Edukacyjnych aplikacji na telefon dla dzieci jest mnóstwo. Zacznijmy jednak od tego, że dziecko nie powinno spędzać dużo czasu przed małym ekranem (w ogóle przed ekranem) telefonu czy tabletu. Dlatego wybór edukacyjnych aplikacji dla dzieci powinien być bardzo uważny i przemyślany.
Spis treści
- Edukacyjne aplikacje na telefon dla dzieci - tak czy nie?
- Zanim zainstalujesz aplikacje dla dzieci...
- Aplikacje edukacyjne, które pomogą w rozwoju dziecka
Edukacyjne aplikacje na telefon dla dzieci - tak czy nie?
Lekarze biją na alarm, że długie godziny patrzenia niszczą wzrok, powodując krótkowzroczność. Dlatego ograniczajmy dziecku takie aktywności do 30 minut dziennie. Jeśli pozwalamy na dłuższe granie, róbmy kilkudniową przerwę, tak aby maluch nie uzależnił się od przyjemności i wiedział, że tablet czy telefon jest dozwolony, ale w małych dawkach.
Rozwijające gry dla dzieci sprawiają także, że maluch jest ciekawy, co będzie na kolejnym etapie gry – starajcie się dawkować dziecku przyjemności – może niech gra na tablecie będzie nagrodą za np. dobre zachowanie albo posprzątanie pokoju?
Oczywiście nie ma co popadać w skrajności i kategorycznie zabraniać dziecku takiej zabawy – pamiętajmy, że dzieci rozmawiają między sobą i chwalą się tym, co robią. Może okazać się, że większość dzieci w przedszkolu już korzysta z telefonu. Wtedy rodzice zazwyczaj ulegają presji i również pozwalają dziecku na oglądanie YouTuba.
Ale przecież czas spędzony na tablecie może posłużyć do rozwoju malucha. Najważniejsze to wiedzieć, co ściągnąć i jakie gry dziecku udostępnić. Oczywiście wszelkie gry zakładające zabawę w wojnę i strzelanie odpadają w przedbiegach.
Czytaj również: Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów i 10 dobrych pomocy naukowych
Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka
Zanim zainstalujesz aplikacje dla dzieci...
Aplikacji wspierających rozwój dla dzieci jest naprawdę bardzo dużo. Jest z czego korzystać – przy czym nie zawsze trzeba wydawać na to pieniądze. Zalecamy, aby rodzic zawsze pierwszy przetestował aplikację sam i ocenił, czy nadaje się ona dla dziecka. Chodzi także o poziom gry – zbyt trudna będzie frustrować dziecko i może je zniechęcić do nauki za pomocą technologii.
Warto pokazywać dziecku ciekawe możliwości, jakie daje tablet, żeby nie kojarzył się on maluchowi tylko z oglądaniem filmów na YouTubie. Czas spędzony przed tabletem warto wykorzystać ze wszech miar konstruktywnie – dziecko może się wiele nauczyć.
Pamiętaj także, że aplikacje w języku angielskim również rozwijają dziecko, podobnie jak muzyka puszczana w obcym języku. W ten sposób stymulujesz rozwój malucha i pokazujesz mu, że warto poznawać świat!
Aplikacje edukacyjne, które pomogą w rozwoju dziecka
Na rynku jest wiele aplikacji edukacyjnych dla dzieci. Niektóre z nich uczą logicznego myślenia, inne języków obcych, a jeszcze inne zręczności i koordynacji. Jakie więc aplikacje wybrać?
- Puzzles for Kids
Gra jest bezpłatna i uczy dzieci dopasowania przedmiotów do odpowiednich kształtów. Jest to gra przeznaczona dla najmłodszych pociech, łatwa i przyjemna w odbiorze. Jest w języku angielskim, dlatego rodzic musi zaangażować się w granie i czytać dziecku instrukcje. Poza tym – to intuicyjna gra.
