Spis treści
- Jak objawia się światłowstręt?
- Przyczyny światłowstrętu u dzieci
- Inne przyczyny światłowstrętu
- Co robić, gdy dziecko ma światłowstręt?
Światłowstręt u dziecka, inaczej zwany również fotofobią, od czasu do czasu dokucza każdemu maluchowi – może odczuwać go po wyjściu z ciemnego kina na zalaną słońcem ulicę, po długiej zabawie przy komputerze czy w trakcie przeziębienia. Problem pojawia się dopiero, gdy nadwrażliwość na światło pojawia się często lub trwa zbyt długo. Czym jest ta przypadłość, skąd się bierze i jak zmniejszyć światłowstręt u dziecka?
Jak objawia się światłowstręt?
Nadwrażliwość na światło łatwo poznać. Gdy dziecko ma światłowstręt, odruchowo mruży lub nawet zamyka oczy tam, gdzie jest dla niego zbyt jasno, przy czym w pomieszczeniu wcale nie musi być silnego światła. Zwykle z oczu ciekną również łzy, oczy pieką lub nawet bolą.
Przyczyny światłowstrętu u dzieci
Nadwrażliwość na światło może wynikać z wielu powodów, które dzielimy na te związane z oczami, i te, które towarzyszą innym chorobom lub dolegliwościom.
Oczne przyczyny światłowstrętu to między innymi:
- zapalenie spojówek,
- zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego,
- zapalenie gałki ocznej,
- choroby rogówki, w trakcie których uszkodzony zostaje jej nabłonek (np. owrzodzenie rogówki, zapalenie rogówki, ciało obce w rogówce),
- jaskra wrodzona u dzieci,
- bielactwo - inaczej albinizm.
- podrażnienia związane z przebywaniem na dworze (nad wodą, na śniegu, na zalanej słońcem ulicy) bez odpowiedniej ochrony oczu (czapki z daszkiem, okularów przeciwsłonecznych),
- powikłania związane z noszeniem soczewek kontaktowych.
Neurologiczne przyczyny światłowstrętu to między innymi:
- zapalenie opon mózgowych lub mózgu,
- nowotwór ośrodkowego układu nerwowego.
Inne przyczyny światłowstrętu
Niechęć do światła może pojawić się również w trakcie alergii wziewnej, migreny, chorób przebiegających z gorączką (np. grypy, anginy, przeziębienia), a nawet towarzyszyć katarowi, wywołanemu przez wirusy lub będącemu objawem alergii.
Bywa objawem niedoboru witaminy B2 (ryboflawiny), która jest niezwykle ważna dla narządu wzroku, a jej brak może doprowadzić nawet do pogorszenia ostrości wzroku.
Często jest też skutkiem zakroplenia substancji rozszerzających źrenice (w celach leczniczych lub przed badaniem okulistycznym), do których należy m.in. atropina, tropikamid czy fenylefryna. Może być również efektem ubocznym leków, które zapisał dziecku lekarz w związku z jakąś chorobą.
Zobacz także:
Wrodzone wady oczu u dzieci: zaćma, jaskra, siatkówczak
Oczy niemowlaka: jak przemywać oczy niemowlęcia?
Co robić, gdy dziecko ma światłowstręt?
Jeśli dziecko mruży oczy, narzeka, że razi je światło, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli przyczyna nie jest widoczna (np. dziecko nie ma kataru ani alergii). Szybka konsultacja jest konieczna zwłaszcza, gdy nadwrażliwości na światło towarzyszy ból oczu lub zaczerwienienie ich okolic – wówczas warto od razu umówić się do okulisty.
Lekarz obejrzy malucha, a następnie, na podstawie oględzin i rozmowy z rodzicami, zdecyduje, czy do postawienia diagnozy wystarczy szczegółowe badanie okulistyczne, czy też niezbędna będzie pogłębiona diagnostyka ogólna lub neurologiczna – w tym ostatnim przypadku skieruje was do odpowiedniego specjalisty. Terapia światłowstrętu polega na leczeniu jego przyczyny, lub zmiany leków (jeśli to one go wywołały). Doraźnie może pomóc noszenie okularów przeciwsłonecznych.