Dziecko w słuchawkach to coraz częstszy widok. Dlaczego niektóre maluchy muszą je stale nosić?

2022-04-19 11:42

Małe dziecko w wielkich słuchawkach na uszach to coraz częstszy widok, choć nadal budzący w wielu osobach zdziwienie. Dlaczego słuchawki wygłuszające dla dzieci stają się tak popularne i czemu niektóre dzieci noszą je niemal cały czas?

Dziecko w słuchawkach – dlaczego niektóre maluchy muszą je nosić?

i

Autor: Getty Images

Kilkulatek spacerujący po sklepie czy szkolnym korytarzu w słuchawkach wygłuszających to coraz częstszy widok, do którego powinniśmy się jak najszybciej przyzwyczaić.

Słuchawki na uszach to duża pomoc dla dziecka ze spektrum zaburzeń autystycznych. Wiele z nich cierpi na nadwrażliwość słuchowa wynikającą z nieprawidłowej reakcji mózgu na hałas.  

Głośne dźwięki lub normalne odgłosy codzienności dla dziecka z autyzmem mogą być stresujące i wręcz fizycznie bolesne. Zakrywanie uszu pozwala dziecku odciąć się od świata zewnętrznego i zachować równowagę, a także uniknąć ataków, częstych u dzieci z zaburzeniami tego rodzaju.

Spis treści

  1. Hałas to problemem dla dzieci ze spektrum autyzmu
  2. Słuchawki dla autystyków to nie zwykłe słuchawki
  3. Jak dobrać słuchawki wygłuszające dla dziecka z autyzmem?
Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Hałas to problemem dla dzieci ze spektrum autyzmu

Jednym z objawów spektrum zaburzeń autyzmu jest trudność w koncentracji i nadwrażliwość na bodźce sensoryczne, między innymi słuchowe.   

Zarówno autyzm, jak i problemy z integracją sensoryczna mogą sprawiać, że dzieci u których zdiagnozowano autyzm, przetwarzają informacje docierające do ich mózgów inaczej niż my.

Niektóre dźwięki, są dla nich  bardzo rozpraszające, bo ich mózg nie jest w stanie odfiltrować uporczywych dźwięków tle (szumu pralki, odgłosy silnika w samochodzie) i skupić się na tych istotnych (słowach, muzyce).

Dlatego nie radzą sobie z przetwarzaniem bodźców, reagują na nie agresją, krzykiem i innymi zrachowaniami. Im młodsze dziecko, tym trudniej mu poradzić sobie z dyskomfortem, który odczuwa z powodu hałasu lub po prostu nadmiaru dźwięków, które do niego docierają, nawet jeśli dla nas nie są głośne.

Ratunkiem dla takich dzieci jest ograniczanie liczby bodźców docierających do mózgu właśnie poprzez noszenie słuchawek czy umożliwianie im zabawy oraz nauki w przyciemnionych pomieszczeniach.

Warto wiedzieć, że wiele supermarketów czy urzędów oferuje możliwość robienia zakupów i załatwiania spraw w czasie „cichych godzin” – wtedy ich głośniki milczą i nie emitują reklam ani muzyki.

Czytaj równieżJak rozpoznać autyzm u niemowlaka: zwróć uwagę na spojrzenie

Komórki macierzyste – szansa dla dzieci z autyzmem. Wywiad z uznaną badaczką

Słuchawki dla autystyków to nie zwykłe słuchawki

Czym są słuchawki dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi i jak wyglądają? Nie są to zwykłe słuchawki jakich używamy do słuchania muzyki. To urządzenia wyciszające, pozwalające dziecku słyszeć tylko pożądane dźwięki i rozmowy. 

Eliminują szum, szmer, hałas, czyli dźwięki, które są najbardziej uciążliwe dla dzieci z zaburzeniami. Ale pozwalają na usłyszenie polecenia nauczyciela czy rodzica. W zależności od jakości słuchawek, blokują rozpraszające dźwięki „w tłe”, aby pomóc dziecku się skoncentrować. 

Jak dobrać słuchawki wygłuszające dla dziecka z autyzmem?

Weź pod uwagę stopień wrażliwości dziecka na hałas i dobierz słuchawki pod tym kątem – im większa nadwrażliwość, tym większy powinien być stopień redukcji hałasu. 

  • Dobierz słuchawki tak, aby były dobrze dopasowane do uszu dziecka.
  • Zadbaj o wygodę malca - słuchawki nie mogą uwierać, uciskać głowy.
  • Muszą być lekkie - niektóre dzieci noszą je cały dzień.
  • Pamiętaj, że dostępne są słuchawki, które w sytuacji, gdy nie nie mogą całkowicie zablokować dźwięku, emitują cichą muzykę.

Czytaj równieżŚcieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Masaż Wilbarger, czyli szczotkowanie – czym jest i po co się go wykonuje?