Gorączkujące dziecko. Kiedy trzeba jechać do lekarza, gdy dziecko ma gorączkę?

2020-10-28 8:50

Martwisz się, bo dziecko zachorowało i ma wysoką temperaturę? Zastanawiasz się, kiedy trzeba jechać do lekarza, gdy dziecko ma gorączkę. Dowiedz się, kiedy gorączkujące dziecko powinien obejrzeć specjalista, a kiedy można z tym poczekać.

Gorączka u dziecka: kiedy trzeba jechać do lekarza?

i

Autor: _photos.com|photos.com Gorączka u dziecka: kiedy trzeba jechać do lekarza?

Spis treści

  1. Kiedy trzeba iść do lekarza z gorączkującym dzieckiem? 
  2. Czy iść do lekarza, gdy dziecko ma drgawki gorączkowe?

Kiedy trzeba iść do lekarza z gorączkującym dzieckiem? 

Wysokość gorączki u dziecka niewiele mówi rodzicom o zagrożeniu, jakim jest choroba, która ją wywołała.

  • Gorączka u niemowlaka jest zawsze powodem do konsultacji z pediatrą. Niezwłocznie należy się skontaktować z pediatrą także wówczas, gdy gorączkę powyżej 38ºC ma noworodek, nawet jeśli poza tym jest w dobrym stanie.
  • U małych dzieci poniżej 4 roku życia powodem do jak najszybszej wizyty u pediatry są sytuacje, gdy dziecko ma gorączkę, jest bardzo niespokojne, głośno krzyczy, nie można go uspokoić, wymiotuje, ma biegunkę, a także wówczas, gdy dziecko jest mało aktywne, „leci przez ręce”, odmawia przyjmowania płynów i pokarmów bądź gorączce towarzyszy wysypka.
  • Wskazaniem do zbadania dziecka jest również podwyższona temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni mimo leczenia.
  • Przy poważniejszych infekcjach, gdy objawami jest np. ból ucha, silny ból gardła z nalotami - konieczna jest wizyta u specjalisty. Być może oprócz leków przeciwgorączkowych potrzebne będą także preparaty dostępne tylko na receptę, np. antybiotyk.
  • Do pediatry trzeba iść również wtedy, gdy oprócz gorączki dziecku na pozór nic nie dolega – wówczas konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań, które ustalą jej rzeczywistą przyczynę.

Czy iść do lekarza, gdy dziecko ma drgawki gorączkowe?

Bardzo wysoka temperatura może być przyczyną drgawek gorączkowych – dziecko pręży się, sztywnieje, zaczyna drżeć, może też stracić przytomność. Trwa to kilka minut. Jeśli pojawią się drgawki gorączkowe, dziecko trzeba ułożyć na boku i pilnować, by się nie uderzyło. Nie wolno dawać mu wówczas nic do picia ani jedzenia.

Gdy atak się skończy, trzeba jak najszybciej wezwać lekarza albo pogotowie. Drgawki zazwyczaj nie pozostawiają po sobie żadnych następstw, choć czasem (dla kontroli) konieczne bywa wykonanie badania EEG.

Czytaj również: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Wysoka temperatura: mierzenie temperatury w odbycie, kiedy podać leki na gorączkę?

Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki

Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

miesięcznik "Zdrowie"