Spis treści
- Dieta normokaloryczna: na czym polega?
- Dieta normokaloryczna: siatki centylowe
- Dieta normokaloryczna: co powinno znaleźć się w diecie dziecka?
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - już co piąty polski uczeń ma nadwagę. W walce o zdrowie dzieci wprowadzane są coraz to nowsze rozwiązania. Od 1 września 2015 roku rewolucję przeszły sklepiki i stołówki szkolne, z których zniknęły słodycze, chipsy, napoje gazowane, a nawet - sól i cukier. Tak drastyczne metody działania spotkały się z protestem ze strony zarówno uczniów, jak i ich rodziców - nowo wprowadzone i nieprzyprawione potrawy zdają się nie mieć smaku, a w polskich domach na stołach wciąż królują tradycyjne kotlety z sosem i inne tłuste potrawy - nie jest tak łatwo nagle się odzwyczaić. Bez wątpienia problem jest coraz większy, a rodzice dzieci z nadwagą i otyłych coraz częściej szukają sposobów, by pomóc im uzyskać właściwą wagę. I tu z pomocą przychodzi dieta normokaloryczna.
>>Przeczytaj również, jak powinno wyglądać żywienie dzieci w wieku 1-3>>
Dieta normokaloryczna: na czym polega?
- Nie odchudzamy dzieci dietami. Odchudzanie dziecka wymaga zaplanowania, stąd m. in. poradnie leczenia otyłości ukierukowane na dzieci. Warto pamiętać, że małe dziecko to nie jest miniatura człowieka dorosłego, to jest zupełnie inny orgaznizm. Dlatego nie stosujmy u dzieci leków obniżających apetyt, z których tak chętnie korzystają dorośli, tylko racjonalizujmy tę dietę. Na tym właśnie polega dieta normokaloryczna - wyjaśnia lek. med. Aneta Górska-Kot, pediatra.
W diecie normokalorycznej chodzi bowiem o to, by dostarczyć organizmowi dokładnie takiej ilości kalorii, jakiej on potrzebuje. U najmłodszych nie stosuje się diet niskokalorycznych - np. diet "2000 kalorii" czy "1500 kalorii", jak u dorosłych, ale rozpisuje im się pełnowartościową dietę. Po to, by stopniowo doprowadzić do uzyskania przez dziecko właściwej masy ciała, nie wyrządzając mu przy okazji krzywdy i nie doprowadzając do zaburzeń w rozwoju fizycznym i psychicznym. Zazwyczaj dzieci z nadwagą i otyłością spożywają dziennie więcej kalorii niż wynosi ich zapotrzebowanie, dzięki diecie normokalorycznej w ich menu znajduje się odpowiednia ich dawka. Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy rodzicami pociechy, którą chcemy odchudzić, sami musimy dawać jej przykład.
>>Jakie przekąski podawać dzieciom, by nie sięgały po słodyczne? [wywiad z dietetykiem]>>
Dieta normokaloryczna: siatki centylowe
Dieta normokaloryczna polega więc na wprowadzeniu do menu dziecka posiłków, zapewniających mu odpowiednią ilość kalorii. Skąd jednak wiedzieć, czy waga dziecka jest prawidłowa? Tutaj z pomocą przychodzą siatki centylowe, znajdujące się w każdej książeczce zdrowia dziecka. Istnieją osobne siatki centylowe dla dziewczynek i dla chłopców, ponieważ ci drudzy rodzą się najczęściej około 60 g ciężsi. Na poziomej osi zaznacza się wiek dziecka, a na poziomej - jego wagę. Miejsce ich przecięcia pokazuje, na jakim centylu znajduje się dziecko. Np. jeśli wynik usytuuje się na centylu 75, będzie to oznaczało, że 25 procent dzieci w tym samym wieku waży więcej, jeśli dziecko znajdzie się na 40 centylu - 60 procent równieśników waży więcej. Jako dolną granicę normy przyjmuje się 3. centyl, jako górną - 97. centyl. Centyle miedzy 3. a 10. i między 90. a 97. uznawane są za pogranicze normy. Dzięki siatkom centylowym można na bieżąco obserwować wahania wagi dziecka. Niepokoić może nie tylko centyl na granicy normy, ale również nagłe wzrosty i spadki wagi oraz rozbieżności między wykresem masy ciała i wzrostu. Warto dodać, że siatki centylowe sprawdzają się od niemowlaka aż po 18-latka.
>>Przeczytaj również, co robić, gdy dziecko je za dużo>>
Dieta normokaloryczna: co powinno znaleźć się w diecie dziecka?
Wprowadzając dietę normokaloryczną u dziecka należy unikać białego pieczywa, słodkich napojów, potraw pełnych soli, cukru, tłuszczów nasyconych, dań w proszku i dań gotowych. Wskazane są natomiast wszystkie rodzaje produktów znajdujących się w piramidzie zdrowego jedzenia, czyli mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce, mleko i produkty odmleczne, tłuszcze roślinne, produkty zbożowe. Jeśli dziecko nie będzie chciało po któreś z nich sięgnąć, warto podać je w bardziej przystępnej formie, np. owoce w postaci musu, jajko podane na kolorowej kanapce, mleko zawarte w koktajlu mlecznym. Próby wprowadzenia diety normokalorycznej można podjąć samodzielnie po konsultacji z lekarzem lub udać się do dietetyka, który dobierze ją do potrzeb dziecka.
Pamiętajmy, że diecie normokalorycznej musi towarzyszyć aktywność fizyczna dziecka. Dopiero połączenie tych dwóch elementów przyniesie spodziewane efekty. Dziecko nie musi wyczynowo uprawiać sportu, zazwyczaj wystarczy udział w zajęciach z wychowania fizycznego i aktywność zalecona przez lekarza/dietetyka.
>>Dołącz także do dyskusji o dziecięcych dietach na forum Mjakmama24.pl!>>