Leki przeciwzapalne dla dzieci: działanie, stosowanie i przeciwwskazania

2015-09-18 13:24

Leki przeciwzapalne dla dzieci stosujemy u najmłodszych, gdy chcemy poradzić sobie z katarem, gorączką, bólem gardła. Na czym polega ich działanie, które z nich są najbezpieczniejsze dla dzieci, a których nie powinno się im podawać?

Leki przeciwzapalne dla dzieci

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Leki przeciwzapalne dla dzieci zawierają paracetamol i ibuprofen.

Spis treści

  1. Leki przeciwzapalne dla dzieci: działanie
  2. Leki przeciwzapalne dla dzieci: paracetamol
  3. Leki przeciwzapalne dla dzieci: ibuprofen
  4. Leki przeciwzapalne dla dzieci: których nie stosować?

Dzięki lekom przeciwzapalnym dla dzieci rodzice mogą sobie poradzić z dokuczliwymi objawami przeziębienia: wyciekiem z nosa, częstym kichaniem, bólem głowy, bólem gardła, kaszlem i osłabieniem mięśni. Objawów jest niemało, najmłodsi się męczą, nic więc dziwnego, że rodzice sięgają po leki przeciwzapalne dla dzieci. Na czym polega ich działanie, które substancje można bezpiecznie podawać dziecku, a które mogą mu zaszkodzić?

>>Przeczytaj również o wprowadzonych przez Sejm zmianach w zakresie sprzedaży leków>>

Leki przeciwzapalne dla dzieci: działanie

Z przeziębieniem zarówno dorośli, jak i dzieci walczą, używając niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w skrócie NLPZ). Tego rodzaju farmaceutyki, oprócz działania przeciwzapalnego, pomagają pozbyć się bólu i gorączki. Leki przeciwzapalne dla dzieci radzą sobie z przeziębieniem, minimalizując stan zapalny w błonach śluzowych nosa i w gardle. Dzięki nim zmniejsza się również ból głowy, gardła i mięśni, spada temperatura ciała. Niestety, działanie NLPZ polega również na blokowaniu prostaglandyn PGE2 i PGI2, które osłaniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może prowadzić do jego podrażnień. Nie powinno ono jednak zaszkodzić osobom, które nie cierpią na choroby układu pokarmowego. Stosowanie leków przeciwzapalnych dla dzieci ma swoje ograniczenia, jednak są i takie substancje, które można stosować już u najmłodszych od 6. miesiąca życia.

Leki przeciwzapalne dla dzieci: paracetamol

Paracetamol jest specjalistą od obniżania gorączki. Wszystko dzięki jego działaniu na ośrodek termoregulacyjny podwzgórzowy i właściwości przeciwgorączkowe. Oczywiście działa również przeciwbólowo - efekty odczujemy po około 30-60 minutach po zażyciu, utrzymują się one przez około 4 godziny. Paracetamol to najpopularniejszy i najbezpieczniejszy z leków przeciwzapalnych dla dzieci. Paracetamol nie posiada enzymów, które by go rozkładały, więc nie stanowi zagrożenia dla dziecięcej wątroby. Oczywiście, należy pamiętać o zaleconym przez lekarza lub farmaceutę dawkowaniu leku w przypadku najmłodszych. Paracetamol ma jednak mniej silne działanie niż ibuprofen i nie poradzi sobie z bólem mięśni.

>>Przeczytaj również wywiad z pediatrą o tym, czy warto dzieciom podawać leki przeciwwirusowe bez recepty>>

Leki przeciwzapalne dla dzieci: ibuprofen

Stosowanie ibuprofenu jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Należy on bowiem do najlepiej tolerowanych przez nasz organizm niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancja ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Często stosuje się ibuprofen nie tylko w uśmierzaniu objawów przeziębnienia, ale również przy bólach reumatycznych czy menstruacyjnych. Ten rodzaj leków przeciwzapalnych dla dzieci może być stosowany nawet u kilkumiesiącznych niemowląt, zawsze jednak po konsultacji z lekarzem. Ibuprofen ma działanie silniejsze niż paracetamol, który częściej poleca się do stosowania u dzieci. Działanie ibuprofenu także dłużej się utrzymuje - nawet do ośmiu godzin.

>>Przeczytaj również, czy podawać dziecku antybiotyki, gdy choruje na grypę>>

Leki przeciwzapalne dla dzieci: których nie stosować?

O ile wśród leków przeciwzapalnych dla dzieci szczególnie zalecany jest paracetamol i możliwe jest również stosowanie ibuprofenu, nie zaleca się stosowania u najmłodszych kwasu acetylosalicylowego, który można dostać na rynku w postaci aspiryny czy polopiryny. Lek może wywołać u dzieci zespół Reye'a, rzadkiej, ale zagrażającej życiu dziecka choroby. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się jednak, jeśli lek zostanie podany dziecku, które przeszło grypę lub ospę. Jakkolwiek kwas acetylosalicylowy zdecydowanie nie należy do polecanych leków przeciwzapalnych dla dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie aspiryny, leku znanego nam już od ponad 200 lat, wśród dorosłych.