Spis treści
- Co robić, by usprawnić rękę dziecka: ćwiczenia doskonalące sprawności manualne
- >> Zobacz pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem >>
- Co robić, by usprawnić rękę dziecka: rytmiczne wierszyki i wyliczanki
- >> Sprawdź: Zabawa w "kto to zrobił?" >>Co robić, by usprawnić rękę dziecka: prawidłowe trzymanie kredki
- >> Dołącz do dyskusji o książeczkach dla dzieci na forum Mjakmama24.pl >>
Ćwiczenia usprawniające rękę dziecka są zalecane dla dzieci, które dopiero wkraczają w przygodę związaną z rysowaniem, wycinaniem, malowaniem, wyklejaniem, a więc dla maluchów rocznych i dwuletnich. Dobre są również dla dzieci w wieku przedszkolnym, które mają trudności z prawidłowym uchwyceniem przyborów do pisania, używają niewłaściwego nacisku dłoni (zbyt lekkiego lub zbyt silnego), nie lubią rysować lub ich rysunki są wciąż na poziomie bazgrołów, bez elementów rozpoznawalnych, mimo że ukończyły 4. rok życia.
Co robić, by usprawnić rękę dziecka: ćwiczenia doskonalące sprawności manualne
- rysowanie po śladzie
- rysowanie szlaczków i wzorów
- twórcze, swobodne bazgranie po kartce w dowolnej technice, np. malowanie w takt muzyki
- zabawy z użyciem plasteliny, modeliny czy masy solnej
- zwijanie, zagniatanie palcami chusteczki, apaszki, papieru w małe kulki,
- zabawy twórcze polegające na wycinaniu i przyklejaniu, np. tworzenie wspólnie zagrody ze zwierzętami
- zabawa w przypinanie chwytem pęsetkowym (czyli przy użyciu tylko kciuka i palca wskazującego) spinaczy do bielizny na lince suszarki
- gra w pchełki, bierki, kręgle, zabawa
- układanie wieży z klocków lub kart do gry
- podbijanie balonika lub leciutkiej piłeczki – najpierw palcami prawej ręki, potem lewej
- rysowanie palcami w powietrzu lub na plecach rodzica określonego przedmiotu
- „chodzenie” palcami dłoni po stole, wystukiwanie – raz samymi palcami, raz całą dłonią – różnych rytmów lub naśladowanie gry na pianinie i bębnach
- zabawy typu: „Idzie kominiarz po drabinie”, „Idzie rak nieborak”.
>> Zobacz pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem >>
Co robić, by usprawnić rękę dziecka: rytmiczne wierszyki i wyliczanki
Małe dzieci uwielbiają zabawy tzw. paluszkowe. Za pomocą dość prostych wierszyków wzbogacają swój słownik, ćwiczą rozwój mowy, jak również budują więzi emocjonalne z rodzicami. Można wymyślać razem ze swoją pociechą zupełnie nowe, zabawne teksty, opisujące np. przygotowanie pizzy na plecach dziecka, lepienie ciasteczek czy wyścig zwierząt z egzotycznego safari. Oto przykładowy wierszyk, idealny do zabaw tego typu:Tędy płynie wartka rzeczka,(ruch falisty od głowy do bioder)Idzie pani na szpileczkach,(stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa)Tu przebiegły duże konie,(stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa)Tędy przeszły grube słonie,(klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki)A tu idzie szczypaweczka,(leciutkie szczypanie od krzyża do głowy)Zaświeciły dwa słoneczka,(dłonie otwarte, palce złączone, masaż kolisty)Spadł drobniutki deszczyk,(lekkie pukanie wszystkimi palcami)Czy przeszedł cię już dreszczyk?(lekkie szczypnięcie szyi).
>> Sprawdź: Zabawa w "kto to zrobił?" >>Co robić, by usprawnić rękę dziecka: prawidłowe trzymanie kredki
Na ten problem rodzice powinni zwracać uwagę już od pierwszych chwil, kiedy tylko dziecko zaczyna sięgać po kredki. Szczególnie w wieku przedszkolnym dziecko powinnno opanować umiejętność właściwego trzymania kredki, ponieważ jest to jeden z elementów sprawdzenia gotowości szkolnej. Dziecko powinno trzymać kredkę w trzech palcach: między kciukiem a delikatnie zgiętym palcem wskazującym, dodatkowo opierając go na palcu środkowym. Cała dłoń powinna lekko stykać się z kartką papieru. Należy zwrócić również uwagę na to, aby dziecko podtrzymywało sobie papier drugą rączką. Oto, jak ułatwić naukę prawidłowego trzymania kredki.
- Zaopatrz dziecko w kredki o przekroju trójkąta lub specjalną nakładkę korygującą, zakładaną na przybory do pisania. Pomagają one pewniej trzymać kredkę w dłoni, wymuszając niejako prawidłowy chwyt. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie to robić odruchowo. Dostępne są nakładki dla dzieci prawo- i leworęcznych.
- Nauka czyni mistrza, dlatego warto dostarczać dziecku dużo różnego rodzaju kolorowanek – niech ćwiczy paluszki w prawidłowym chwycie.
>> Dołącz do dyskusji o książeczkach dla dzieci na forum Mjakmama24.pl >>
- Bawcie się razem, np. w niedokończony obraz: rodzic zaczyna coś rysować i nie kończy – aby dziecko, uruchamiając swoją wyobraźnię, dokończyło dzieło po swojemu.