Piwo bezalkoholowe - czy dziecko może kupować i pić piwo bez alkoholu?

2021-07-23 13:25

Piwo bezalkoholowe dla dziecka - czy to dobry pomysł? Czy w świetle prawa w ogóle można pozwolić osobie niepełnoletniej na picie piwa, nawet bezalkoholowego?

Piwo bezalkoholowe - czy dziecko powinno kupować i pić piwo bez alkoholu

i

Autor: Getty images

Piwo bezalkoholowe dla dziecka czy nastolatka... czy to dobry pomysł? Wielu rodziców zastanawia się nad tym zwłaszcza w porze upałów i w wakacje. Jednak czy jest to zgodne z prawem i moralnie uzasadnione? Czy jest to zdrowe lub raczej bezpieczne dla dziecka? 

Wreszcie - co o piciu piwa bezalkoholowego sądzą przedstawiciele producentów piwa, a co prawo? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości, choć ostatecznie - wybór należy do ciebie, jako do rodzica. A każdy wybór niesie ze sobą określone skutki... Zacznijmy od tego, co mówi polskie prawo.

Czytaj: Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić samochód? Ekspert wyjaśnia

Czy można pić alkohol kiedy dziecko jest pod naszą opieką?

Narkotyki wśród młodzieży. Przyczyny, postępowanie i pomoc dzieciom uzależnionym od narkotyków

Spis treści

  1. Piwo bezalkoholowe a prawo
  2. Piwo bezalkoholowe - czy można pozwolić dziecku je wypić?
  3. A czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne?
  4. Piwo bezalkoholowe - kontekst wychowawczy
Czy alkohol jest przyczyną raka?

Piwo bezalkoholowe a prawo

Jeśli rodzic kupuje piwo bezalkoholowe, sprzedawca nie może odmówić. A czy dziecko, osoba nieletnia, może sama je kupić? Według przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazane jest sprzedawanie napojów alkoholowych osobom do lat 18.

"Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;2) osobom do lat 18;3) na kredyt lub pod zastaw."

Jednak z definicji napojem alkoholowym jest taki napój, który alkohol zawiera. A dokładniej - zawiera alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu wyższym niż 0.5%. A piwo bezalkoholowe pozbawione jest alkoholu etylowego, co w praktyce zezwala na jego sprzedaż osobom nieletnim. Jednak piwo to piwo, prawda?

Powiedzmy jasno - nie ma zakazu sprzedaży nieletnim napojów zawierających do 0,5%. Sprzedawca ma za to obowiązek wylegitymować osoby chcące kupić alkohol, a jeśli tego nie zrobi - grozi mu utrata licencji oraz odpowiedzialność karna.

W przypadku sprzedaży piwa bezalkoholowego takiej odpowiedzialności prawnej nie ma. Co najwyżej - wyrzuty sumienia. A to oznacza, że twoje dziecko może samo kupić sobie piwo bezalkoholowe, podobnie jak napój energetyczny czy smakową wodę. Mamy jednak nadzieję, że sprzedawca odmówi.

Mamy także ciekawostkę - sprzedawca w sklepie nie ma prawnego uzasadnienia, jeśli nie chce sprzedać piwa bezalkoholowego dziecku. Dlaczego? Art. 135 kodeksu wykroczeń daje nam odpowiedź: "Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny".

Czytaj: Palenie papierosów przez dzieci i nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa nikotynę?

Bajki dla dzieci – ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

Piwo bezalkoholowe - czy można pozwolić dziecku je wypić?

Z naszych obserwacji na forach internetowych wynika jasno, że rodzice nie pozwalają dzieciom na picie tego rodzaju trunków.  Przedstawiciele koncernów browarniczych opowiadają się jednogłośnie przeciwko dawania chociażby "łyka" piwa bezalkoholowego dzieciom.

Piwo to piwo, przeznaczone jest tylko dla dorosłych. Także to bezalkoholowe. Popularne piwa smakowe o zerowej zawartości alkoholu zarezerwowane powinny być tylko dla osób pełnoletnich i nawet w wakacje nie powinno się dziecku ustępować i pozwalać na picie piwa bezalkoholowego.

