Spis treści
- Pieprzyki u dzieci: jak badać znamiona?
- Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda "brzydkiego kaczątka"?
- Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda ABCDE?
- Pieprzyki u dzieci: kto powinien stosować wysoką ochronę słoneczną?
- Pieprzyki u dzieci: jakie filtry przeciwsłoneczne wybierać?
Pieprzyki u dzieci zwykle rodzice często kontrolują, a na pewno częściej niż u siebie. Zwracają uwagę na zmianę kształtu, koloru czy wielkości pieprzyka i jeśli tylko coś wzbudzi ich podejrzenie, jak najszybciej udają się do lekarza. Nowa kampania profilaktyczno-edukacyjna marki La Roche-Posay zachęca do systematycznej kontroli pieprzyków u dzieci oraz u pozostałych członków rodziny. Czerniak to bowiem jedyny rak skóry, który jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem i jedyny, który w 90 procentach przypadków można w pełni wyleczyć (oczywiście, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium).
Pieprzyki u dzieci: jak badać znamiona?
Aby zapewnić swoim dzieciom kompleksową ochronę, trzeba raz w roku udać się do dermatologa na zbadanie dermatoskopem istniejących zmian. Poza tym regularnie, w domu, warto wykonywać samobadania, polegające na uważnej obserwacji całego ciała. Pomagają w tym dwie metody: metoda "brzydkiego kaczątka" oraz ABCDE.
Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda "brzydkiego kaczątka"?
To bardzo proste - szczególną czujność u rodziców powinny wzbudzić pieprzyki u dzieci, które różnią się wyglądem od pozostałych. Jeśli zauważymy na skórze dziecka, że jedna zmiana odstaje od innych: ma inny kolor, kształt, grubość, wygląd, jak najszybciej powinniśmy pokazać ją dermatologowi.
Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda ABCDE?
Metodę ABCDE do badania pieprzyków u dzieci rekomenduje Światowa Fundacja ds. Walki z Czerniakiem. Polega ona na zbadaniu pięciu kryteriów znamion: asymetrii, brzegów, koloru, średnicy i ewolucji (zmiany w czasie, uwypuklenia). Jeśli zauważymy, że pieprzyk zaczyna się zmieniać: jest asymetryczny, nieregularny, rośnie lub przekracza średnicę 5 mm, ma niejednolity kolor lub zabarwienie białe, szaroniebieskie czy czerwone, zmienia grubość, udajmy się do dermatologa.
Pieprzyki u dzieci: kto powinien stosować wysoką ochronę słoneczną?
Odpowiedź jest prosta: wszyscy. W Polsce panuje przekonanie, że filtrów powinno się używać wyłącznie w czasie wakacji. A i wtedy nie muszą być zbyt wysokie - dla dziecka wysoka ochrona SPF30-SPF50, dla dorosłej osoby wystarczy SPF15-20. To mit i to bardzo niebezpieczny - z takim podejściem możemy narazić się nie tylko na oparzenia słoneczne, ale również zachorować na czerniaka.
Ryzyko choroby wzrasta u osób o jasnej karnacji, oczach i włosach, które mają uwarunkowania genetyczne do występowania znamion bądź zachorowania na czerniaka, które często korzystają z solarium lub które w dzieciństwie cierpiały na poparzenia słoneczne. Filtry SPF50 powinny stosować przez cały rok, podobnie zresztą jak osoby o nieco ciemniejszej karnacji.
- Regularne i prawidłowe stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych, wpływa na tworzenie się i liczbę nabytych znamion melanocytowych, zmniejsza częstość występowania raków skóry kolczystokomórkowych oraz podstawnokomórkowych - mówi specjalista dermatolog-wenerolog dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek.
Pieprzyki u dzieci: jakie filtry przeciwsłoneczne wybierać?
- Podstawą prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie preparatów z filtrami o odpowiednio wysokich wskaźnikach SPF, PPD, a także ilość aplikowanego preparatu, czas nałożenia przed ekspozycją oraz powtarzanie tej czynności podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nowoczesne preparaty ochronne stanowią mieszankę filtrów chemicznych i mineralnych oraz zawierają dodatkowe składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Antyoksydanty zawarte w filtrach np. bajkalina, która jest wyciągiem roślinnym bogatym w polifenole, chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w komórkach skóry pod wpływem promieniowania UV - dodaje dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek.