Spis treści
- Ryba dla dziecka: jak ją przyrządzić?
- FILM: Zdrowa dieta dla dzieci
- Dlaczego dzieci powinny jeść ryby?
- Co zamiast ryb, jeśli dziecko nie chce ich jeść?
Ryba dla dziecka powinna być przyrządzona tak, by dziecko chętnie ją zjadło, ale też tak, by nie straciła swoich wartości odżywczych. Zapomnij więc o rybach panierowanych i smażonych, a także o paluszkach rybnych. Niewiele w nich ryby, za to mnóstwo tłuszczu, a panierka zawiera sztuczne wzmacniacze smaku.
Czytaj też: Jakie ryby może jeść dziecko?
Unikaj też pangi i tilapii, które mogą zawierać substancje toksyczne. Lepiej nie podawać też małym dzieciom ryb marynowanych i wędzonych (są ciężkostrawne, zawierają dużo sodu i szkodliwe składniki dymu wędzarniczego lub zastępujące wędzenie składniki chemiczne).
Zamiast tego wybieraj filety z ryb pozbawione ości (makrela, dorsz, halibut, łosoś, śledź).
Czytaj też: Czym się kierować kupując rybę dla dziecka?
Ryba dla dziecka: jak ją przyrządzić?
Ryby przyrządzaj w folii w piekarniku lub gotuj na parze. Aby ryba nie była mdła i smakowała dziecku, doprawiaj je sporą ilością ziół świeżych i suszonych (np. tymiankiem, rozmarynem, natką, koperkiem, majerankiem, estragonem, kolendrą), skrapiaj sokiem z cytryny.
Tak przyrządzoną rybę można podać np. z pieczonymi warzywami, sosem pomidorowym lub czosnkowym. Aby „ukryć” rybę przed małym niejadkiem, możesz ją rozdrobnić i podawać z ryżem, makaronem lub ziemniaczanym piure, albo dodać do zupy.
FILM: Zdrowa dieta dla dzieci
Dlaczego dzieci powinny jeść ryby?
Ryby morskie bogate są w zdrowe tłuszcze nienasycone (zawierające kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, układu nerwowego i immunologicznego), witaminy (A, D, E) oraz składniki mineralne (żelazo, wapń, fosfor, magnez, fluor, selen). Ich zaletą jest też to, że są lekkostrawne. Zaleca się, by na talerzu dziecka ryby znalazły się 2 razy w tygodniu.
Ważne! Ryby w diecie dziecka powinny zacząć się pojawiać w 7. miesiącu życia niemowlęcia.
Co zamiast ryb, jeśli dziecko nie chce ich jeść?
Kwasy omega-3 znajdziesz też w innych produktach, np. olejach (rzepakowym, lnianym, z orzechów włoskich). Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a przy tym nieprzetworzonym, są orzechy, pestki oraz awokado.