Zakażenie pasożytami: wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki. Jak je wyleczyć?

2024-07-12 12:26

Zakażenie pasożytami u dzieci zdarza się najczęściej podczas wyjazdów. Zjedzenie nieumytego owocu, wejście pod wspólny natrysk bez klapek czy pożyczenie od kolegi osobistego przedmiotumoże skutkować zakażeniem pasożytami. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać. Wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki przede wszystkim wymagają szybkiego działania. Jak poradzić sobie z zakażeniem pasożytami u dziecka?

Zakażenie pasożytami: wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki. Jak je wyleczyć?

i

Autor: Getty Images Zakażenie pasożytami: wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki. Jak je wyleczyć?

Spis treści

  1. Wszawica u dzieci
  2. Zapobieganie pasożytom u dzieci
  3. Świerzb u dzieci
  4. Giardioza czyli lamblioza u dzieci
  5. Kurzajki u dzieci
  6. Grzybica stóp

Wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki mogą stać się problemem każdego dziecka. Jeśli jeden z uczestników kolonii lub obozu miał np. wszy czy grzybicę, pod koniec turnusu większość dzieci jest zakażonych pasożytami lub ma problemy ze skórą. Dlatego po powrocie dziecka z wakacji dokładnie obejrzyj jego włosy, skórę, paznokcie.

Wszawica u dzieci

Niestety, nie jest to mgliste wspomnienie z czasów głębokiego PRL-u. Wszy nadal są problemem. Wszy mogą zagnieździć się na głowie każdego: bez znaczenia jest, jak często włosy są myte i jakiej są długości. Z łatwością przenoszą się podczas bliskiego kontaktu, używania cudzego ręcznika, grzebienia. Szybko dają o sobie znać, wywołując uporczywe swędzenie. Dziecko drapie się, czasem kaleczy paznokciami skórę, co grozi zakażeniem bakteryjnym.

Działać trzeba szybko, bo wszy u dziecka rozprzestrzeniają się w ekspresowym tempie. Obcinanie włosów na krótko nie jest konieczne, choć ułatwia walkę z nieproszonymi lokatorami. By się ich pozbyć, trzeba kupić w aptece preparat przeciwko wszawicy (są bez recepty) i zastosować zgodnie z instrukcją. Do preparatu zwykle dołączony jest specjalny grzebień, do wyczesywania z włosów zabitych wszy.

Z gnidami (jajami pasożyta) jest problem. Przyczepiają się one do włosów tuż u ich nasady, zwłaszcza nad karkiem i za uszami. Ponieważ preparaty przeciw wszawicy nie zawsze działają na jaja, trzeba je ściągać lub niszczyć paznokciami. Poza tym w domu należy zrobić generalne porządki: pościel, ręczniki uprać co najmniej w 60 st. C, odkurzyć dywany, wyparzyć grzebienie. Gdy wszy zaatakowały dziecko do 3 lat lub ciężarną, użycie danego preparatu trzeba skonsultować z lekarzem nie wszystkie bowiem są bezpieczne.

Dobrze wiedzieć

Zapobieganie pasożytom u dzieci

Dziecko nie przywiezie z wakacji "niespodzianki", jeśli nauczysz je, by:

  • unikało bliskiego kontaktu z rówieśnikiem, który ma na skórze podejrzane zmiany
  • w domach wczasowych i na basenie zakładało pod prysznic klapki
  • myło ręce po wyjściu z toalety przed jedzeniem i po zabawie w piasku lub ze zwierzętami
  • jadło tylko dokładnie umyte owoce i warzywa
  • przykrywało jedzenie i picie, aby muchy nie miały do nich dostęp
  • nie korzystało z cudzych ręczników, grzebieni, ubrań, butów ani pościeli.

Świerzb u dzieci

Chorobę wywołują świerzbowce ludzkie. Ich "krewniakami" są roztocza, ale w przeciwieństwie do nich od zakamarków mieszkania wolą skórę człowieka. Przenosi się przez kontakt, np. podanie ręki. Można go też "złapać", dotykając zabawek, ubrań, pościeli czy ręcznika chorego lub korzystając z jego toalety.

Pasożyt wnika w naskórek i drąży w nim korytarze, które są widoczne gołym okiem. Świerzb u dzieci zajmuje głównie przestrzenie między palcami rąk, pod pachami, pośladki, pachwiny. Wędrówka pasożyta wywołuje swędzenie, które nasila się po rozgrzaniu, np. kąpieli lub w łóżku.

Niezbędna jest wizyta u lekarza. Ponieważ świerzb jest bardzo zaraźliwy, leki powinni dostać wszyscy domownicy. Pościel i ubranie chorego trzeba wyprać w 90 st. C i wyprasować gorącym żelazkiem. Zabawki i przedmioty należy uprać lub umyć w gorącej wodzie.

Giardioza czyli lamblioza u dzieci

Giardioza to poprawna nazwa choroby pasożytniczej, którą większość rodziców zna pod nazwą lambliozy. To jedna z głównych przyczyn nawracających bólów brzucha u dzieci. Lamblie u dzieci żyją w jelicie cienkim nawet co piątego dziecka. Zakażenie następuje drogą pokarmową: przez brudne ręce, jedzenie niemytych owoców, picie z kubka, po którym wędrowała mucha (roznosi te pasożyty), skażonej wody, korzystanie z tej samej toalety co chory.

Lamblioza u dzieci daje o sobie znać (do 3 tygodni od zakażenia) bólami brzucha nasilającymi się po jedzeniu, biegunką i jasnymi, papkowatymi stolcami o brzydkim zapachu. Dziecko nie ma apetytu, skarży się na bóle głowy i osłabienie. Zaburzenie trawienia i biegunka mogą doprowadzić do niedożywienia, anemii, a nawet spowolnienia wzrostu. Aby potwierdzić zakażenie, trzeba zbadać kał. Leki zwalczające pasożyta powinna dostać cała rodzina.

Kurzajki u dzieci

Te "ozdoby" dłoni lub stóp to tzw. brodawki zwykłe. Za ich powstanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. Kurzajki to twarde, szarawe grudki o średnicy kilku do kilkunastu milimetrów. Na podeszwie stóp mogą przypominać odciski. Rozsiewają się z łatwością, do zakażenia wystarczy podanie ręki. Kurzajki u dzieci utrzymują się nawet latami. Drapane łatwo się rozprzestrzeniają. Najlepiej pójść do dermatologa, który pomoże pozbyć się kurzajek np. za pomocą ciekłego azotu (czyli poprzez zamrożenie).

Grzybica stóp

Bardzo lubi ciepłe i wilgotne miejsca: natryski, baseny. Na dodatek dzieci chętnie wymieniają się ręcznikami czy butami. Grzybica zaczyna się swędzeniem przestrzeni między palcami. Wkrótce pojawiają się drobne pęknięcia, pęcherzyki lub łuski, skóra staje się biaława. Zaniedbana choroba atakuje całe stopy, także paznokcie, które stają się szarożółte, grubieją i wykruszają się.

Grzybica u dzieci sama nie minie, dlatego najlepiej od razu pójść do dermatologa. Odwlekanie wizyty działa na niekorzyść dziecka. Zaniedbaną grzybicę trudniej się leczy. Aby terapia była skuteczna, malec musi codziennie myć stopy, dokładnie je osuszać i nosić bawełniane skarpety.

miesięcznik "Zdrowie"

Kurzajki