Dziecko poparzyło się pokrzywą? Sprawdź, jak szybko złagodzić uczucie pieczenia

2022-06-09 13:07

Przebywając na łonie natury wiosną lub latem często trudno uniknąć oparzenia pokrzywą. To pospolita roślina, którą można spotkać wszędzie. Nawet jeśli nasze dziecko, wie jak wygląda pokrzywa, w trakcie spontanicznej zabawy, może jej po prostu nie zauważyć. Kontakt z nią kończy się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i bólem. Co zrobić, by zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez dziecko?

Jak szybko złagodzić uczucie pieczenia po oprzeniu pokrzywą?

i

Autor: Getty images Jak szybko złagodzić uczucie pieczenia po oprzeniu pokrzywą?

Zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze dziecko poparzyło się pokrzywą, gdy nagle zaczyna głośno płakać, drapie podrażnione miejsce i narzeka na ból. Choć oczywiście najlepiej byłoby zapobiegać takim sytuacjom, to dobrze wiemy, że w praktyce wychodzi różnie - nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji. W zależności od tego, gdzie w danym momencie się znajdujemy i jakimi środkami dysponujemy pod ręką, możemy zadziałać na kilka różnych sposobów, by przynieść ulgę dziecku.

Przeczytaj także: Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci? Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Spis treści

  1. Poparzenie pokrzywą - "Mamo dlaczego mnie szczypie?"
  2. Sposoby na poparzenie pokrzywą, gdy jesteście w plenerze
  3. Łagodzenie poparzenia pokrzywą w domu
  4. Tego unikaj przy poparzeniu pokrzywą
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Poparzenie pokrzywą - "Mamo dlaczego mnie szczypie?"

Po kontakcie z pokrzywą niemal natychmiast na skórze pojawiają się zaczerwienienie i bąble. Towarzyszy im nieprzyjemne uczucie szczypania, pieczenia i świąd. W przypadku dzieci często pada też proste stwierdzenie, że po prostu "boli". Dlaczego tak się dzieje? Liście pokrzywy pokrywają delikatne kolce z kwasem mrówkowym, który ma silnie drażniące działanie. Wystarczy powierzchowny kontakt z naszą skórą, by doszło do jej podrażnienia. By złagodzić uczucie pieczenia u dziecka, należy działać od razu - wystarczą proste środki, które rodzic ma zwykle przy sobie.

Przeczytaj także: Trujące rośliny leśne i łąkowe

Sposoby na poparzenie pokrzywą, gdy jesteście w plenerze

Nawet w lesie lub na łące da się zaradzić w takiej sytuacji. Najlepiej zacząć od najprostszej czynności - przemycia podrażnionej skóry wodą. Jeśli nie mamy przy sobie czystej wody, możemy użyć wilgotnej, czystej chusteczki. Woda zmyje kwas mrówkowy z powierzchni skóry i zapobiegnie dalszemu jej podrażnianiu. W plenerze pomocne mogą także okazać się okłady z liści szczawiu, babki lancetowatej lub niecierpka. Rośliny te rosną w tych samych stanowiskach, co pokrzywy, więc jest duża szansa, że akurat je spotkamy.

Łagodzenie poparzenia pokrzywą w domu

W domu dobrze jest zacząć od umycia poparzonego miejsca wodą z mydłem. Dzięki temu dokładniej oczyścimy skórę z substancji drażniącej.

Następnie możemy zrobić okłady z sody oczyszczonej. W tym celu przygotowujemy pastę (łyżeczkę sody z 10-15 ml wody). Powstałą papkę nakładamy na podrażnione miejsce i zakrywamy gazikiem. Kompres trzymamy 10-15 minut. Już po kilku minutach pieczenie powinno być mniej dokuczliwe. Zamiast papki z sody, można też przygotować roztwór, ale trzeba pamiętać, aby był przygotowany na bazie chłodnej wody.

Aby złagodzić uczucie pieczenia, możemy użyć także cytryny. Najprościej pokroić ją w plasterki i przykładać bezpośrednio do skóry. Możemy także wycisnąć z niej sok i moczyć w nim gaziki lub waciki, które przyłożymy do skóry.

Właściwości łagodzące świąt ma także mięta i szałwia, więc jeśli mamy je w swoim zielniku, także możemy je wykorzystać.

Polecamy: Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?

Tego unikaj przy poparzeniu pokrzywą

Poparzonego pokrzywą nie wolno drapać i pocierać, bo takie działania przynoszą odwrotny skutek. W rozdrapaną skórę jeszcze głębiej wnika wspomniany kwas mrówkowy, wzmagając uczucie pieczenia. Trudno jednak powstrzymać dzieci przed odruchowym drapaniem, dlatego w przypadku najmłodszych sprawdza się zabezpieczenie podrażnionej skóry opatrunkiem. Lepiej także nie zakrywać podrażnionej skóry ubraniem, gdyż tkanina także może podrażniać i wzmagać pieczenie.

Poparzone miejsce należy także chronić przed wysoką temperaturą - unikać słońca i kontaktu z ciepłą wodą.

Po takich zabiegach dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku godzin.

W przypadku silnej reakcji alergicznej, należy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj: Pokrzywka u dzieci. Po czym ją poznać i jak złagodzić?