Co to jest napletek i jakie może sprawiać kłopoty? Napletek to element męskich narządów rozrodczych, których budowa i funkcja nierzadko stanowi temat tabu. Chociaż rozmowy o narządach płciowych wprowadzają w zakłopotanie niejednego człowieka, to nie powinno to dotyczyć młodych rodziców. W przypadku tych, którym urodził się chłopiec, wiedza o napletku jest niezbędna.
Czytaj również: Jak nazywać intymne części ciała dziecka?
Stulejka u dzieci, czyli za wąski napletek
Spis treści
- Co to jest napletek?
- Jak ściągnąć napletek u dziecka?
- Co robić, gdy napletek nie schodzi?
- Problemy z napletkiem - stulejka
- Usuwanie napletka, czyli obrzezanie
- Czemu służy obrzezanie?
- Napletek u kobiet - czy istnieje?
Co to jest napletek?
Napletkiem nazywany jest fałd skórny, który (w stanie spoczynku prącia) pokrywa żołądź penisa. Zewnętrzna część napletka składa się z takiej samej skóry, jaka to pokrywa pozostałą część członka, wewnętrzna część tej struktury wyścielona jest natomiast błoną śluzową.
Napletek zbudowany jest tak naprawdę z kilku różnych grup komórek, znaleźć w nim bowiem zarówno komórki mięśniowe gładkie, jak i komórki nerwowe czy naczynia krwionośne.
Napletek okrywa żołądź prącia – to jest zauważalne już na pierwszy rzut oka. Jaka jest jednak jego dokładna funkcja, tego tak naprawdę nie wiadomo do dziś. Funkcje napletka są nawet aspektem, którym zainteresowana jest Światowa Organizacja Zdrowia. Napletek uznawany jest za twór, którego rolą jest nawilżanie żołędzi prącia, dzięki czemu ta część męskich narządów rozrodczych pozostaje w odpowiedniego stopnia nawilżeniu.
Oprócz tego napletek prawdopodobnie ma za zadanie ochraniać rozwijające się narządy rozrodcze męskie w okresie płodowym.
Jeszcze inną potencjalną funkcją napletka jest jego wpływanie na odczuwanie bodźców seksualnych. Strefa przejściowa w obrębie napletka, która znajduje się w miejscu, gdzie skóra napletka przechodzi w błonę śluzową, jest bowiem bogato unerwiona i jej drażnienie podczas kontaktów seksualnych może prowadzić do odczuwania przez mężczyznę różnorodnych, nierzadko bardzo intensywnych, bodźców.
Jak ściągnąć napletek u dziecka?
Zdarza się sytuacja, gdzie krótko po urodzeniu u dziecka usuwany jest napletek. Większość chłopców (przynajmniej w Polsce) takowego zabiegu jednak nie przechodzi i napletek pozostaje u nich na swoim miejscu. Rodzice takich maluchów powinni wiedzieć o kilku sprawach, bo – choć może się im wydawać, że działają oni w dobrej wierze – mogą niechcący wyrządzić dziecku krzywdę.
Napletek u dziecka może prowadzić do problemów związanych przede wszystkim z aspektami higienicznymi. Rodzice podczas kąpania dziecka zazwyczaj dbają o czystość całego jego ciała, w tym również i narządów rozrodczych. Tutaj należy przestrzec opiekunów, aby nie próbowali oni robić niczego na siłę.
Po urodzeniu napletek jest ściśle połączony z żołędzią prącia. Podejmować usilnych prób jego zsunięcia – w celu chociażby dokładnego umycia dziecka – rodzice zdecydowanie nie powinni. Takie postępowanie grozi bowiem tym, że dojdzie nawet do przerwania ciągłości skóry w obrębie prącia dziecka!
Kąpiel dziecka nie powinna przerażać mam chłopców. Nie bójcie się, że zrobicie dziecku krzywdę. Jeśli nie wiecie, jak oczyszczać okolice intymne u chłopca, by niczego mu nie uszkodzić, to po prostu róbcie wszystko delikatnie.
W prawidłowych warunkach napletek jest przytwierdzony do żołędzi, jednakże okolice ujścia cewki moczowej są zazwyczaj odsłonięte. Te właśnie rejony (z zachowaniem oczywiście odpowiedniej delikatności) należy oczyszczać – takie postępowanie powinno być w pełni wystarczające do utrzymania okolic intymnych dziecka w odpowiedniej czystości.
Jak sprawdzić, czy z napletkiem u dziecka wszystko jest w porządku? W czasie kąpieli spróbuj go delikatnie odsunąć. Jeśli widzisz dziurkę na końcu prącia, to nie masz się czym martwić.
Co robić, gdy napletek nie schodzi?
Przytwierdzenie napletka do żołędzi prącia rzeczywiście nie stanowi patologii, z jednym tylko podkreśleniem: do pewnego czasu. Stan taki uznaje się za fizjologiczny do ukończenia 3. roku życia (nie przejmuj się więc, jeśli masz dwuletnie dziecko i jego napletek nie schodzi).
Jeżeli po tym czasie u dziecka nadal jego napletek jest ściśle połączony z żołędzią prącia, to wtedy należy już udać się z maluchem na konsultację lekarską.
