Otyłość u dzieci, zespół metaboliczny: jak walczyć z nadwagą u dziecka?

2021-08-27 10:11

Otyłość u dzieci, epidemia nadwagi  i zespołu metabolicznego narastają od kilkunastu lat, a w dobie pandemii koronawirusa jeszcze przybrały na sile. Ich przyczyną może być podłoże genetyczne, jednak najczęściej winę ponoszą niezdrowe odżywianie i siedzący tryb życia. Jak walczyć z problemem nadwagi u dzieci?

otyłośc u dzieci

i

Autor: Getty images

Otyłość – sama uznawana za chorobę – prowadzi do rozwoju wielu innych chorób. Skraca długość i obniża jakość życia dzieci. Wpływa też na ich sferę psychiczną, bowiem otyłe dzieci zwykle mają niskie poczucie własnej wartości, negatywną samoocenę, często są niedostosowane społecznie. Otyłość i zespół metaboliczny w dzieciństwie predysponują do występowania chorób serca, cukrzycy i nowotworów w późniejszym wieku.

Spis treści

  1. Przyczyny otyłości u dzieci
  2. Otyłe dziecko to nie okaz zdrowia
  3. Walka z otyłością u dzieci
  4. Jak wesprzeć dziecko w walce z otyłością?
Otyłośc u dzieci
Dobrze wiedzieć

Przyczyny otyłości u dzieci

Można mieć predyspozycje genetyczne do tycia, ale tak naprawdę na nadmiar kilogramów u dzieci pracują ich opiekunowie, rodzice, dziadkowie, ciocie. Podsuwają im łakocie, fast foody, tłuste, smażone dania. Takie błędy dietetyczne (nadmierna kaloryczność) plus siedzący tryb życia (godziny przed komputerem i telewizorem) to prosta droga do otyłości!

Nadmierna tusza bywa także skutkiem różnych chorób, dlatego każde otyłe dziecko powinno być zbadane i zdiagnozowane przez lekarza. Do chorób tych należą m.in. schorzenia o podłożu genetycznym (rzadkie), centralnego układu nerwowego, choroby psychiczne (szczególnie bulimia u dziewcząt) i endokrynologiczne. Niestety, pediatrzy coraz częściej rozpoznają u dzieci zespół metaboliczny. Jest to występowanie wielu nieprawidłowości związanych z metabolizmem organizmu; to współistnienie otyłości np. z nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (nietolerancja glukozy albo cukrzyca). Jego przyczyną, podobnie jak otyłości, jest przede wszystkim niezdrowy styl życia.

Polecamy: Bulimia: przyczyny, objawy, leczenie bulimii

Otyłe dziecko to nie okaz zdrowia

Nie ma się co cieszyć z kolejnej fałdki tłuszczyku u bobasa czy kilkulatka. To nie wyraz zdrowia i dowód na zamożność rodziny, ale raczej na niefrasobliwość rodzicielską. Dumni rodzice grubaska powinni wiedzieć, że podając mu kolejnego hamburgera, porcję frytek czy batona, dokładają mu kolejne kilogramy. A jak wyliczyli lekarze, każde 2,3 kg powyżej prawidłowej masy ciała skraca życie o rok! Otyłe dzieci częściej też zapadają na cukrzycę (zwłaszcza typu 2), choroby stawów, wątroby, dróg żółciowych (kamica) i układu oddechowego, niewydolność krążeniową.

U otyłych dziewczynek częściej występują zaburzenia miesiączkowania, wcześnie pojawia się cellulit. Jeśli nie odchudzi się w porę, jako dorosły człowiek będzie bardziej obarczony ryzykiem wystąpienia poważnych schorzeń – u mężczyzn raka jelita grubego i gruczołu krokowego, natomiast u kobiet raka trzonu macicy, piersi, jajników i dróg żółciowych – niż jego szczupli rówieśnicy.

Przeczytaj: Otyłość u dziecka. Gdy rodzice nie widzą, że ich dziecko jest otyłe...

Walka z otyłością u dzieci

Leczenie otyłości u dzieci to trzy drogi, którymi należy podążać jednocześnie – trzeba właściwie odżywiać dziecko, odpowiednio dobrać mu wysiłek fizyczny i zapewnić wsparcie psychologiczne. Każde dziecko powinno być przed odchudzaniem zbadane przez lekarza i w trakcie kuracji kontrolowane. Tylko w skrajnych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne i operacyjne.W modyfikacji zachowań żywieniowych u dzieci bardzo ważna jest edukacja. Nauka prawidłowego żywienia trwa długo i wymaga dużej cierpliwości, a na jej efekty zwykle trzeba poczekać. Najlepiej, żeby dziecko otyłe pozostało pod opieką specjalisty przez minimum 2 lata. W ferie, wakacje można korzystać z obozów odchudzających. Niskokaloryczna dieta, ćwiczenia fizyczne w grupach są bardzo motywujące.By łatwiej wprowadzić dietę, warto np. uzgodnić jadłospis z dzieckiem lub wspólnie liczyć kalorie. Dzieci należy odchudzać powoli, tak by nie wystąpiła niedokrwistość, niedobór białka, problemy z dojrzewaniem płciowym, zaburzenia koncentracji. Kaloryczność diety powinien ustalić pediatra, a jeszcze lepiej dietetyk.Większa aktywność fizyczna, obok diety, to podstawa kuracji. Początkowo trening nie powinien nadmiernie obciążać kolan, bioder i kręgosłupa (dobre jest np. pływanie). Ćwiczenia mają być częste, regularne, o stopniowo zwiększanej intensywności.

Polecamy: OTYŁOŚĆ U DZIECI a sport: korzystny wpływ sportu na rozwój dziecka

Jak wesprzeć dziecko w walce z otyłością?

  • Wyeliminuj fast foody, ogranicz tłuste i słodkie pożywienie. Zamiast dawać pieniądze na jedzenie, przygotowuj zdrowe i smaczne drugie śniadania do szkoły.
  • Dbaj o systematyczne, mało obfite posiłki, najlepiej 5 dziennie. Postaraj się, by były apetyczne.
  • Ucz dziecko zasad prawidłowego odżywiania, dostosowując wiedzę do jego wieku.
  • Zredukuj siedzenie godzinami przed telewizorem lub komputerem. Powoli zwiększaj aktywność fizyczną dziecka, wybierając sporty, które lubi, i chwal jego osiągnięcia.
  • Towarzysz dziecku w trakcie posiłku i przy uprawianiu sportu.
  • Nie krytykuj wyglądu dziecka – chwal za coraz zgrabniejszą sylwetkę.

miesięcznik "Zdrowie"