną oparzeń słonecznych, jak i promieniami UVA, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry. 

Stosuj krem około 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz i powtarzaj smarowanie, ponieważ filtry przestają działać po jakimś czasie.

Niemowlęcia w ogóle nie wystawiaj na słońce, siedź z nim w cieniu. Ubieraj malca w lekkie i przewiewne  ciuszki, które będą osłaniać ciało przed promieniami.  

Czytaj równieżObjawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?

Jak prawidłowo chronić dziecko przed słońcem?