- Jako Grupa Żywiec dbamy o to, aby nasze piwa i radlery bezalkoholowe były reklamowane i sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym. Nie ma od tego wyjątku. Dla nieletnich są inne napoje. O co chodzi? Chodzi o wyrabianie pewnych odpowiedzialnych nawyków związanych z konsumpcją piwa. Jak nagniemy zasadę z piwem bezalkoholowym trudniej zabronić czegoś więcej - skomentowała Magdalena Brzezińska, Kierownik Działu Spraw Korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych również jest przeciwna sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim: - Informujemy jednakże przy tym, iż sprzedaż osobom nieletnim tzw. piwa bezalkoholowego (napój piwny o zawartości alkoholu w stężeniu do 0,5%), które jednak w swym składzie zawiera śladowe ilości alkoholu będzie budzić wątpliwości wychowawcze oraz może naruszać cele ww. ustawy związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych szczególnie wśród dzieci i młodzieży, gdyż spożywanie przez dzieci oraz młodzież piwa bezalkoholowego wyrabia nawyki konsumpcji piwa w życiu dorosłym - czytamy.

Czy twoje dziecko jest gotowe, aby zostać samo w domu?

Pytanie 1 z 9
Twoje dziecko skończyło:

A czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne?

No właśnie - zastanawialiście się nad tym? Czy piwo bezalkoholowe nie ma w sobie ani odrobiny alkoholu? Jakie skutki zdrowotne niesie jego spożywanie? Czas się przekonać. Piwa bezalkoholowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • o skrajnie niskiej zawartości alkoholu
  • całkowicie bezalkoholowe.

Niektóre leki podawane dzieciom zawierają w swoim składzie niewielką ilość etanolu. Jednak ich podawanie niesie jasne korzyści zdrowotne. Tymczasem jaką korzyść zdrowotną niesie spożywanie piwa, czyli trunku zarezerwowanego tylko dla dorosłych? Z pewnością poprawi humor, ale dla zdrowia korzyści brak.

Piwo bez zawartości alkoholu jest po prostu gazowanym napojem o charakterystycznym smaku, etykiecie i w butelce z kapslem. Warto dodać, że skutki spożywania piwa bezalkoholowego przez dzieci znane nie są, bowiem nikt nie prowadził takich badań.

I tu przechodzimy do moralnego aspektu pozwalania dzieciom na picie napojów teoretycznie zarezerwowanych tylko dla dorosłych.

Informacja dla rodziców: najbardziej korzystne dla zdrowia są piwa niepasteryzowane i niefiltrowane. Mają one krótki termin ważności - do 3 tygodni. Najzdrowszy w nich jest osad drożdżowy, który jest źródłem dużej ilości witamin, a zwłaszcza tych z grupy B.

Piwo bezalkoholowe - kontekst wychowawczy

Psychologowie są zgodni, że najodpowiedniejszym napojem dla dziecka jest... woda. Zwłaszcza dla dziecka do 3. roku życia powinien to być główny napój. Trzeba maluchowi wyrobić dobre nawyki, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dziecku można podawać także soki, jednak w ograniczonej ilości, bo w nich również znajdziemy fruktozę, czyli cukier. Dlatego lepiej nie przesadzać. Maluch pić może także ziołowe herbatki. Ale na pewno nie piwo.

Są jednak napoje z gorszym składem niż piwa bezalkoholowe. Są takie, które zawierają ogromne ilości kofeiny, cukru, teoretycznie sprzedawane są jako napoje dodające energii. Dlatego warto czytać etykiety i wybierać świadomie. Dzieci świadomych konsumentów będą mieć wyrobione zdrowe nawyki żywieniowe i smakiem ich dzieciństwa nie będzie czekolada i piwo bezalkoholowe.

Jeśli będziemy podawać dzieciom piwo bezalkoholowe czy szampana i uczyć je "tradycji" picia... oswoimy je po prostu z kulturą spożywania alkoholu. I taką kulturę mogą kultywować przez całe swoje dorosłe życie.

Ponadto niektóre smaki zapisują się w naszej pamięci jako smaki dzieciństwa. Czy chcielibyście, żeby smakiem dzieciństwa waszego dziecka był smak piwa? Nie oszukujmy się - piwa bez alkoholu smakują jak prawdziwe piwa. Sprzedawane są w butelkach z etykietą do złudzenia przypominającą piwo z alkoholem. Niewiele się różnią od oryginału, poza zawartością alkoholu.

Na koniec wspomnijmy tylko, że największym wzorem dla dziecka są rodzice. I to oni muszą nauczyć dziecko odpowiednich nawyków i zachowania. Spróbowanie piwa jest nieuniknione, ale lepiej z tym poczekać.

Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

Woda smakowa: czy jest zdrowa i czy kupować ją dziecku?

Zobacz jak urządzić romantyczny pokój nastolatki: