Inhalacje solą fizjologiczną to popularna metoda leczenia infekcji u małych dzieci. W przypadku słabszych infekcji, czasem wystarczy, aby malec znów swobodnie oddychał, ssał pierś i przestał marudzić. W poważniejszych - inhalacje solą fizjologiczna są doskonałym sposobem na usunięcie wydzieliny i pomocną terapią wspomagającą leczenie innymi lekami.
Spis treści
Ile trwa katar u dziecka?
U małych dzieci główną przyczynę kataru i zaburzeń drożności nosa stanowią infekcje wirusowe o różnej etiologii (np. rynowirusy, koronarowirusy, adenowirusy), sporadycznie mają one etiologię bakteryjną. Zaburzone oddychanie przez nos prowadzi do zmiany toru oddechowego z nosowego na oddychanie ustami. U niemowląt najczęściej manifestuje się to: niepokojem w czasie ssania, przerywaniem jedzenia , zaburzeniem snu, kaszlem spowodowanym spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, bólem gardła wywołanym wysychaniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Pomocne w tym przypadku okazują się inhalacje solą fizjologiczną.
Zazwyczaj nieżyt nosa u dzieci mija po około 10-14 dniach, czasem szybciej. Częstym infekcjom dróg oddechowych sprzyja wpływ narażenia na bierne palenie, przegrzewanie dziecka, zaniechanie szczepień ochronnych, przebywanie w pomieszczeniach zagrzybionych, nieprawidłowe odżywianie, mała ilość spacerów.
Sposoby na katar u dziecka
Pielęgnacja dziecięcego nosa u chorych sprowadza się do częstego oczyszczania nosa, przepłukiwania roztworami soli fizjologicznej oraz wodą morską, najczęściej w spray'u. Oczyszczanie nosa jest bardzo ważne i powinno się wykonywać ten zabieg kilka razy dziennie w zależności od nasilenia objawów. Pomocne będzie nawilżanie dróg oddechowych poprzez podawanie w nebulizacji roztworu chlorku sodu.
Inhalacje stosowane jako sposób na katar u dzieci wykonujemy stężonym roztworem NaCl. Czasem może to prowadzić do nasilenia kaszlu, dlatego w celu uniknięcia tego niepożądanego objawu najlepiej rozcieńczyć roztwór soli wodą do iniekcji. Aby tego uniknąć należy rozcieńczyć roztwór wodą do iniekcji w proporcji 1:1.
Stężone roztwory mogą nasilać skurcz oskrzeli u chorych na przewlekłe choroby dróg oddechowych. W tych przypadkach inhalacje poprzedza się podaniem leku rozszerzającego oskrzela lub zmniejsza się stężenie roztworu do inhalacji.
Lecząc katar u dzieci czy przeziębienie trzeba pamiętać, aby nie przegrzewać pomieszczeń, szczególnie w okresie zimowym. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20°C. Nie zapominajmy też o częstym wietrzeniu. Często rodzice zastanawiają się czy katar u dziecka jest przeciwskazaniem do kąpieli czy spaceru. Lekki nieżyt nosa pozwala funkcjonować tak jak dotychczas.
W wybranych sytuacjach można zastosować przez 2-3 dni leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa u dzieci, leki stymulujące odporność.
Przeczytaj: Katar u noworodka i niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka?
Zalety inhalacji solą fizjologiczną
Wśród wielu zalet inhalacji z soli fizjologicznej warto wymienić następujące:
- dostępność małych, poręcznych i prostych w użyciu inhalatorów spowodowała, że nebulizacja stała się metodą powszechną i dostępną w każdym domu,
- może być bezpiecznie stosowana u dorosłych, jak również u dzieci we wszystkich przedziałach wiekowych (w tym również u niemowląt),
- inhalacje solą fizjologiczną wykorzystywane są zarówno w profilaktyce (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych np. inhalacje roztworem soli fizjologicznej), jak i leczeniu chorób układu oddechowego (np. nieżytu nosa i zapalenia gardła, kaszlu, astmy oskrzelowej),
- nebulizacja pozwala na szybką aplikację leku do zmienionych chorobowo regionów układu oddechowego (tym samym ogranicza niepożądane, ogólnoustrojowe skutki leków),
- umożliwia dostosowanie dawki leku (także podawanie kilku leków jednocześnie) indywidualnie do aktualnego stanu pacjenta,
- inhalacje są niedrogą i powszechnie dostępną formą leczenia bez recepty.
Oczywiście, nebulizacje z soli fizjologicznej często nie będą jedynym sposobem leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Przedłużająca się lub ciężka infekcja dróg oddechowych u dziecka zawsze stanowi podstawę do wizyty u lekarza, który po zbadaniu dziecka zaleci odpowiednie leczenie.