Spis treści
- Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy i przebieg choroby
- Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: diagnostyka
- Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: leczenie
- Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: profilaktyka
- Grypa u dzieci: wideo
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci pojawia się zazwyczaj jako powikłanie innych chorób wirusowych, przede wszystkim grypochodnych, ale i samej grypy oraz infekcji wywołanych przez wirusa RSV albo adenowirusy. Dziecko może się zarazić przez kontakt z innymi chorymi, najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, w czasie epidemii grypy.
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy i przebieg choroby
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci daje charakterystyczne objawy ze strony całego układu oddechowego.Objawy te występują dwufazowo:
- wirusowe zapalenie płuc: faza 1, ostra - występuje duży wzrost temperatury ciała i objawy ogólnego rozbicia: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe
- wirusowe zapalenie płuc: faza 2 - dochodzi do zajęcia tkanki płucnej, pojawia się suchy kaszel, duszność i bóle w klatce piersiowej.
Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: diagnostyka
Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka wirusowe zapaleni płuc, zleca wykonanie prześwietlenie płuc (RTG płuc) i zleca badanie krwi. Potwierdzenie rozpoznania jest oparte na badaniu radiologicznym (na zdjęciu płuc widoczne są zlewające się zacienienia) i serologicznym (badanie poziomu przeciwciał na antygeny wirusowe).
Sprawdź też: pneumokoki >>>
Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: leczenie
Wirusowe zapalenia płuc u dzieci bardzo małych leczy się zawsze w szpitalu, natomiast dzieci starsze moga być leczone w domu. Ze względu na wirusowy charakter choroby nie stosuje się leczenia antybiotykami, chyba, że w gre wchodzi zagrożenie dodatkowym zakażeniem bakteryjnym. By do niego nie dopuścić, konieczne jest regularne usuwanie wydzieliny oskrzelowej poprzez oklepywanie pleców, podawanie leków wykrztuśnych i pojenie dziecka. Lekarz może zadecydować również o podawaniu leków przeciwwirusowych czy też leków stymulujących układ immunologiczny.
Sprawdź też: gorączka u dzieci >>>
Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: profilaktyka
Wśród najważniejszych zaleceń dotyczących profilaktyki jest unikanie skupisk ludzkich w czasie intensywnych zachorowań wirusowych i zaszczepienie się przeciwko grypie! Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych sięga 75–90 proc. Są one przygotowywane co roku, a ich skład uzależnia się od zagrażających zakażeń.
Grypa u dzieci: wideo
Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy maluch jest rozdrażniony, apatyczny, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku tej choroby i kiedy udać się do lekarza?