Dyktando klasa 4. Jakie zasady? Pobierz dyktanda dla klasy 4 do wydruku [PDF]

2023-10-09 21:43

Dyktando jest kluczowym ćwiczeniem systematyzującym wiedzę na temat zasad ortograficznych. Warto poświęcić czas i wspólnie z dzieckiem rozwijać poprawną polszczyznę. Przygotowaliśmy zbiór zasad ortograficznych i przykładowe dyktanda dla klasy 4.

Chłopiec pisze przy biurku

i

Autor: Getti Images Dyktando klasa 4. Jakie zasady? Pobierz dyktanda dla klasy 4 do wydruku [PDF]

Dyktando klasa 4 do wydrukowania to możliwość przećwiczenia znajomości zasad ortografii w domu. Bez irytacji, bez stresu i podenerwowania, że kończy się czas przeznaczony na lekcje.

Podczas wspólnej nauki z dzieckiem warto wybrać dobry moment, gdy dziecko nie jest zmęczone. Wówczas lepiej przyswoi najważniejsze informacje i w spokoju uzupełni poszczególne dyktando ortograficzne klasa 4.

Zobacz także: Przedmioty klasa 4. Jakie przedmioty dochodzą w czwartej klasie szkoły podstawowej?

Spis treści

  1. Zadania ortograficzne klasa 4. Naucz dziecko korzystać ze słownika
  2. Dyktanda dla klasy 4. Ortografią można się bawić
  3. Dyktanda klasa 4 do wydrukowania. Przykłady dla klasy 4 w PDF
  4. Sprawdzone patenty na zapamiętanie zasad ortograficznych dla 4 klasy
Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Zadania ortograficzne klasa 4. Naucz dziecko korzystać ze słownika

Słownik ortograficzny powinien być na wyposażeniu każdego 4-klasisty. Rodzica zadaniem powinno być jak najszybsze zapoznanie swojej pociechy z możliwością korzystania z niego.

Ważne jest, aby nie wstydzić się, sięgnąć po słownik, jeszcze przed napisaniem budzącego wątpliwość słowa, tak, aby nie utrwalać sobie wzrokowo błędnego zapisu. Zachęcajmy dorastającą młodzież, aby ta sięgała z przyjemnością po jakąś książkę, tak dla relaksu, dzięki temu młody człowiek ćwiczy zasady ortograficzne, mimowolnie patrząc w tekst.

Na zasadzie prób i błędów należy pomóc trafić mu w ulubioną dziedzinę, kierunek w literaturze, jeżeli książka nam pasuje, jest dobrze pod nas dobrana to i czyta się ją z przyjemnością.

Sprawdź też: Czytanie ze zrozumieniem — klasa 4

Dyktanda dla klasy 4. Ortografią można się bawić

W każdej wolnej chwili można bawić się ze swoim dzieckiem w ortografię, np. podczas porannego korka na drodze. To najlepszy czas na zabawę typu „jak się pisze słowo….”. Oczywiście grają wszyscy, czyli dziecko rodziców też przepytuje z ortografii.

Dostępne są także różnorodne gry ortograficzne, które mogą przekonać najmłodszych, że nauka może też sprawiać przyjemność. Uczyć i bawić jednocześnie. Inną pomocą mogą być dyktanda do wydrukowania, które dziecko może przećwiczyć w domu.

Dyktanda klasa 4 do wydrukowania. Przykłady dla klasy 4 w PDF

Pobierz przykładowe dyktanda dla klasy 4 w PDF.

Dyktando klasa 4 do wydrukowania umożliwia przećwiczenie zasad ortografii i utrwalenie poprawnej pisowni. Bezstresu i dzwonka sygnalizującego koniec wyznaczonego czasu.

Dyktando ó-u wymienne klasa 4

Przykładowe dyktando z ó wymiennym:

Róża miała malutki ogródek koło swojego domu. Wśród różnych warzyw i owoców rósł krzew o różowych kwiatkach, niekujący. W jego cieniu można było ukryć się przed upałem. Róża hodowała, np.: cebulę, buraki, brokuły, pietruszkę, truskawki, arbuza i ogórki. Uwielbiała lato, cieplutką pogodę, bezchmurne niebo. Wtedy czuła się dobrze, nie było mowy o smutku i zadumie. Spotykała się w ogródku na pogaduszki ze swoją przyjaciółką Ulą. Co innego było w zimowe dni, wtedy koleżanki również chciały spotykać się i tak wujek Uli organizował dla nich dość często kulig. Zaprzęgał trójkę koni do drewnianych sani, otulał wszystkich puszystym kocem. Zimą niestety wszystko marznie mimo kożuchowych kurtek, futrzanych swetrów, skórzanych butów, marzną uszy i koniuszki palców u stóp. Na szczęście wtedy najlepszy jest kubek gorącej czekolady i wszyscy wrócą zadowoleni.

