Ziarniak pępka - co to za dolegliwości i czy jest groźna dla niemowlęcia?

2022-02-07 9:27

Ziarniniak pępka to dolegliwość spotykana przede wszystkim u najmłodszych pacjentów, która niepokoi niejednego rodzica. Jak wygląda ziarniniak pępka i jakie leczenie wdrażane jest u dzieci, u których się on pojawi?

Ziarniak pępka - co to za dolegliwości i czy jest groźna dla niemowlęcia?

i

Autor: Getty images Ziarniak pępka to na szczęście niegroźna dolegliwość

Ziarniak pępka, podobnie jak inne ziarniniaki nie stanowią większego zagrożenia dla dziecięcego zdrowia. Mimo to obecność ziarniaka pępka u noworodka powinna być powodem do odwiedzenia pediatry. Skąd się bierze ziarniak pępka?

Spis treści

  1. Co to jest ziarniak pępka?
  2. Przyczyny powstawania ziarniniaka pępka
  3. Jakie są objawy ziarniniaka pępka?
  4. Leczenie ziarniniaka pępka
  5. Ziarniniak pępka: pielęgnacja w domu
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Co to jest ziarniak pępka?

W okresie życia wewnątrzmacicznego płód połączony jest z łożyskiem za pośrednictwem pępowiny. W trakcie narodzin pępowina zostaje odcięta i pozostaje po niej u dziecka niewielki kikut. Po pewnym czasie – zazwyczaj po około 7-14 dniach – twór ten samoistnie odpada i nie pozostaje po nim żaden ślad.

Czasami jednak zdarza się inaczej i rodzice zauważają na ciele dziecka obecność niewielkiej, nietypowej zmiany – może nią być ziarniniak pępka. Problem uznać można za raczej stosunkowo rzadki – szacuje się, że ziarniniak pępka pojawia się u 1 na 500 noworodków. 

Przyczyny powstawania ziarniniaka pępka

Tak naprawdę do dziś nie udało się ustalić, jakie są przyczyny pojawiania się u niektórych dzieci ziarniniaków pępka. Jasne jest to, że na ryzyko jego wystąpienia nie wpływa sposób pielęgnacji dziecka czy występujące u niego inne choroby.

Dotychczas zaobserwowano jedynie jedną zależność: otóż większe ryzyko ziarniniaka pępka mają te dzieci, u których po upływie dwóch tygodni od narodzin nie doszło do samoistnego odpadnięcia kikuta pępowinowego.

Ziarniniaki pępka spotykane są w przeważającej mierze u noworodków, sporadycznie występują one jednak również i u osób dorosłych. U starszych pacjentów ich pojawienie się może być następstwem piercingu pępka – w trakcie gojenia tkanki produkowana jest ziarnina i wtedy, gdy powstają jej zbyt duże ilości, ostatecznie wytwarzać się może właśnie ziarniniak pępka. 

Czytaj również: Jak pielęgnować pępek noworodka?

Przepuklina pępkowa - przyczyny, objawy, leczenie przepukliny pępkowej, kiedy operacja?

Jakie są objawy ziarniniaka pępka?

Ziarniniak pępka dosyć łatwo zauważyć – przybiera on bowiem zwykle postać czerwonawego, niewielkiego, wilgotnego guzka zlokalizowanego w okolicy pępka. Czasami widoczne bywa również niewielkiego stopnia podrażnienie otaczającej zmianę skóry czy obecność w jej obrębie kleistej wydzieliny. 

W większości przypadków ziarniniak pępka nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości, czasami jednak zdarza się, że dojdzie do jego zakażenia. W takich sytuacjach u dziecka obserwowane mogą być:

  • gorączka,
  • wyciek ropnej treści w okolicy pępka,
  • obrzęk okolicy pępka,
  • ocieplenie i zaczerwienienie skóry otaczającej pępek,
  • tkliwość uciskowa (występowanie bólu w momencie dotykania skóry dziecka w okolicy pępka).

Zaobserwowanie u dziecka ziarniniaka pępka bezapelacyjnie wymaga konsultacji z lekarzem, wtedy zaś, gdy poza samą obecnością tego tworu u dziecka występują inne jeszcze dolegliwości, konieczne jest pilne udanie się z malcem do specjalisty.

Leczenie ziarniniaka pępka

Czasami lekarze podejmują decyzję o tym, by ziarniniaka pępka jedynie obserwować – zdarza się bowiem, że zmiana samoistnie zanika. Częściej jednak zapada decyzja o zastosowaniu leczenia.

Zazwyczaj wykorzystywany jest tutaj azotan srebra – miejscowe, kilkukrotne aplikowanie preparatu prowadzić ma do obkurczenia się zmiany i ostatecznie jej zaniku. Rzadziej leczenie ziarniniaka pępka opiera się na wykorzystaniu ciekłego azotu czy na jego resekcji chirurgicznej.

Ziarniniak pępka: pielęgnacja w domu

Poza leczeniem odbywanym pod okiem specjalisty istotna jest również odpowiednia pielęgnacja dziecięcego pępka w warunkach domowych. Przede wszystkim konieczne jest utrzymywanie go w odpowiedniej czystości – rodzicom zaleca się przemywanie okolic pępka z wykorzystaniem ciepłej wody i pozbawionego zbędnych dodatków mydła.

Korzystne jest także unikanie zakrywania dziecięcego pępka – w okresie leczenia ziarniniaka wskazane jest takie zakładanie maluchowi pieluszki, aby jego pępek był po prostu odkryty. 

Ziarniniak pępka u noworodka to raczej niegroźna dolegliwość, z powodu której rodzice nie muszą popadać w panikę. Jak jednak zaznaczono wcześniej, dochodzić może do zakażenia zmiany, z czym związane mogą być bardzo niepokojące dolegliwości – ze względu na takie właśnie ryzyko wystąpienie ziarniniaka pępka bezapelacyjnie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Czytaj również: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Prawdy i mity o pępowinie: co powinnaś wiedzieć o pępowinie?

Kąpiel noworodka: krok po kroku. Poradnik