Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

2015-04-28 13:02

Testy alergiczne są jedyną pewną metodą diagnozowania alergii. Testy alergologiczne stanowią podstawę rzetelnej diagnozy, a w konsekwencji odpowiedniej terapii. Istnieje kilka rodzajów testów alergicznych: z krwi, skórne, prowokacyjne. Jakie testy uczuleniowe będą najlepszą metodą diagnostyki dla twojego dziecka.

Testy alergiczne

i

Autor: thinkstockphotos.com Testy alergiczne musisz wykonać, jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecko jest alergikiem.

Spis treści

  1. Testy alergiczne skórne
  2. Testy alergiczne z krwi
  3. Testy alergiczne prowokacyjne
  4. Zobacz film: Testy alergiczne u dzieci - jak zdiagnozować alergię

Alergie to prawdziwa plaga naszych czasów. Jeśli u dziecka występują zmiany skórne, długotrwałe objawy infekcji, takie jak nieżyt nosa, ból gardła czy kaszel, warto zbadać dziecko pod kątem alergii. Pamiętajmy, że alergia niezdiagnozowana, a zatem często niewłaściwie leczona, niesie dla dziecka ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych. Do diagnozy alergii u dzieci służą testy alergiczne.

Czytaj także: >> Alergia wziewna: przyczyny, objawy, leczenie >>

Testy alergiczne skórne

Testy alergiczne skórne są najczęściej spotykaną metodą diagnostyki dziecięcej. Nie są one jednak zalecane u dzieci poniżej 3. roku życia, ze względu na możliwość reakcji niespecyficznych, uniemożliwiających prawidłowe odczytanie wyniku.Metodę tę stosuje się głównie u chorych z podejrzeniem reakcji typu natychmiastowego, rozwijającej się w ciągu kilku, kilkunastu minut od kontaktu z alergenem i przebiegającej z udziałem przeciwciał klasy E (IgE-zależnej). Testy alergiczne skórne są przydatne zarówno w diagnozowaniu alergii wziewnych, jak i pokarmowych. Stanowią metodę bezpieczną, o dużym stopniu wiarygodności przy stosowaniu wraz z dokładnym wywiadem lekarskim.Najczęściej są przeprowadzane testy alergiczne skórne punktowe. Polegają one na nakłuciu skóry przez krople wcześniej nałożonego na nią alergenu. Wykonuje się również próbę kontrolną ujemną i dodatnią przez naniesienie na skórę odpowiednio roztworu soli fizjologicznej i roztworu histaminy. Wykonanie próby ma na celu weryfikacje, czy występuje prawidłowa reakcja skóry oraz stanowi punkt odniesienia do interpretacji wyniku badania. Najlepszym miejscem do przeprowadzenia badania jest przedramię lub plecy, o ile nie są zajęte przez zmiany skórne.

Miejsce ukłucia nie powinno krwawić. Wyniki testu odczytujemy po 15-20 minutach od nakłucia. Wynik zapisuje się najczęściej jako zestawienie średnicy pojawiającego się na skórze bąbla i średnicy powstałego wokół niego rumienia. Przed wykonaniem testów należy odstawić odpowiednio wcześniej leki przeciwhistaminowe, gdyż fałszują one wyniki badań i czynią je nieprzydatnymi diagnostycznie.

Czytaj także: >> Jakie są objawy alergii? Pobierz kalendarz pyleń >>

Testy alergiczne z krwi

Testy przeprowadzane z krwi mają wiele zalet. Przede wszystkim można je wykonywać wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku, bez wpływu na wiarygodność wyniku. Badanie to polega na oznaczeniu poziomu przeciwciał specyficznych IgE w surowicy. Nie wymagają one również odstawienia leków antyalergicznych, co w przypadku ciężko przebiegających uczuleń jest praktycznie niemożliwe. Ten rodzaj testów jest wskazany dla dzieci z AZS obejmującym plecy i przedramiona, co uniemożliwia wykonanie testów skórnych, które muszą być przeprowadzane na skórze niezmienionej chorobowo. Kolejnym atutem tego rodzaju diagnostyki jest możliwość przebadania dziecka pod kątem nawet 27 alergenów przy jednym pobraniu krwi.

Testy alergiczne prowokacyjne

Testy alergiczne prowokacyjne są najrzadziej stosowaną metodą diagnostyczną w kierunku alergii. Są one bardzo przydatne w przypadkach alergii IgE niezależnych, a więc tzw. nietolerancjach pokarmowych. Stosuje się je również jako metody diagnozowania astmy na tle uczuleniowym oraz przewlekłego kataru. Próby te są w stanie jednoznacznie wykryć nadreaktywność oskrzeli przy ekspozycji na substancję uczulającą.

W przypadku diagnozowania alergii pokarmowej u niemowląt i małych dzieci przeprowadza się tzw. otwartą próbę prowokacyjną. Polega ona na podaniu dziecku pokarmu potencjalnie uczulającego i obserwowaniu reakcji organizmu.

W celu ustalenia przyczyny wystąpienia astmy oskrzelowej oraz przewlekłego nieżytu błony śluzowe nosa, stosuje się donosową próbę prowokacyjną, a wiec ekspozycję wziewną na potencjalny alergen.

Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego, próby prowokacyjne najlepiej i najbezpieczniej jest przeprowadzać w warunkach szpitalnych.

Zobacz film: Testy alergiczne u dzieci - jak zdiagnozować alergię