Spis treści
- Diagnoza kifozy u dziecka
- Kifoza u dziecka: leczenie
- Obejrzyj film: Dysplazja stawu biodrowego u dzieci
Kifoza to wada kręgosłupa, na którą narażone są przee wszystkim dorastające dziewczęta (garbią się, by ukryć pojawiające się piersi) i chłopcy między 10 a 15 rokiem życia. Pogłębianie się kifozy piersiowej u dziecka może wiązać się z rozwojem choroby Scheuermanna.
Diagnoza kifozy u dziecka
By zdiagnozować kifozę, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który przyjrzy się postawie dziecka, przeprowadzi badanie palpacyjne kręgosłupa, sprawdzi, w jakim stopniu dziecko może wykonywać skłony i ruchy rotacyjne oraz zleci wykonanie zdjęcia kręgosłupa.
Zdjęcie rentgenowskie przy diagnozowaniu kifozy jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Dziecko stoi z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Aby ustalić elastyczność krzywej, zdjęcie rentgenowskie może być robione w pozycji leżącej.
Czytaj też: Przyczyny krzywych kolan u dzieci
Kifoza u dziecka: leczenie
Łagodna postać kifozy zwykle nie wymaga skomplikowanego leczenia. Dziecko powinno regularnie wykonywać zalecone przez ortopedę lub rehabilitanta ćwiczenia. Przy kifozie wskazane jest pływanie wszystkimi stylami na brzuchu, nie wolno zaś pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.
Gdy kifoza jest głębsza, lekarz może zalecić noszenie szelek ortopedycznych oraz – w ostateczności – operację.Im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym bardziej jest efektywne.
Czytaj też: Najczęstsze wady postawy u dzieci