Spis treści
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Słodkie prezenty? Wykluczone
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Daj przykład
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Dbaj o rozwój dziecka
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Zdrowy rozsądek to podstawa
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Dużo zależy od nawyków
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Ograniczenia są konieczne
- Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Siła dobrego nawyku
- Polecamy film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Słodkie prezenty? Wykluczone
Niewątpliwie twoje dziecko się ucieszy, gdy wręczysz mu czekoladę, batonika czy inne łakocie. Dawanie tego typu prezentów nie jest jednak dobrym pomysłem. Słodyczy nie można absolutyzować. Nie mogą być w oczach naszego potomka upragnionym Eldorado. Nienagradzanie dziecka nimi to jeden z etapów ich „odczarowywania”.
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Daj przykład
Co się stanie, gdy po miesiącach „ukrytej” walki ze spożyciem słodyczy przez dziecko zastanie cię ono opychającą się czekoladą przed telewizorem? Będzie to raczej demoralizujące doświadczenie. Oczywiście wszystko jest dla ludzi i nie chodzi o to, by zamykać się w łazience, by ukradkiem zjeść batonika. Ważne jednak, by dziecko widziało, że sama żyjesz zasadami, które mu wpajasz. Tylko tyle i aż tyle.
Przeczytaj też: Nadwaga u dziecka. Jak pomóc dziecku z nadwagą? >>
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Dbaj o rozwój dziecka
Co, oprócz smaku rzecz jasna, dają dziecku słodycze? Działają trochę jak napój energetyczny. Już dawno udowodniono, że spożycie czekolady powoduje wydzielanie się endorfin w naszym organizmie. Dlatego w naszej walce z nieuporządkowanym spożywaniem słodyczy musimy pamiętać, by nie tylko zabierać, ale także dawać. Harmonijny rozwój zapewni, oprócz bogatej diety, również aktywność fizyczna. To ona będzie prawdziwym zastrzykiem energii. Zwróćmy uwagę na ten aspekt rozwoju naszego potomka.
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Zdrowy rozsądek to podstawa
Całkowita rezygnacja ze słodyczy to skrajność. Już to mówiliśmy, ale powtórzymy, by uczynić z tego puentę: słodycze nie powinny stać się zakazanym owocem i świętym Graalem. W naszych wysiłkach dążymy do tego, by były dla dziecka jednym z wielu rodzajów smakołyków. Wtedy odniesiemy sukces.
Jedzenie słodyczy to ten rodzaj przyjemności, z którym ciężko rozstać się nie tylko dzieciom. Sami przecież łatwo ulegamy pokusie zjedzenia "czegoś słodkiego". O skutkach nadmiernego spożycia słodyczy można pisać długie prace naukowe. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, a w zachowaniu umiaru pomoże m.in. zbilansowana dieta. Co zrobić, gdy miłość do łakoci zamieniła się w niedopartą chęć i wpływa na stosunki w domu?
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Dużo zależy od nawyków
Dziecko nie popadnie w nałóg jedzenia słodyczy, jeżeli do tego nie dopuścimy – to truizm. Od zbilansowanej diety zależy bardzo wiele. Jeżeli nauczymy naszego potomka różnych smaków, nie będzie domagał się wyłącznie słodkiego. Musimy pamiętać, by w jego diecie występowała cała paleta doznań. Niech dziecko pozna dobrze inne smaki: kwaśny, słony, gorzki. Ten, z którym "walczymy", stanie się jednym z wielu, ale nie jedynym. Bardzo to nam pomoże.
Zobacz też: Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Te objawy powinny cię zaniepokoić >>
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Ograniczenia są konieczne
Gdy zaobserwujemy, że nasze dziecko zbyt często sięga po łakocie, musimy podjąć konkretne działania. Rzecz w tym, by z ograniczeń nie robić sensacji, a ze słodyczy - owocu zakazanego. Skutek może być bowiem odwrotny. Po cichu zatem zmniejszajmy racje, ograniczmy dostęp do upragnionych łakoci. Czyńmy to spokojnie i delikatnie.
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka: Siła dobrego nawyku
Twoje dziecko chce czekoladkę? Daj mu banana czy gruszkę. Pragnie słodkich przekąsek? Zastąp je orzechami czy rodzynkami. Jeżeli będziesz robić to metodycznie, bez podkreślania faktu, że syn czy córka NIE DOSTANIE słodyczy, ale w zamian możesz mu/jej dać COŚ INNEGO (w jego domyśle "gorszego"), operacja powinna się udać.