Spis treści
- Jak pomóc malcowi z ospą, który gorączkuje?
- Jak pomóc malcowi z ospą, gdy pojawi się wysypka
- Kąpiel niemowlęcia w czasie ospy
W przypadku podejrzenia ospy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry. Potem natomiast trzeba zadbać o to, aby złagodzić objawy ospy wietrznej, które są zazwyczaj uciążliwe i meczące dla malca.
Jak pomóc malcowi z ospą, który gorączkuje?
W pierwszej fazie choroby, gdy malec gorączkuje, trzeba dawać mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ważne, aby nie był to ibuprofen, lecz preparaty z paracetamolem. Jeśli dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, warto też stosować domowe sposoby na obniżenie temperatury, jak zimne okłady lub chłodna kąpiel.
Czytaj: Wzmocnienie odporności dziecka: szczepienia na grypę, ospę, rotawirusy
Jak pomóc malcowi z ospą, gdy pojawi się wysypka
Gdy pojawi się wysypka, trzeba smarować skórę preparatami wysuszającymi i zmniejszającymi świąd, zaleconymi przez lekarza (pediatra może zapisać leki przeciwhistaminowe). Trzeba to robić zwłaszcza przed snem, bo gdy malec śpi, temperatura ciała wzrasta, co może nasilać świąd skóry.
Z tego samego powodu warto utrzymywać niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Ciepło (np. z maksymalnie nagrzanego kaloryfera) stymuluje przepływ krwi w skórze i nasila swędzenie.
Należy często zmieniać piżamkę i pościel, aby poprawić komfort malca. materiały powinny być miękkie i delikatne, aby nie podrażniały swędzącej skóry dziecka.
Pamiętaj o obcięciu paznokci malucha na krótko, aby nie rozdrapywał pęcherzyków - to sprzyja powstawaniu blizn.
Czytaj: Ospa poronna - łagodna i skąpoobjawowa postać ospy wietrznej
Ospa u niemowlaka: zarażenie, objawy, leczenie ospy i pielęgnacja niemowlęcia z ospą
Kąpiel niemowlęcia w czasie ospy
Kąpiel w czasie choroby jest nie tylko dozwolona, ale i zalecana. Brak odpowiedniej higieny, sprawia, ze do pęcherzyków mogą przedostać się bakterie z potu i otoczenia, co prowadzi do zakażeń. Zainfekowanie wykwitów może przerodzić się w poważną chorobę, zakończoną wizytą w szpitalu zakaźnym.
Dziecko można kąpać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej albo nadmanganianu potasu (łyżeczka na litr wody). Łagodzi to świąd i zapobiega infekcjom, bowiem substancja ta ma działanie odkażające i dezynfekujące.
Warto jednak pamiętać, aby po kąpieli nie pocierać mocno ciała ręcznikiem, by nie podrażniać skóry i nie rozdrapywać krostek.
miesięcznik "M jak mama"