Odchudzanie dziecka. Jakie są przyczyny otyłości u dzieci? [WYWIAD Z DIETETYKIEM]

2015-03-25 9:57

Dzieci otyłych jest coraz więcej. Generuje to nie tylko problemy zdrowotne, ale i społeczne. Jakie się przyczyny otyłości u dzieci? Co robić, gdy widzimy, że dziecko je za dużo? Czy odchudzanie dziecka to dobry pomysł? O odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy dietetyka, mgr inż. Małgorzatę Panek.

Żywienie dziecka, dziecko je za dużo

i

Autor: thinkstockphotos.com Gdy dziecko je za dużo, rodzice powinni się zastanowić nad nawykami żywieniowymi, obowiązującymi w ich domu.

Spis treści

  1. Jak groźny dla dzieci jest cukier?
  2. Polecamy wideo: Ekspert odpowiada na pytanie, jak odchudzić dziecko

Moje dziecko je za dużo! Często to Pani słyszy?Małgorzata Panek*: Bardzo często, bo do naszej poradni zgłaszają się przede wszystkim rodzice, których dzieci mają nadmierny apetyt i jedzą bardzo dużo. W drugiej kolejności dopiero o konsultację proszą opiekunowie „niejadków” i dzieci mających za niską masę ciała.Czy jednak nadmierny apetyt to problem?Oczywiście, że tak. Specjaliści już od dawna biją na alarm: nasze dzieci są otyłe i źle się odżywiają. Uświadomić sobie należy, że to jak i co będzie dziecko jadło, w dużej mierze opiera się na świadomości rodziców i najbliższego otoczenia dziecka. Kształtujemy obraz odżywiania już od chwili narodzin (istotny jest tu zatem sposób karmienia, pierwsze „przygody” z pokarmami stałymi). Dzięki świadomemu wprowadzaniu nowych produktów oraz naszemu pozytywnemu podejściu do odżywiania możemy uchronić dziecko przed potencjalnymi zaburzeniami czy alergiami.

Przeczytaj też: Nadwaga u dziecka. Jak pomóc dziecku z nadwagą? >>Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?Każdy z nas spotkał chyba się z karmieniem dzieci „na siłę”. Wydaje się nam, że dziecko je za mało, ale najczęściej wcale tak nie jest – po prostu nie jest ono głodne. Posiłki są obfite, niezdrowe (np. tłuste), nieregularne i nudne. Zasygnalizować również trzeba, że wszelkie problemy z odżywianiem mają podłoże emocjonalne – mogą wynikać z nadmiernej kontroli rodzicielskiej, stresu. Dziecko je, bo musi. Nie bez znaczenia jest również brak ruchu. Błędne jest też traktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.

Jak groźny dla dzieci jest cukier?

Sprawdź, jak groźny dla dzieci jest cukier

Rodzice czy dziadkowie często mówią, że ich dziecko nie jest otyłe, tylko ma taką urodę. To chyba nie powadzi do niczego dobrego. Zacznijmy od tego, że nie na czegoś takiego jak „uroda” dziecka. To jak wyglądamy świadczy tylko i wyłącznie o tym, jak się odżywiamy. Zwierciadłem naszego sposobu odżywiania jest nasz wygląd i samopoczucie. Z pewnością predyspozycje genetyczne są łatwym wytłumaczeniem dla większości rodziców, ale zawsze można przyczynić się do ich zmiany, bazując na zdrowej diecie.

Zobacz też: Otyłość i nadwaga u dzieci: jak odchudzić grube dziecko? >>Dziecko na diecie? To niezdrowe!Niezdrowe jest bycie otyłym, bo to przynosi wiele problemów. I nie myślę tu tylko o zdrowiu dziecka, ale też o kłopotach w grupie rówieśniczej. Problematyczne jest jak sądzę słowo "dieta", które większości z nas kojarzy się z ograniczeniem jedzenia. A zdrowa dieta to taka, w której i jesteśmy najedzeni, i przy okazji dostarczamy organizmowi zdrowych wartości. Dobrze się odżywiając, musimy ograniczyć tłuste pokarmy, mocno kaloryczne, obfite w cukry proste, zamieniając je na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Niezwykle ważna jest też regularność posiłków i ich hierarchia – niech deser będzie po drugim daniu, a nie przed nim.

Czytaj także:  Jak zachecić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych wskazówek >>

Błędy błędami, ale czasem za nadmiernym apetytem stoją poważne problemy ze zdrowiem.Zgadza się, stąd przypadek każdego dziecka powinien być traktowany indywidualnie. Choroba, np. problemy z tarczycą, może przyczyniać się do zmiany wagi. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty. Przypadek dziecka, które jadło tak długo, aż zwymiotowało również skłania do wnikliwej analizy – warto odpowiedzieć sobie na pytania, jakie to jest dziecko, z jakiej pochodzi rodziny, w jakiej sytuacji się znajduje? Przebywając kiedyś na obozie z dziećmi z rodzin patologicznych zaobserwowałam, że były w stanie jeść bardzo dużo i łapczywie wiedząc, że w domu tyle nie dostaną.Zmiana sposobu żywienia może okazać się trudna. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim warto zaproponować swoim dzieciom zdrowsze alternatywy niezdrowych posiłków. Proponuję choćby zacząć od domowego burgera, będącego doskonałym zamiennikiem hamburgera z najbliższego fast-foodu. I co ważne, przygotować go wspólnie z dzieckiem. Zaangażować je do pracy przy tworzeniu dania. Wspólne zrobienie ciasteczek czy obiadu to nie tylko świetna zabawa i dobrze spędzony czas razem, ale też nauka przygotowywania zdrowych i pełnowartościowych posiłków. *Małgorzata Panek – absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych Poradnictwa dietetycznego – postępy w żywieniu człowieka Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Dietetyk portalu www.mojdietetyk.pl.

Polecamy wideo: Ekspert odpowiada na pytanie, jak odchudzić dziecko