Jeśli masz w domu trzyletnie dziecko, u którego napletek nie schodzi, udaj się z nim do lekarza. Nie martw się jednak na zapas - prawdopodobnie lekarz zaleci dalsze czekanie na odklejenie się napletka.
Chyba że twój syn często cierpi na stany zapalne pod napletkiem - wtedy najprawdopodobniej lekarz zleci przeprowadzenie zabiegu polegającego na odklejeniu napletka. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Problemy z napletkiem - stulejka
Napletek może powodować różne problemy. Najbardziej znanym z nich jest stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka, przez co niemożliwe staje się jego zsunięcie z żołędzi prącia.
Stulejka może być stanem wrodzonym, jak i nabytym. Związane z nią bywają różne dolegliwości, typowo jednak stulejka związana jest z odczuwaniem przykrych odczuć podczas kontaktów seksualnych, które u niektórych pacjentów ze stulejką są tak nieprzyjemne, że w ogóle nie są oni w stanie podejmować stosunków płciowych.
Z tego właśnie względu, w celu zlikwidowania tego rodzaju problemów, u pacjentów ze stulejką wykonywane bywają zabiegi usunięcia napletka.
Innymi problemami, które związane bywają z napletkiem, są zapalenie napletka, ale i skrócenie wędzidełka napletka (stan, w którym fałd skórny – wędzidełko – łączący żołądź prącia z napletkiem jest zbyt krótki, przez co przesuwalność napletka jest znacząco zmniejszona).
Czytaj również: Powiększona moszna u chłopców, wodniak jądra, stulejka. Najczęstsze problemy narządów intymnych [WYWIAD]
Higiena intymna dzieci. Jak dbać o narządy płciowe niemowlaka?
Usuwanie napletka, czyli obrzezanie
Chłopcy rodzą się z napletkiem, jednakże nie u wszystkich z nich struktura ta jest obecna przez całe ich życie – mowa tutaj o sytuacji, kiedy to u dziecka zostanie wykonany zabieg obrzezania, czyli usunięcia napletka. Jeżeli takowa procedura przeprowadzana jest u najmłodszych dzieci, to jest to zazwyczaj związane z kwestiami religijnymi i wyznawaną przez rodziców dziecka wiarą.
Napletek bywa usuwany również i w późniejszych etapach życia dziecka – istnieją nawet medyczne wskazania do wykonania obrzezania. Tak bywa chociażby w przypadku stulejki czy nawracających procesów zapalnych żołędzi prącia.
Czemu służy obrzezanie?
Obrzezanie jest zabiegiem kontrowersyjnym, ponieważ związanych jest z nim bardzo wiele różnych pytań i wątpliwości. Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wykonywania tego zabiegu.
Różne są chociażby opinie co do tego, jak usunięcie napletka wpływa na intensywność doznań odbieranych podczas kontaktów seksualnych – zdaniem jednych po obrzezaniu zwiększać się może przyjemność podczas stosunków płciowych, według innych przebycie obrzezania może z kolei prowadzić do obniżenia jakości kontaktów seksualnych.
Odmienne są również zdania na temat tego, jaki jest związek pomiędzy obrzezaniem a ryzykiem schorzeń przenoszonych drogą płciową oraz nowotworów prącia. Istnieją doniesienia, że usunięcie napletka – i związane z tym łatwiejsze utrzymanie członka w czystości – zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia obu wymienionych wyżej problemów.
Z kolei zdaniem innych badaczy obrzezanie wcale nie redukuje ryzyka ani nabycia jakiejś infekcji przenoszonej drogą płciową, ani też w znaczący sposób nie zmniejsza ono ryzyka wystąpienia u mężczyzny nowotworu prącia.
Kto ma rację? Tak naprawdę nie wiadomo. Jeżeli więc obrzezanie jest wykonywane ze wskazań medycznych, to sprawa jest prosta – zabieg ma na celu zlikwidowanie jakichś dolegliwości występujących u pacjenta, więc zapewne rzeczywiście warto go wykonać.
Z kolei wtedy, kiedy napletek miałby być usunięty u pacjenta bez wyraźnych pobudek zdrowotnych (np. na jego własne życzenie), to wtedy wskazane byłoby już podjęcie rozważnej decyzji i rozważenie najpierw wszystkich za i przeciw.
Napletek u kobiet - czy istnieje?
Jeżeli napletek osłania u mężczyzn żołądź prącia, to napletek u kobiet zasadniczo istnieć nie powinien. Powyższy nagłówek nie jest jednak niezgodny z prawdą – tak, kobiety również mają napletek. Jest to co prawda całkowicie odmienna budową strukturą, jednakże rzeczywiście wyróżnia się ją z tego względu, iż stanowi ona rozwojowy odpowiednik męskiego napletka.
Kobiecy napletek to fałd skórny, wywodzący się od warg sromowych mniejszych, który osłania łechtaczkę. U jednych kobiet napletek jest bardziej zaznaczony, u innych jest on zdecydowanie mniejszy, jednakże ogólnie struktura ta istnieje u każdej pacjentki.