Spis treści
- Jakie błędy żywieniowe w diecie dziecka najczęściej popełniają polscy rodzice?
- Dekalog żywienia dzieci w wieku 1 –3 lata
- Dieta dziecka: jak często powinniśmy karmić dziecko?
- Czy sposób odżywiania rodziców ma wpływ na dietę dziecka?
- Dieta dziecka: jak duże powinny być porcje?
Jakie błędy żywieniowe w diecie dziecka najczęściej popełniają polscy rodzice?
Najpoważniejszym i głównym błędem żywieniowym popełnianym przez rodziców jest przekarmianie dzieci, które często zaczyna się już na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, około 6-8 miesiąca jego życia. W Polsce wciąż wzorcem zdrowego dziecka jest pulchny bobas, stąd maluch, który nie ma ochoty zjeść posiłku jest zachęcany do niego wszelkimi możliwymi sposobami: od zabawy, układania klocków podczas obiadu, robienia „samolocików”, po karmienie przed telewizorem czy w wannie. Pociecha, która odmawia jedzenia i jest uważana przez rodzinę za tzw. niejadka bywa powodem stresu u mamy czy babci. Niekiedy wkrada się atmosfera presji, szantażu, które kończą się zmuszaniem dziecka do jedzenia, a to ma skutek odwrotny. Mniej asertywne maluchy godzą się na karmienie ich według uznania rodziców i ulegają presji jedzenia takich porcji posiłków, które rodzice uznają za stosowne. Prowadzi to do przekarmiania dzieci i w konsekwencji do problemów z nadwagą lub otyłością w dzieciństwie i w wieku dorosłym.
CHCESZ ZOBACZYĆ CZY TWOJE DZIECKO JEST KARMIONE PRAWIDŁOWO? SPRAWDŹ TO ROZWIĄZUJĄC PROSTY TEST.
Dekalog żywienia dzieci w wieku 1 –3 lata
1. Dziecko powinno codziennie spożywać pieczywo i przetwory zbożowe pochodzące z pełnego przemiału zbóż.2. Dziecko powinno spożywać codziennie produkty nabiałowe, takie jak mleko (w tym mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci w wieku poniemowlęcym).3. W diecie dziecka codziennie powinny się znaleźć warzywa (w tym warzywa strączkowe) i owoce.4. Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane przez dziecko nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a jajka kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso.5. Mięso drobiowe powinno być spożywane przez dziecko 2-3 razy w tygodniu.6. Wskazane jest spożywanie ryb, jeden - 2 razy w tygodniu.7. Posiłki dla dziecka powinny być przygotowywane z użyciem tłuszczów roślinnych (najlepiej oliwka z oliwek lub olej rzepakowy) z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego.8. Należy ograniczyć dodatek soli do potraw i produktów spożywczych.9. Należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów i dawać dziecku do picia czystą wodę.10. Dziecko powinno codziennie mieć zapewnioną dawkę ruchu, bawiąc się lub grając przez kilkadziesiąt minut.
Dekalog żywienia został opracowany przez zespół Krajowego Konsultanta ds. Pediatrii.
Dieta dziecka: jak często powinniśmy karmić dziecko?
Prawidłowy jadłospis małego dziecka czy osoby dorosłej ma pewną cechę wspólną: 5 posiłków w ciągu dnia. Trzy główne, czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz dwa mniejsze: drugie śniadanie i podwieczorek. Taki model jedzenia większej ilości mniejszych posiłków jest korzystny dla zdrowia, gdyż organizm nie oszczędza energii na zapas i nie odkłada jej w postaci tkanki tłuszczowej. Gromadzenie zapasów ma miejsce wtedy, gdy jemy większe porcje, ale rzadziej. Pomiędzy głównymi posiłkami pojawia się często uczucie ssania, czy wilczego głodu, co prowadzi do niekontrolowanego przekąszania. Dlatego warto zadbać w diecie swojej i swojego dziecka o model jedzenia 5 posiłków. W diecie dziecka znajdzie się w także miejsce na małe słodkie co nieco, np. w porze podwieczorku. Popołudniowy kawałek domowego ciasta, deser owocowy czy 2-3 biszkopty zaspokoją ochotę na słodycz i pozwolą uniknąć ciągłego podjadania w pozostałych porach dnia.
Czy sposób odżywiania rodziców ma wpływ na dietę dziecka?
Dieta naszych dzieci jest zazwyczaj odzwierciedleniem sposobu odżywiania się dorosłych. Jeśli maluch jest zachęcany do zjedzenia jabłka, a sam nie widuje mamy lub taty z owocem w ręku, wtedy nie będzie przekonany do tego, że owoce są smaczne i warto po nie sięgać codziennie. Wyrobi w sobie przekonanie, że są czymś zdrowym – i dlatego mama karze mu je jeść – ale nie są smaczne, bo sama ich unika. Pamiętając o tym, że słowo uczy, ale przykład pociąga, starajmy się być dla naszych dzieci jak najlepszym wzorcem w kwestii zdrowego odżywiania. Planujmy 4-5 różnorodnych posiłków w ciągu dnia. Pamiętajmy, by w każdym z nich znalazły się warzywa lub owoce. Jedzmy więcej nabiału, ryb, kasz i razowego pieczywa – tych produktów my, Polacy, jemy zazwyczaj za mało i w konsekwencji jest ich niewystarczająca ilość w diecie naszych dzieci. Unikajmy dużej ilości potraw smażonych: mięs z dużą ilością sosów czy pierogów odsmażanych na smalcu ze skwarkami. Tłustą wędlinę na kanapce lepiej zastąpić plastrem pieczonego schabu.
Dieta dziecka: jak duże powinny być porcje?
Zadbajmy o taką wielkość porcji na talerzu, która pozwoli nam wstać od stołu bez uczucia przejedzenia po zbyt obfitym posiłku. Ta zasada dotyczy także dzieci, które – biorąc z nas dobry przykład – wyrobią w sobie zdrowy nawyk mądrego jedzenia z umiarem, a nie przejadania się.
materiały prasowe