Spis treści
Rysowanie to ważny etap w rozwoju dziecka. Najchętniej rysują małe dzieci, od 3. do 7. roku życia. I warto ten czas odpowiednio wykorzystać, ponieważ psycholodzy twierdzą, że dzieci, które dużo rysują, szybciej uczą się pisania.
Rysowanie uczy pisania
Rysowanie wpływa na rozwój psychomotoryczny i uczy prawidłowego trzymania długopisu. Rozwija również wyobraźnię, uczy postrzegania świata, kreślenia form i kształtów. Talent do rysowania objawia się już we wczesnych latach, dlatego warto od początku bacznie przypatrywać się postępom dziecka.
Dlaczego rysowanie może zaowocować w przyszłości na nauce pisania? Ponieważ rozwija umiejętności motoryczne dziecka. Zdolności motoryczne obejmują ruchy rąk, nadgarstków i palców. To ich elastyczność i precyzja decyduje o tym, jak posługujesz się narzędziem: kredką, długopisem, pędzlem.
Rozwój motoryki małej jest najintensywniejszy w młodym wieku, czyli waśnie wtedym gdy dzieci najczęściej rysują. I to właśnie rysowanie jest najlepszym treningiem na poprawę zdolności motorycznych dziecka.
Czytaj również: Nauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?
Szlaczki literopodobne - szlaczki dla dzieci do druku
Jak rysowanie wspiera lateralizację?
Kolorowanie lub rysowanie wymaga dobrego trzymania ołówka. Pozawala również na wykształcenie lateralizacji, czyli wyboru dominującej ręki. A to bardzo ważny czynnik w dalszej nauki dziecka. Słabo rozwinięta lateralizacja będzie wywoływała trudności w nauce pisania.
Częste rysowanie, malowanie czy kolorowanie, pomaga dziecku odnaleźć dominującą rękę i nauczyć się prawidłowego chwytu ołówka.