Dziecko z ogonem urodzone w Brazylii - jak to możliwe i jak często się zdarza? ZDJĘCIA

2021-11-12 13:03

Malutki Brazylijczyk urodził się z... prawdziwym ogonem! Jak to możliwe i co sprawiło, że ten organ nie przekształcił się w kość ogonową, jak to się dzieje u każdego płodu? Przeczytaj, jak często rodzą się dzieci z ogonami?

Dziecko z ogonem urodzone w Brazylii

i

Autor: Getty images Jak to możliwe i jak często się zdarza?

Spis treści

  1. Ogon zamiast kości ogonowej
  2. Czym jest ogon u brazylijskiego noworodka?

W Brazylii urodził się chłopiec z 12-centymetrowym ogonem. Przypadek ten wzbudził zrozumiałą sensację, a zdjęcia nietypowego organu obiegło cały świat.

Okazuje się, że ten niezwykle rzadki przypadek nie jest jednak niczym zaskakującym. Choć w literaturze naukowej opisano tylko 40 takich przypadków, to jednak z naukowego punktu widzenia jest to wytłumaczalne.

Ogon zamiast kości ogonowej

Przypadek małego Brazylijczyka opisano w Journal of Pediatric Case Reports. Według naukowców około 4 tygodnia ciąży w organizmie płodu zaczyna kształtować się organ przypominający ogon. Zanika on jednak kilka tygodniu później, ostatecznie przekształcając się w kość ogonową. 

W przypadku małego chłopca, o którym mowa, proces ten nie nastąpił, na skutek czego dziecko urodziło się z 12 centymetrowym włóknistym rdzeniem, zakończonym okrągłym wyrostkiem. 

Czytaj również: 

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?

Jak rozpoznać ból u niemowlaka

Czym jest ogon u brazylijskiego noworodka?

Jak informują autorzy artykułu w Journal of Pediatric Case Reports, „pseudoogony", które do tej pory opisywano, to wypukłości składające się z tkanki tłuszczowej lub chrzęstnej oraz elementów kostnych.

W przypadku małego Brazylijczyka lekarze obawiali się, ze organ może być połączony z kręgosłupem, co mogłoby spowodować powikłania w obrębie układu nerwowego. Na szczęście tak się nie stało i ogon został usunięty w szpitalu dziecięcym w Fortaleza niedługo po narodzinach.