Spis treści
Plan lekcji określa, o której godzinie uczniowie rozpoczynają lekcje i ile mają zajęć danego dnia. Dzięki temu rodzice mogą zaplanować życie rodzinne, dostosować godziny zajęć do terminów dodatkowych aktywności dzieci czy własnej pracy.
Kto układa plan lekcji na nowy rok szkolny?
Plan lekcji układa dyrektor danej placówki. Powinien mieć na uwadze równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia i zróżnicowanie zajęć w ciągu dnia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało również wprowadzenie przepisu, by trudne przedmioty odbywały się maksymalnie do 6. godziny lekcyjnej każdego dnia, co miałoby ułatwić uczniom skupienie i przyswajanie wiedzy. Nie wprowadzono jednak tego przepisu, bo nie sprecyzowano, które przedmioty są "trudne" (czy chodziło tylko o przedmioty ścisłe, czy też o język polski czy historię).
Dyrektor szkoły powinien ułożyć plan przed rozpoczęciem roku szkolnego, by zdążyć omówić plany z radą pedagogiczną. Dzięki temu jest czas na naniesienie ewentualnych poprawek czy zmian jeszcze zanim uczniowie wrócą do szkół.
Zazwyczaj w pierwszym tygodniu nauki plan lekcji jeszcze się zmienia. To ostatni czas na to, by uzupełnić luki w planach poszczególnych klas i zapanować nad początkowym chaosem. Z komunikatów wynika, że w szkołach brakuje nauczycieli, dlatego ułożenie planów lekcji może w tym roku być trudniejsze niż zwykle.
Kiedy będą plany lekcji na rok szkolny 2023/2024?
Rodzice najczęściej nie otrzymują planu lekcji przed uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego. W tym sezonie rok szkolny zacznie się 4 września i to wtedy najprawdopodobniej rodzice i uczniowie poznają plan lekcji.
Wyjątek mogą stanowić uczniowie klas pierwszych, którzy często mają organizowane dodatkowe zajęcia integracyjne z wychowawcą jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Na zebraniu nie tylko zapoznają się z nową panią nauczycielką i z rówieśnikami z klasy, ale również poznają salę, w której będą mieli zajęcia oraz budynek szkolny.
W czasie pierwszego spotkania z wychowawcą nauczyciel może również przekazać, jaki będzie plan zajęć pierwszoklasistów albo udzielić informacji, czy lekcje będą odbywały się w trybie zmianowym. W większości szkół w Polsce lekcje odbywają się na dwie zmiany, a czasem nawet na trzy.