Pewna mama pochwaliła się radą, która usłyszała od swojego pediatry, a która odmieniła życie jej i jej rodziny. Becky Mansfield miała czwórkę dzieci. Każde z nich miało problemy ze snem, jak większość maluchów, ale najtrudniej było jej z trzecim, 3-letnim wówczas synkiem.
Spis treści
Nocne wędrówki synka - jak to zakończyć?
Becky akurat urodziła czwarte dziecko, więc jej noce i tak były zarwane z powodu nocnych karmień. Do tego doszły pobudki trzylatka, który każdej nocy wstawał i szedł ze swojego pokoju do sypialni rodziców. Ona albo jej mąż musieli wstać, zaprowadzić do z powrotem do łóżka, przytulić i poczekać aż uśnie. Nie chcieli brać go do swojego łóżka, bo tam wolne miejsce zajmowała ssący pierś niemowlak.
Taka sytuacja, utrzymująca się przez kilka miesięcy sprawiła, że oboje wyglądali jak zombi. Brakował im snu i po prostu padali na twarz ze zmęczenia.
Czytaj również: Niemowlę nie śpi, wybudza się, zasypia tylko na rękach? Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz.1
Drzemka dziecka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?
Genialna rada lekarki
Podczas jednej z wizyt kontrolnych u pediatry Becky poskarżyła się na nocne pobudki trzyletniego synka. To co usłyszała od pediatry, nie tylko okazało się radą skuteczną, ale również taką, która odmieniła życie wyczerpanych rodziców czwórki dzieci.
Pediatra dzieci zasugerowała, aby Becky zmieniła wzór snu synka. Każdy z nas, także dzieci, śpią w określonym rytmie. Sen malucha składa się z kilku (4-7 cykli), między którymi budzi się. Niemowlę zaczyna wtedy płakać, stękać, kręcić się, a kilkulatek – woła o picie, idzie siusiu, wstaje i zaczyna wędrówki do sypialni rodziców.
Przerwanie cyklu snu
Lekarka zasugerowała, aby kładąc się spać (zwykle o 2-3 godziny później niż jej synek) weszła do jego pokoju i przerwała cykl snu, w którym się znajdował. Brzmi to brutalnie, ale nie chodziło o obudzenie dziecka, wyrwanie go ze snu.
Pediatra poradziła, aby podeszła do łóżeczka, delikatnie poruszyła malca, aby zmienił pozycję, przytuliła, pocałowała - tyle wystarczy, aby przerwać fazę snu, w której się znajduje, zmienić cykl i sprawić, aby chłopiec ponownie zapadł w głęboki sen.
Zdaniem Becky pomysł okazał się fantastyczny i sprawdził się idealnie, Synek zaczął przesypiać noce, a rodzice przestali nocą wędrować razem z nim po domu.
Spróbujecie czego takiego?
Czytaj również: Bezsenność u dziecka: przyczyny i leczenie bezsenności
Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka - ile trwa i jak sobie z nim poradzić?