Spis treści
Zaatakowany przez drobnoustroje układ odpornościowy dziecka przystępuje do walki z chorobą. To dla nas ostrzeżenie, byśmy czuwali i w razie potrzeby go wspomogli w zwalczaniu zagrożenia, podając dziecku preparat obniżający gorączkę.
Objawy stanu zapalnego u dziecka
Uczucie gorąca oraz zaczerwienienie są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych powodującego spowolnienie przepływu krwi. Obrzęki powstają z powodu wysięku osocza z uszkodzonych naczyń. Powodują nacisk na włókna nerwowe wywołując ból. Kolejnym źródłem bólu jest podrażnienie receptorów bólowych przez substancje chemiczne, powstałe w ognisku zapalnym. Ograniczenie funkcji organizmu może objawić się w postaci osłabienia. Gorączka spowodowana jest nasileniem procesów spalania w ognisku zapalnym. Chociaż nie w każdym przypadku stan zapalny manifestuje się kompletem objawów, są one sygnałem, że białe krwinki ruszyły do walki z zagrożeniem. Ich rolą jest zniszczenie patogenów i usunięcie z organizmu zniszczonych komórek. Reakcja zapalna świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie obronno-naprawczym naszego organizmu. Jeśli jednak stan zapalny rozszerza się, może przyjąć niebezpieczną postać ogólnoustrojową. Dlatego cały proces powinien przebiegać pod kontrolą.
Diagnoza potwierdzająca
Obraz kliniczny nie zawsze jest jednoznaczny. Bywają sytuacje, w których stan zapalny występuje np. bez gorączki lub zaczerwienienia. Aby go potwierdzić wystarczy proste badanie krwi. Podwyższone wartości: OB (odczyn Biernackiego), CRP (tzw. białko C-reaktywne), WBC (leukocyty) świadczą o obecności stanu zapalnego. Niestety już nie zawsze tak łatwo i szybko można zdiagnozować przyczynę jego wystąpienia. Najczęściej jest to reakcja na infekcję: bakteryjną lub wirusową. Zdarza się jednak, że wykrywa się w ten sposób poważne choroby: nowotwory czy niektóre choroby nerek (zespół nerczycowy). Przyczyna może być fizyczna: przez poparzenie, porażenie prądem lub uszkodzenie mechaniczne.
Rodzaje reakcji zapalnych
Poszczególne odmiany stanów zapalnych różnią się od siebie objawami, przebiegiem i długością trwania.
- zapalenie ostre – przebiega gwałtownie, towarzyszy mu wysoka gorączka i ból. W ognisku zapalnym dominują procesy wysiękowe. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Z tą odmianą mamy do czynienia m. in. w przypadku anginy, zastrzału, krupowego zapalenia płuc.
- zapalenie podostre – chociaż objawy są łagodniejsze niż w postaci ostrej, trwa ponad 6 tygodni. Jest etapem miedzy zapaleniem ostrym a przewlekłym. W ognisku zapalnym występują zmiany wysiękowe i zmiany wytwórcze.
- zapalenie przewlekłe – może trwać miesiącami, a nawet latami, zaś objawy ogólne bywają niemal niezauważalne. W ognisku zapalnym dominują procesy wytwórcze, które prowadzą do zbliznowacenia i zwłóknienia narządów (marskość wątroby, nerek).
- zapalenie wysiękowe – w ognisku zapalnym dochodzi do zaburzeń krążenia. W zależności od rodzaju wysięku powstaje zapalenie surowicze, ropne, nieżytowe, włóknikowe, krwotoczne, zgorzelinowe
- zapalenie wytwórcze – w tym przypadku dochodzi do zmian polegających na rozroście tkanki łącznej oraz elementów siateczkowo-śródnabłonkowych
- zapalenie uszkadzające – w tej postaci dochodzi do uszkodzenia narządu w wyniku zwyrodnienia komórek, ich martwicy, rozluźnienia istoty międzykomórkowej. W miejsce uszkodzonych komórek wzrasta tkanka łączna śródmiąższowa. Dotyka najczęściej narządów miąższowych np. wątroby, nerek.