W pewnym momencie trzeba zamienić dziecku papki, na stałe pokarmy. Każda młoda mama obawia się zadławienia. Spokojnie. Umiejętność gryzienia i połykania kawałków jedzenia musi posiąść każde dziecko. Warto zachować czujność, ale też nie wolno panikować.
Odpowiednie zasady zachowania przy stole i bezpieczny sposób krojenia pożywienia zabezpieczą was przed wypadkami. Jak to robić?
Czytaj też: 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy
Spis treści
- 3 etapy wprowadzania pokarmów stałych
- Jak kroić przykładowe produkty?
- Tych produktów przez jakiś czas unikaj
- Najważniejsze zasady bezpiecznego jedzenia
- Jak udzielić maluchowi pierwszej pomocy przy zadławieniu?
Przeczytaj: Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca? Pierwsza pomoc
3 etapy wprowadzania pokarmów stałych
Jak twierdzi ratowniczka, tworząca kursy pierwszej pomocy dla rodziców - Tiny Hearts Education, każdy rodzaj pokarmów stałych, może stanowić dla maluszka ryzyko zadławienia. Dlatego radzi zastosować się do 3 etapów ich wprowadzania.
Modyfikuj, zamieniaj, unikaj. Modyfikuj, aby zwiększyć bezpieczeństwo pokarmu. Jeśli się nie da, zamień go na coś podobnego - substytut. A jeśli nie jest to możliwe, unikaj podawania tego pokarmu, do momentu, aż dziecko nie zacznie sprawnie gryźć i połykać.
Jak kroić przykładowe produkty?
Modyfikacja kształtu i wielkości stałych pokarmów podawanych maluchom może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo ich spożywania.
Te produkty krój wzdłuż, na ćwiartki:
- winogrona,
- pomidorki cherry,
- truskawki ( te większe przekrajaj jeszcze na pół)
Dowiedz się: Dziecko połknęło baterię. Policjanci pomogli dotrzeć mu do szpitala
Na małe kwadratowe kawałki krój:
- ser,
- kiełbasę.
Produkty twarde, jak marchewkę, najbezpieczniej będzie podać startą na tarce. Jabłko z kolei, warto podać dziecku duszone, w formie stałej, ale do jedzenia łyżeczką.
Tych produktów przez jakiś czas unikaj
Ratowniczka z Tiny Hearts Education radzi także, by pewnych produktów zwyczajnie unikać. Żelków do 3 roku życia, a popcornu - nawet do 5. Ponieważ każde dziecko jest inne, warto je obserwować i jeśli z jakimś rodzajem pokarmu nie bardzo sobie radzi, odłożyć jego spożywanie na później. Dziecko samo musi dorosnąć do danej twardości i kształtu pokarmów stałych.
Sprawdź: Ość w gardle u dziecka - pierwsza pomoc w domu, czy na SORze?
Najważniejsze zasady bezpiecznego jedzenia
Według ekspertów, dziecko dla bezpieczeństwa zawsze powinno jeść w pozycji siedzącej, przy stole, z wyprostowanymi plecami. Ratowniczka zaleca także, by nie pozwalać dziecku na jedzenie w trakcie jazdy samochodem, a młodsze dzieci zawsze dopilnowywać w trakcie posiłków.