Fale radiowe to fale elektromagnetyczne, które powstają w przyrodzie w sposób naturalny, np. w czasie burzy i wyładowań elektromagnetycznych. Co warto wiedzieć o falach radiowych, by bez problemu poradzić sobie z materiałem na lekcji fizyki?
Spis treści
- Co to są fale radiowe?
- Rodzaje fal radiowych
- Zakres fal radiowych
- Jak rozchodzą się fale radiowe?
- Do czego wykorzystuje się fale radiowe?
- Inne zastosowania fal radiowych
Co to są fale radiowe?
Fale radiowe to fale elektromagnetyczne o częstotliwości mieszczącej się w przedziale 3 kHz – 3 THz. W zależności od długości fal dzieli się je na pasma radiowe, które różnią się między sobą długością i częstotliwością. Fale radiowe mogą mieć pochodzenie naturalne lub sztuczne.
Rodzaje fal radiowych
Wyróżnia się następujące rodzaje fal radiowych:
- naturalne takie jak wyładowania atmosferyczne czy zorze polarne
- sztuczne: nadajniki radiowe, instalacje prądu przemiennego, spawarki, zapłony elektryczne, piece indukcyjne, eksplozje nuklearne
Zakres fal radiowych
Zakres fal sztucznych może być analogowy lub cyfrowy. Tutaj podział jest następujący:
- fale ultrakrótkie: od 1o do 30 cm
- fale krótkie: do kilkudziesięciu metrów
- fale długie: do 1000 km
Jak rozchodzą się fale radiowe?
Fale radiowe rozchodzą się w próżni z prędkością światła = 3 · 10 m/s. Fale długie mają zdolność rozchodzenia się po powierzchni Ziemi i morza. Woda ich nie blokuje w żaden sposób, dlatego łączność radiową można wykorzystywać również pod powierzchnią zbiorników wodnych. Fale krótkie przechodzą przez jonosferę, a następnie rozchodzą po liniach prostych. Fale ultrakrótkie nie odbijają się od jonosfery.
Do czego wykorzystuje się fale radiowe?
Fale radiowe stosuje się przede wszystkim do przesyłania komunikatów oraz do transmisji radiowych i cyfrowych. To dzięki falom radiowym możemy rozmawiać przez telefon, oglądać seriale i surfować po sieci. Oprócz tego fale radiowe stosuje się w badaniach astronomicznych.
Inne zastosowania fal radiowych
Dodatkowo fale radiowe stosuje się w mikrofalach, nawigacji GPS, kryminalistyce czy promieniowaniu rentgenowskim.
Czytaj: Czym jest prędkość kosmiczna?