Spis treści
Marchwianka podawana była od pokoleń tym, którzy cierpieli na biegunkę i inne dolegliwości żołądkowe, choć odpowiednio przyprawiona, może znaleźć się na każdym stole.
Dlaczego marchwianka działa?
Korzeń marchwi zawiera odżywcze cukry-węglowodany (4-10%, m.in. sacharozę i glukozę), białko, liczne karoteny (8-22 mg, prowitamina A α- i β-karoten), olejek lotny, witaminy B1 i B2 (0,06 mg), B6, C (6-10 mg), E, H, K, PP (0,05 mg) oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny. I to właśnie dzięki nim gotowana marchew (a co za tym idzie marchwianka) działa łagodząco na błonę śluzową jelit i przyczynia się do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Sole mineralne zawarte w przecierze z marchwi (trzeba podawać go dziecku wraz wodą, w której się gotował) uzupełniają te, które dziecko traci, gdy męczy je biegunka.
Marchwianka krok po kroku
- Kup pół kilograma marchwi (ważne, by była z pewnego eko-źródła)
- Umyj ją dokładnie
- Obetnij zielone końce, obierz i pokrój w plasterki
- Zalej litrem wody i gotuj do miękkości
- Wystudź
- Zmiksuj i uzupełnij wodą, tak by mieć litr zupy
- Dodaj nieco soli i ponownie zagotuj
- W porozumieniu z lekarzem możesz dodać niewielką ilość masła
Do przygotowania marchwianki możesz też wykorzystać gotowe puree marchewkowe dla niemowląt, dodając taką samą objętość wody co przecieru.Marchwiankę przechowuj w lodówce, trzeba ją zużyć w ciągu doby.Niemowlęciu podaj marchwiankę łyżeczką lub butelką ze smoczkiem o szerokim otworze.