Częste infekcje dróg oddechowych u dzieci spędzają sen z powiek rodzicom w okresie jesienno-zimowym. Są także jednym z najczęstszych powodów wizyt małych dzieci u lekarza pediatry i na oddziałach dziecięcych. Niepokój rodziców wzbudza zwłaszcza zbyt duża liczba infekcji w roku, a także ich nasilony przebieg, brak poprawy po leczeniu standardowym, czy objawy towarzyszące.
Ile infekcji w roku to norma? - Jako normę podaje się 5-6 infekcji w roku, jednak wszystko zależy od wieku dziecka i okoliczności. W pierwszym roku kolektywizacji - np. w żłobku czy w przedszkolu - dziecko może przechodzić infekcję nawet 10-12 razy w roku i wcale nie musi to świadczyć o zaburzeniach odporności czy chorobach przewlekłych - podkreśla dr hab. n. med. Katarzyna Plata-Nazar. I dodaje: - Należy mieć na uwadze, że pełne wyzdrowienie nabłonka dróg oddechowych może trwać nawet do dwóch miesięcy. Często u już zdrowych dzieci mamy do czynienia z poinfekcyjną nadreaktywnością drzewa oskrzelowego. Objawia się ona suchym, męczącym kaszlem i często niepokoi rodziców.
Kiedy infekcje i ich objawy powinny nas zaniepokoić? - Jeśli pojawia się gorączka 38,5, która trwa dłużej niż dwie-trzy doby, stan dziecka się pogarsza, katar staje się gęsty i zielony - powinniśmy udać się do lekarza. Większa czujność jest wymagana także w przypadku dzieci obciążonych chorobami przewlekłymi - mówi Ekspertka.
Zwraca także uwagę na rolę prawidłowej higieny dróg oddechowych u dzieci, zwłaszcza nawilżania i oczyszczania. - Udrożnianie nosa jest niezwykle istotne, ponieważ jego zadaniem jest oczyszczanie, nawilżanie i podgrzewanie powietrza, które wdychamy. Oddychanie przez jamę ustą nie jest korzystne, gdyż zimne i zanieczyszczone powietrze dostaje się do naszych dróg oddechowych.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, z której dowiecie się m.in.:
- Jak dbać o higienę nosa, gdy pojawia się infekcja,
- Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia,
- Jak odróżnić sapkę od kataru,
- Czym się różnią roztwory do nebulizacji.