Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Jak przygotować dziecko do szczepienia? Bolesny zastrzyk to trudne doświadczenie (nie tylko dla małego pacjenta,ale i dla jego rodziców). Dlatego warto już kilka dni przed szczepieniem podjąć odpowiednie działania. Jak przygotować do szczepienia niemowlę, a jak kilkulatka, który już rozumie, czym jest szczepionka?

jak przygotować dziecko do szczepienia

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jak przygotować niemowlę do szczepienia?
  2. Jak przygotować kilkulatka do szczepienia?
  3. Kilkulatek na szczepieniu z tatą

Przygotowanie dziecka do szczepienia zależy od jego wieku. Aby przygotować do szczepienia niemowlę, trzeba zadbać o to, aby zastrzyk sprawił mu jak najmniejszy ból.  W przypadku kilkulatka, najważniejszym elementem przygotowania do szczepienia będzie oswojenie jego leku przed wizytą u lekarza i strachu przed zastrzykiem. 

Jak przygotować dziecko do szczepienia, gdy ma kilka tygodni lub miesięcy, a jak, gdy jest już rozumnym kilkulatkiem?

Sprawdź: Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Powikłania po szczepieniu – kiedy mogą wystąpić?

Jak przygotować niemowlę do szczepienia?

Idąc na szczepienie z niemowlęciem, musisz pamiętać o doborze szczepionki. Chociaż obowiązkowe szczepienia są bezpłatne, to jednak rodzice najmłodszych dzieci mogą zdecydować się na kupno szczepionki skojarzonej, która ogranicza liczbę wkłuć.

Gdy decyzja zostanie podjęta, warto udać się do pediatry i poprosić go o receptę na specjalny preparat miejscowo znieczulający skórę (plastry lub kremy). Po wykupieniu leku, trzeba nałożyć go w miejscu wskazanym wcześniej przez lekarza (np. na ramieniu lub udzie niemowlęcia). Ukłucie strzykawki będzie wtedy dużo mniej bolesne. Takie preparaty można stosować nawet u noworodków.

Aby złagodzić ból dziecko można karmić piersią w czasie szczepienia - badania dowiodły, że zmniejsza to odczucie bólu, a już na pewno trzeba trzymać je na rękach i przytulać. Można też zabrać z domu ulubioną grzechotkę dziecka albo przeciwnie - coś nowego, czego nie zna, aby odwrócić jego uwagę od zastrzyku.

Aby ułatwić zaszczepienie dziecka, załóż mu łatwe do zdjęcia ubranko, weź też ze sobą smoczek.

Czytaj: Czy warto szczepić dziecko?

Szczepienia wcześniaków – kiedy szczepić dzieci urodzone przed terminem?

Jak przygotować kilkulatka do szczepienia?

Co zrobić, by dziecko nie bało się szczepienia? Zacznij mu opowiadać o tym, co nastąpi kilka dni wcześniej. Oto nasze rady.

  • Spokojnym tonem mów i demonstruj - na sobie i na dziecku – co będzie robić pani doktor (zważy, zmierzy, zajrzy do buzi, osłucha), a potem pani pielęgniarka (umyje ręce, założy rękawiczki i zrobi zastrzyk). Powtórz tę „procedurę” kilka razy, w ciągu paru dni.
  • Możesz pobawić się w wizytę u lekarza i w szczepienie wykorzystując misie i lalki dziecka. 
  • Nie oszukuj: powiedz, że szczepienie będzie bolało, ale jest to potrzebne, by dziecko rosło duże i zdrowe (np. jak tata). Tłumacz, że czasem coś musi boleć, ale to nie oznacza, że chcecie malca skrzywdzić. Pani pielęgniarka robi zastrzyk dla dobra i zdrowia maluszka, a nie dlatego, że jest niedobra – trzeba jej więc po wszystkim ładnie podziękować.
  • Po szczepieniu pozwól dziecku popłakać. Nie zawstydzaj go, nie nazywaj beksą czy mazgajem, nie mów: „Dzieci będą się z ciebie śmiały” ani: „Chłopcy nie płaczą”. Płacz jest czymś naturalnym – każdy płacze, gdy coś go boli.
  • Zabierz ze sobą ulubioną przytulankę malca, a po szczepieniu zawsze nagrodź go jakimś drobiazgiem (nowa książeczka, grzechotka itp.).

Kilkulatek na szczepieniu z tatą

Szczepienie dziecka to dla wielu kobiet bardzo stresująca sytuacja. Kobiety są bardziej wrażliwe i same się denerwują albo wręcz płaczą razem z dzieckiem (to się zdarza!). W takiej sytuacji przyda się twoje męskie opanowanie. Obecność mężczyzny, który nie jest tak empatyczny i łatwiej zachowuje zimną krew, jest więc nieoceniona. Zdarza się też, że dziecko bardziej "rozkleja się" przy mamie niż przy tacie.

Dlatego warto zachęcić tatę do tego, aby to on poszedł z kilkulatkiem na szczepienie. Dbanie o zdrowie dziecka to w końcu bardzo ważna część obowiązków rodzicielskich – nie tylko matczynych. Jeśli tata będzie tłumaczy, że w tym czasie jest zajęty pracą, można namówić go na to, aby zwolnił się na tę jedną godzinę. Ostatecznie szczepienia nie są aż tak często.

Jaka jest rola taty w czasie przygotowania do szczepienia? Weź dziecko w ramiona, przytul je i mów do niego spokojnym tonem, że jest już po wszystkim i zaraz będziecie w domu. Potem pomóż ubrać maluszka, zabrać wszystkie jego rzeczy – to ty jesteś teraz tą osobą, która racjonalnie myśli i pilnuje porządku.

Czytaj: Cena, dawkowanie i zalety szczepionek skojarzonych 6w1

Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

miesięcznik "M jak mama"