Różyczka w ciąży. Czym grozi ta choroba i jakie są jej objawy?

2021-09-28 9:11

Różyczka w ciąży może być bardzo groźna. Zakażenie wirusem różyczki w ciąży może spowodować wady wrodzone u dziecka, a w niektórych krajach jest wręcz wskazaniem do przerwania ciąży. Zobacz, czym grozi różyczka w ciąży i co zrobić w sytuacji, gdy miałaś kontakt z chorym.

Różyczka w ciąży

i

Autor: Getty Images Różyczka w ciąży

Różyczka w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Jeśli spodziewasz się dziecka, a masz kontakt z osobą chorą, nie powinnaś tego lekceważyć, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Zobacz, jakie są objawy różyczki w ciąży.

Spis treści

  1. Objawy różyczki w ciąży
  2. Różyczka w ciąży groźna dla płodu
  3. Różyczka w ciąży a wady wrodzone dziecka
  4. Szczepienie a różyczka w ciąży
  5. Wskazówki dla ciężarnej

Objawy różyczki w ciąży

Różyczkę w ciąży charakteryzuje:

  • lekka gorączka,
  • zmiany węzłów chłonnych (szczególnie tych za uszami i z tyłu głowy) ,
  • łagodna wysypka, występująca najpierw na twarzy, a później rozprzestrzeniająca się na resztę ciała.

Objawy różyczki jednak mogą się różnić - gorączka może być wyższa, a wysypka prawie nie wystąpić.

- "Różyczka to ostra choroba wirusowa, ale to nie znaczy, że jej przebieg będzie ciężki. U 50 procent pacjentów objawia się dyskretnymi stanami podgorączkowymi i paragrypowymi. Nie musi się pojawić charakterystyczna wysypka" - mówi lekarz Piotr Gryglas.

Czym grozi zachorowanie na różyczkę w trakcie ciąży?

Różyczka w ciąży groźna dla płodu

Różyczka w ciąży oznacza podwyższony poziom ryzyka problemów z przebiegiem ciszy. Infekcja może bowiem przenosić się z chorującej matki na płód rozwijający się w jej macicy. Choroba wywołuje poważne zmiany u płodu i może prowadzić do jego upośledzenia.

- Różyczka w ciąży niejednokrotnie prowadzi do poronienia i wczesnego obumarcia płodu - tłumaczy Piotr Gryglas. Dlatego nawet przy minimalnym zagrożeniu chorobą, trzeba szybko udać się do lekarza.

Czytaj: Świnka w ciąży: zapobieganie, zagrożenia, objawy i leczenie

Różyczka w ciąży a wady wrodzone dziecka

Zachorowanie na różyczkę przez kobietę ciężarną może spowodować poważne wady u dziecka. Wirus różyczki jest szczególnie niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, a zwłaszcza do 8. tygodnia ciąży, gdy kształtują się narządy dziecka.

Dziecko nie posiada jeszcze własnego systemu odpornościowego, a zakażona krew matki przenosi wirusa różyczki do jego organizmu. Ryzyko wystąpienia wad u dzieci zakażonych kobiet waha się od 10 do 50 procent. Wady dotyczą przeważnie:

  • oczu (zaćma, jaskra)
  • uszu (głuchota)
  • mózgu (upośledzenie umysłowe, wodogłowie)
  • mogą także wystąpić deformacje kostne
  • oraz wady serca (np. ubytek przegrody międzykomorowej)
  • uszkodzenia wątroby.

Zachorowanie na różyczkę w ciąży, między 12. tygodniem a 16. tygodniem ciąży, zmniejsza ryzyko zakażenia płodu o połowę. Infekcja w późniejszym okresie ciąży (po 16 tygodniu) nie musi powodować wad rozwojowych.

Zobacz: Pierwsze USG w ciąży - kiedy je zrobić i co trzeba o nim wiedzieć?

Szczepienie a różyczka w ciąży

Różyczka przebyta w dzieciństwie uodparnia na wirusa. Jeśli jednak nigdy na nią nie chorowałaś albo nie byłaś na nią szczepiona, musisz przyjąć od razu dawkę szczepionki.

Najlepiej zaszczepić się co najmniej 3 miesiące przed ciążą. W ciąży nie wolno się szczepić przeciwko różyczce. 

Na szczęście, od 2003 roku w Polsce nie odnotowano przypadków różyczki wrodzonej. Jeżeli nie chorowałaś i nie szczepiłaś się przeciwko różyczce, a jesteś w ciąży, kontaktuj się tylko ze zdrowymi osobami.

Zanim odwiedzisz znajomych mających dzieci, nie wstydź się zapytać, czy nie są chore i czy już przechodziły różyczkę.

Wskazówki dla ciężarnej

Jeśli planujesz ciążę, ale nie jesteś pewna, czy przechodziłaś w dzieciństwie tę chorobę, powinnaś udać się do lekarza.

- Należy sprawdzić dwie rzeczy: czy było się szczepionym na różyczkę i jaki jest poziom przeciwciał. Jeśli one występują, ciężarna jest bezpieczna. Jeżeli nie ma, musi się zgłosić do ośrodka ginekologiczno-położniczego - mówi lekarz Piotr Gryglas.

Choroba przenosi się drogą kropelkową, można się nią zarazić bardzo szybko, przebywając w towarzystwie osoby zarażonej. Okres wylęgania wirusa trwa od 14 do 21 dni. Różyczka jest bardzo zakaźna, ponieważ już na 7 dni przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki zaczynamy zarażać innych.

Nosicielami różyczki są przede wszystkim młodzi mężczyźni w wieku rozrodczym, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko tej chorobie.

Obowiązkowe szczepienia wprowadzono dopiero w 1987 roku, ale dotyczyły tylko dziewczynek. Z tego powodu wszystkie kobiety w ciąży, które mają dziś więcej niż 33 lata, są poddawane obowiązkowym badaniom na obecność przeciwciał.

Czytaj: Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Sonda
Chorowałaś na różyczkę w dzieciństwie?