Skąd się biorą wszy? Skąd biorą się wszy i jak się ich pozbyć?

2020-09-09 11:38

Zastanawiasz się skąd się biorą wszy? Choć wszy większości ludzi kojarzą się z brudem, brak higieny nie jest jedynym powodem rozprzestrzeniania się tych pasożytów. Skąd biorą się wszy i jak się ich pozbyć?

skąd się biorą wszy

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skąd się biorą wszy?
  2. Czy za wszy odpowiada brud i niewłaściwa higiena?
  3. Jak można się zarazić wszami?
  4. Czy można uniknąć wszawicy?

Skąd się biorą wszy?

Trudno walczyć z mitami, które już tak mocno wrosły w społeczeństwo. O tym, że wszy u dzieci się biorą z brudu mówiono już od wielu pokoleń, tym ważniejsza staję się wobec tego edukacja w tym zakresie. Czas w końcu powiedzieć to głośno. Wszawica nie ma nic wspólnego z higieną osobistą. Wszy dotyczą nas wszystkich, w każdym wieku i można się nimi zarazić niemal wszędzie, w bardzo prosty sposób.

To powszechna choroba, występująca na całym świecie. O tym, jak powszechna jest wszawica, pokazują dane z całego świata. Nawet w najbardziej rozwiniętych krajach, wszy stanowią poważny problem. W USA kwestia ta dotyczy nawet 12 milionów dzieci rocznie*. W Belgii na wszawicę choruje 9% dzieci do 12. roku życia**, a w Wielkiej Brytanii jest to już wielkość 15% dzieci w wieku szkolnym.***

Czy za wszy odpowiada brud i niewłaściwa higiena?

W społeczeństwie krąży mit o tym, że wszy biorą się z brudu, a ich występowanie związane jest z niskim statusem społecznym. To niestety nieprawdziwa, a przy tym bardzo krzywdząca opinia, która może mieć przykre konsekwencje np. dla relacji międzyludzkich.

Wysoka higiena osobista czy dobry status materialny nie czynią nas w tej kwestii sytuacji całkowicie chronionymi. Bogaci i czyści ludzie też mogą zmagać się z tym problemem. Skuteczna może okazać się tylko dobra profilaktyka, czyli taka oparta na rzetelnej wiedzy.

Ludzie zarażeni wszawicą często czują się odtrąceni od reszty, napiętnowani i nierzadko spotykają się z szykanami lub obraźliwymi ocenami. Szczególnie przeżywać będzie to dziecko, które nie rozumie, dlaczego ich koledzy i koleżanki nagle przestają się z nimi bawić i zaczynają unikać.

Jak rozpoznać wszy u dziecka? WIDEO

Jak można się zarazić wszami?

O zarażenie wszami nietrudno. Główną przyczyną, dla której dochodzi do zarażenia jest brak wystarczającej wiedzy na temat tego pasożyta. Podczas, gdy większość ludzi myśli, że wystarczy dbać o higienę i często myć włosy, problemem okazuje się być co innego.

Wszy lubią wszystkie włosy, także te pachnące i umyte. Ich zarażenie następuje poprzez kontakt miejsca owłosionego bezpośrednio z tym pasożytem. Może on bytować nie tylko we włosach, ale także na przedmiotach, które miały z nimi kontakt.

Mówi się, że wszawica częściej zagraża dziewczynkom, ze względu na używane przez nich szczotki, grzebienie i ozdoby do włosów, którymi lubią się dzielić z innymi. Nie jest to jednak reguła. Wszami można się zarazić dotykając głową np. mebla, na którym bytują pasożyty albo używając czyjegoś zakażonego ręcznika lub zakładając czyjąś czapkę na głowę.

Zakażeniom wszawicą sprzyjają wszelkie miejsca będące skupiskami ludzkimi, najczęściej są to placówki szkolne i przedszkolne, ale też ośrodki wypoczynkowe, środki komunikacji, placówki medyczne. Wystarczy że jedna osoba będzie nosicielem pasożyta, by mogła zarazić w krótkim czasie wiele innych.

Tak się często dzieje w przedszkolach i szkołach, gdzie kontakt fizyczny dzieci głowy do głowy jest najbardziej prawdopodobny np. podczas zabaw zespołowych lub leżakowania.

Czy można uniknąć wszawicy?

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych) nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki) unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.

Czytaj: Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Gnida - jak walczyć z gnidami? Z czym można pomylić jaja wszy?

Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

* Nutanson I., Steen C.J., Schwartz R.A., Janniger C.K., Pediculus humanus capitis: an update, Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat., 17(4): 147-54, 156-7, 159, 2008. Pediculus humanus capitis by scanning electron microscopy, Micron 45:145-149, 2013;. doi: 10.1016/j.micron.2012.10.018

** Willems S., Lapeere H., Haedens N., Pasteels I., Naeyaert J., De Maeseneer J., The importance of socio-economic status and individual characteristics on the prevalence of head lice in schoolchildren, Eur J Dermatol 15(5): 387-392, 2005.

*** Dutra J.M.F., Alves A.D., Pessanha T., Rachid R., de Souza W., Linardi,(3) Luiz Ferreira P.M.F., de Souza S.M., Araujo A., Prehistorical Pediculus humanus capitis infestation: quantitative data and low vacuum scanning microscopy, Rev Inst Med Trop Sao Paulo, 56(2): 115-119, 2014.