Dużo się mówi o szkodliwości cukru. Uzależnia, przyczynia się do otyłości, cukrzycy typu 2, miażdżycy, ale także do niektórych nowotworów. Do jego wad można doliczyć również próchnicę i nadpobudliwość u dzieci.
Coraz więcej rodziców ogranicza słodycze dzieciom, wybierając owoce i zdrowe przekąski. Jeżeli już nasz podopieczny chce nas namówić na coś słodkiego, sięgamy po coś, co nie ma cukru w składzie.
Okazuje się jednak, że nie tylko cukier jest składnikiem słodyczy, którego należy unikać.
Agata prowadzi swój profil na Instagramie @agata.all4balance inspirując innych, jak żyć długo w zdrowiu. W jednym ze swoich postów wymienia 5 składników, które możemy znaleźć w słodyczach, a które są gorsze niż cukier.
Zobacz także: Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?
Spis treści
Syrop glukozowo-fruktozowy
Nie tak dawno syrop glukozowo-fruktozowy był w wielu produktach dla dzieci. Składnik ten jest nie tylko tańszy niż cukier, ale również znacznie słodszy. Pozyskuje się go z modyfikowanych genetycznie upraw kukurydzy. Obwiniany jest za to o powodowanie wielu chorób metabolicznych.
Tłuszcz palmowy
Według specjalistki jest to najbardziej szkodliwy tłuszcz. Nie tylko zwiększa ryzyko chorób autoimmunologicznych, ale również nowotworów.
Karagen
Karagen na równi z innymi sztucznymi zagęstnikami powinien znaleźć się wśród składników, na które powinniśmy zwrócić większą uwagę.
Karagen (E407) pozyskiwany jest z wodorostów. Jest wykorzystywany nie tylko w produktach spożywczych, ale również w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Posiada bowiem właściwości żelujące i zagęszczające.
W Unii Europejskiej karagen jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności i dozwolonym przez FDA. W jednym z raportów jest jednak wymieniona dopuszczalna ilość tego składnika w diecie, jako niebudząca niepokoju. Wielokrotne wnioski o wycofanie karagenu z listy dodatków do żywności, były odrzucane z powodu niewystarczających dowodów.
Barwniki i wzmacniacze smaku
Barwniki i wzmacniacze smaku mają za zadanie poprawić atrakcyjność produktu. Dodawane na różnych etapach produkcji pogłębiają smak żywności. W składzie danego produktu barwniki i wzmacniacze smaku są oznaczone symbolem E.
Konserwanty
Tu warto przypomnieć, że konserwanty odpowiadają za długi termin ważności różnych produktów. Między innymi hamują rozwój pleśni, bakterii i grzybów. Wystarczy sięgnąć po pierwsze z brzegu ciastka i sprawdzić datę przydatności do spożycia. Samodzielnie przygotowane ciasto nigdy nie zachowa świeżości przez kilka lub kilkanaście miesięcy.
Spożycie niektórych konserwantów może przyczynić się do wystąpienia nietolerancji pokarmowych i alergii. Niektóre z nich mogą też zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.
Słodycze w diecie dzieci: jak dużo można podawać i od jakiego wieku?