Spis treści
Wysokie stężenie pyłków w powietrzu utrzymuje się przez całą wiosnę i lato. Kalendarz pylenia pokazuje, które rośliny pylą w określonych miesiącach. Dzięki temu możesz z przybliżeniem określić, co powoduje alergię u dziecka, obserwując czas pojawienia się nieprzyjemnych objawów, takich jak katar alergiczny, kaszel i kichanie.
Kalendarz pylenia – co uczula na wiosnę i w lecie?
- Luty wysokie stężenie pyłków olszy, średnie - leszczyny.
- Marzec wysokie stężenie pyłków olszy, topoli, średnie - leszczyny, niskie - pyłków brzozy i grzybów Cladosporium.
- Kwiecień wysokie stężenie pyłków brzozy, topoli, olszy, jesiona, średnie - stężenie pyłków dębu, niskie - grzybów Aspergilus i Cladosporium.
- Maj wysokie stężenie pyłków traw i pokrzywy, grzybów Aspergilus i Cladosporium, średnie stężenie – szczawiu, niskie - babki.
- Czerwiec wysokie stężenie pokrzywy i traw, a także Aspergilus i Cladosporiumśrednie stężenie bylicy, szczawiu niskie – komosy i babki.
- Lipiec wysokie stężenie pyłków traw, pokrzywy, bylicy i grzybów Aspergilus i Cladosporium, średnie - komosy, bylicy, szczawiu i traw, niskie stężenie babki.
- Sierpień wysokie stężenie pokrzywy, bylicy i grzybów Aspergilus i Cladosporium, średnie - komosy, niskie - traw, babki, szczawiu i ambrozji.
- Wrzesień wysokie stężenie Aspergilus i Cladosporium, średnie - bylicy i ambrozji, niskie - komosy, pokrzywy, babki i traw.
- Październik średnie stężenie Cladosporiumniskie - Aspergilus i ambrozji.
Jak się bronić przed pyleniem roślin?
W okresie silnego pylenia kontakt z alergenami trzeba ograniczyć do minimum. W tym celu na noc zamykaj okna w pokoju dziecka, unikaj wycieczek do lasu czy parku, nie otwieraj okien w trakcie jazdy samochodem. Gdy objawy alergii są nasilone, najlepiej, by dziecko wychodziło na dwór tylko rano lub po deszczu, kiedy pyłków w powietrzu jest mało.
Oprócz pyłków, dziecko może uczulać wiosną także słońce. By tego uniknąć, chroń dziecko przed słońcem, smarując jego skórę kremem z wysokim filtrem. Zadbaj też, by maluch przebywał raczej w cieniu, a nie w pełnym słońcu. Objawy alergii u dziecka może również wywołać ukąszenie owada (np. pszczoły). Pamiętaj więc o stosowaniu środków odstraszających owady.
Przeczytaj: Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?
Okresy pylenia roślin, które najczęściej wywołują alergię:
- leszczyna - od połowy stycznia do końca marca
- olsza - od lutego do połowy kwietnia
- wierzba - od marca do połowy maja
- topola - od połowy marca do połowy maja
- brzoza - kwiecień do połowy maja
- dąb - od połowy kwietnia do końca maja
- szczaw - od połowy maja do połowy lipca
- trawy - od połowy maja do końca lipca
- pokrzywa -od połowy maja do połowy września
- babka - od połowy maja do połowy września
- żyto - od końca maja do drugiej dekady czerwca
- komosa - od połowy czerwca do końca września
- bylica - od lipca do września
Mjakmama24.pl