- Creator Islands
To gra od Lego Creator, również bezpłatna, chociaż nieco trudniejsza. Z rozsypanych klocków buduje się wyspę i budowle, po kolei przechodzi się do kolejnych etapów. Czasem trzeba coś przebudować, żeby rozwiązać problem. Gra dla dzieci od 4. roku życia.
- Fun with Flupe, Kangi Club
To aplikacje szkoły językowej Helen Doron – warto je polecić, bowiem uczą dziecko języka angielskiego. Pełny dostęp do aplikacji jest możliwy po uiszczeniu opłaty, ale część, która jest bezpłatna, w zupełności wystarczy na początek, żeby zorientować się, czy dziecku taka forma odpowiada.
Joypa Colors – to także warta uwagi aplikacja dla dzieci zawierająca w sobie podstawy angielskiego. Dziecko koloruje ucząc się przy tym języka obcego. Przyjemne z pożytecznym!
- Dinosaurs Coloring Book
Aplikacje (nie tylko ta o dinozaurach) z tej serii są godne polecenia – mało reklam, darmowe pobranie, duża ilość obrazków do malowania. Przy okazji dziecko uczy się nazwy dinozaurów – wybiera bowiem, czy chce kolorować diplodoki, triceratopsy czy tyranozaury (i wiele innych). Jest też opcja zapisywania swoich prac oraz malowania na białej karcie samemu. Fajna i rozwijająca gra.
Poznaj łatwy sposób na naukę tabliczki mnożenia - galeria
- Dino Park
To gra dla starszych dzieci, tylko w języku angielskim, więc pomoc rodzica będzie niezbędna. W grze dziecko bawi się w archeologa – odkopuje kolejne kości dinozaurów i składa je w całość. Przy okazji dowiaduje się trochę o historii. Na początek zaczynamy od amonitów, potem stopniowo przechodzi się do większych form życia.
- Hedgehog Free
To gra-bajka, także w języku polskim, która opowiada historię jeżyka. W trakcie opowiadanej historii pojawiają się zadania do rozwiązania, np. szukanie przyborów kuchennych dla sowy. Łatwe i dość przyjemne zadania dla dziecka.
- Polska inspiruje
To aplikacja z naszego podwórka – jest w niej osiem znanych postaci, które dzieci poznają w trakcie grania. Np. Mikołaj Kopernik, z którym wprawiają w ruch Ziemię i inne planety. Ciekawa i rozwijająca gra, jednak dla dzieci od 5. roku życia z racji na zbyt trudne słownictwo dla malucha.
- AB Pop (Angrybirds)
To gra dla fanów filmu – jest bardzo prosta i bezpłatna, chociaż zawiera dość dużo reklam. Polega na strącaniu kulek w tym samym kolorze. Gra jest banalna, ale uczy dziecko koordynacji i rozpoznawania kolorów. Strzela się z procy kulką w inne kulki – czerwoną w czerwone, zieloną w zielone, itd.
- Matematyka w działaniu – Tropiciele
Aplikacja stworzona przez WSiP dla dzieci od 5. do 7. roku życia. Wszystkie polecenia wydawane są w języku polskim, zatem rodzic nie musi dziecku pomagać. Pierwsze 20 ćwiczeń jest darmowe, jeśli chcemy korzystać nadal należy dokupić pozostałe 60 zadań. Zadania są bardzo proste i intuicyjne. Dzieci uczą się dodawania, odejmowania, przekształcania, figur i kolorów.
- Dziecięce ABC
Ta aplikacja została stworzona specjalnie dla przedszkolaków, pomaga dzieciom uczyć się liter – rozpoznawać je, poprawnie nazywać oraz pisać. Inną aplikacją uczącą liter (tyle, że w języku angielskim) jest aplikacja 123S ABCS Handwriting – tutaj dzieci też uczą się pisać litery i cyfry. Można ćwiczyć do woli, nie ma żadnych ocen.
Czytaj również: Telefony i wifi wpływają na rozwój niemowlaka. Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć