Rysowanie po śladzie to jedno z ćwiczeń usprawniających manualne możliwości rąk. Rysując po śladzie dziecko ćwiczy ułożenie palców oraz precyzję i tempo wykonywanych czynności. To doskonały wstęp do nauki pisania.
Zobacz także: Szlaczki literopodobne do druku
Pamiętajmy, że rozwój umiejętności manualnych dziecka nie musi kojarzyć się z nudnym powtarzaniem ćwiczeń - można go połączyć z przyjemnością np. z rysowaniem. Przygotowaliśmy kilka przykładowych kształtów do rysowania po śladzie - mamy nadzieję, że każdy znajdzie swój ulubiony wzór.
Spis treści
- Rysowanie po śladzie - liść
- Rysowanie po śladzie - stopy
- Rysowanie po śladzie - kosmonauta
- Rysowanie po śladzie - autobus
- Rysowanie po śladzie - sowa
- Rysowanie po śladzie - motor
- Rysowanie po śladzie - latawiec
- Rysowanie po śladzie - motyl
- Rysowanie po śladzie - wiśnie
- Rysowanie po śladzie - ananas
Rysowanie po śladzie - liść
Naukę rysowania po śladzie najlepiej rozpocząć od przykładów zawierających jak najmniej szczegółów. Liść jest szkicem nieskomplikowanym i dającym szansę na dłuższą zabawę - po osiągnięciu wymaganego kształtu, możesz pokolorować rysunek razem z dzieckiem.
Rysowanie po śladzie - stopy
Stwórzcie wspólnie rysunek stóp dziecka! Ten przykład umożliwia dziecku nauką rysowania kółek i łuków. Dzięki nim maluch wykształci umiejętność precyzjnego wykonywania ruchów, potrzebnych podczas rysowania.
Rysowanie po śladzie - kosmonauta
Nadszedł czas na narysowanie po śladzie pierwszego człowieka. Dziecku nie powinno to sprawić trudności. Rysowanie może być dobrym pretekstem do opowiedzenia dziecku o pierwszym człowieku na Księżycu oraz o tym, co świeci w nocy na niebie.
Rysowanie po śladzie - autobus
Narysowanie po śladzie autobusu wymaga odrobinę więcej precyzji oraz cierpliwości. Naszkicuj go wspólnie z dzieckiem, pomagając mu skupić się na szczegółach - lusterku, światłach oraz oknach.
Zobacz też: Ćwiczenia grafomotoryczne
Rysowanie po śladzie - sowa
Przed Wami pierwsze zwierzę. Sowa nie należy do trudnych szkiców, jednak zawiera znacznie więcej detali niż wcześniejsze przykłady. Największy problem mogą sprawić dziecku "stopy" zwierzęcia.
Zobacz także: Interpretacja rysunków dziecka
Rysowanie po śladzie - motor
Kolejnym wyzwaniem może być inny pojazd, tym razem jednośladowy. Przykład zawiera dużo szczegołów wymagających skupienia, takich jak zarys kierownicy, siodełka czy lamp. Możesz pomóc dziecku, przytrzymując jego dłoń.
Rysowanie po śladzie - latawiec
Próbowaliście kiedyś puszczać latawce? Jeśli nie, spróbujcie naszkicować taki latwiec poprzez rysowanie po śladzie. Po obrysowaniu szkicu, pozwól dziecku stworzyć najbardziej kolorowy latawiec. Możecie użyć nie tylko kredek lub mazaków, ale również bibuły oraz wstążek.
Rysowanie po śladzie - motyl
Narysowanie po śladzie motyla wymaga nie tylko skupienia, ale również wyćwiczenia ręki dziecka. Szkic zawiera dużo łuków i detali, które mogą być za trudne, by maluch mógł samodzielnie je wykonać.
Rysowanie po śladzie - wiśnie
Wiśnie to jeden z najtrudniejszych przygotowanych przez nas przykładów do rysowania po śladzie. Okrągłe owoce, liść i ogonki - choć niby niewiele, może nie być całkowicie proste. Ten rysunek aż zachęca do pokolorowania - piękne czerwone wiśnie przybliżą was do lata.
Rysowanie po śladzie - ananas
Ostatnim przygotowanym przez nas przykładem do rysowania po śladzie jest ananas. To najbardziej skomplikowany szkic, zawierający najwięcej detali. Warto odłożyć go na koniec, chyba że rączka dziecka jest na tyle wyćwiczona, że łatwiejsze przykłady nie sprawiają mu żadnego problemu.
Zachęcamy do pobierania przykładów do rysowania po śladzie w formacie PDF - wystarczy wydrukować i można rozpocząć wspólną naukę!