Dyktando ż-rz wymienne klasa 4

Przykładowe dyktando z rz-ż klasa 4:

W kalendarzu marzec to trzeci miesiąc w kolejności, który nazywany jest również przedwiośniem. Wtedy to dni stają się coraz dłuższe, a noce krótsze, zachmurzone. Zza mórz przybywają ptaki. Zdarza się, że czasem pada rzęsisty deszcz, ale i tak mieszkańcom pięknej łąki położonej w pobliżu wysokich krzewów, plaży i jeziora nie przeszkadza, aby brać udział w dorocznym koncercie. W cieniu starego drzewa- wierzby rosnącej przy jeziorze miały miejsce ważne wydarzenia dla życia tutejszych mężnych mieszkańców. Ustalono wcześniej, że: zatańczą rozłożyste, skrzydlate motyle oraz pożyteczne żuki i różnobarwne trzmiele. W chórze wystąpią pszczoły w prążki i potężne, brzęczące szerszenie, a zawtórują im koleżeńskie żaby. Potężnymi głosami zaśpiewają niższe i wyższe świerszcze i ważki. Natomiast w orkiestrze pod batutą mężnego żółwia zagrają na gitarze przerażony chrząszcz, a na skrzypcach potężny chrabąszcz. Otóż wreszcie nadarzy się okazja do wspólnego świętowania ze zwierzętami z pobliskiego lasu.

Dyktando h-ch wymienne klasa

Przykładowe dyktando z ch i samo h klasa 4 do wydruku i uzupełnienia w domu:

Na obozie harcerskim organizowanym w Chojnowie zdarzyła się pewna historia. Chłopcy z hufca zdobywali szczyty Gór Stołowych, dużo zwiedzali, chodzili na piechotę. W pewnej chwili pogoda zaczęła się załamywać. Druh drużynowy postanowił, że wszyscy schodzą w dół. Zaczął padać grad wielkości grochu, rozszalała się wichura. Na dole wszyscy odetchnęli z ulgą, humory polepszyły się i myśleli już tylko o gorącej herbacie i pysznych herbatnikach, aż tu nagle harcerze widzą, jak zza rogu wyłania się piękna farma ze zwierzętami hodowlanymi. Chłopcy ujrzeli całą chmarę zwierząt, a wszystkie żyły ku uciesze właścicieli w harmonii i w zgodzie ze sobą. Słychać było z oddali wtórowanie ptasich, psich i kocich odgłosów radości.

Czytaj także: Lektury szkolne klasa 4 w roku szkolnym 2023/2024. Co będą czytać nasze dzieci?

Sprawdzone patenty na zapamiętanie zasad ortograficznych dla 4 klasy

Aby dziecko mogło szybciej i łatwiej przyswoić sobie reguły ortograficzne, warto wypisać je na dużym kartonie i przykleić nad biurkiem lub ewentualnie łóżkiem. Chodzi w dużym skrócie o takie miejsce, które znajduje się w centrum pokoju ucznia, tak aby mogło patrzeć na ten plakat jak najczęściej.

Pomaga to w zapamiętywaniu, bo reguł ortograficznych, jak i tabliczki mnożenia należy nauczyć się na pamięć. Oczywiście nie wprowadzamy wszystkich reguł jednocześnie. Robimy to po kolei i dokładnie utrwalamy. Dopiero kiedy mamy pewność, że materiał został dobrze przyswojony, przechodzimy do wprowadzania kolejnych.

Każdy plakat powinien przedstawiać jedną pisownię wyrazów np.: tylko „ó” lub tylko „u”, itd. Ów plakat powinien wyglądać następująco.

Przygotujcie go razem.

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z ó?

  • kiedy wymienia się na o, e, a, np.: wóz – wozy
  • w zakończeniach ów, -ówka, -ówna, np.: klasówka ( wyjątki: odkuwka, okuwka, skuwka, zasuwka)
  • w zakończeniach dopełniacza liczby mnogiej niektórych rzeczowników rodzaju męskiego- kogo?, czego?, np.: kwiatów
  • na początku wyrazów: ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówdzie

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z u?

  • w zakończeniach uje, - ujesz, -uje, - ujemy, - ujecie, - ują (mimo wymiany na o), np.: szoruję, szorujesz, szoruje, szorujemy, szorujecie, szorują
  • w zakończeniach ulec, - un, -unek, - unka (mimo wymiany na o), np.: hamulec, zwiastun, rachunek, piastunka
  • w zakończeniach uch, - ucha, - ula, - unia, - us, - usia, - usieńka, - uszek, - uś, - utka, np.: maluch, starucha, brzydula, babunia, obdartus, lalusia, milusieńki, maluszek, dzidziuś, malutka
  • w wyrazach typu: kuć, knuć, pruć, psuć, snuć
  • zawsze na końcu wyrazu

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z rz?

  • kiedy wymienia się na r, np.: darzyć – dar
  • po spółgłoskach: p,b,t,d,k,g,ch,j,w
  • w zakończeniach –mierz, - mistrz, np.: Sandomierz, zegarmistrz
  • w zakończeniach – erz – arz, np.: harcerz, talerz, zakończenie –arz występujące w zakończeniach zawodów, np.: malarz, -erz, - arz, kiedy rz wymienia się na r, np.: rycerz-rycerski

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z ż?

  • kiedy wymienia się na g, dz, h, z, ź, s
  • w zakończeniach aż, np.: bagaż
  • w zakończeniach eż, -aż, np.: młodzież, straż

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z h?

  • kiedy wymienia się na g, ż, z, dz
  • w wyrazach zawierających obce cząstki harmo, - hekto, - hiper, - hipo, - homo – hydro, np.: harmonia, hektolitry, hiperwentylacja, hipoteza, homogenizowany, hydrant
  • po przedrostku z , np.: zhańbić

Ortografia klasa 4. Jakie zasady z ch?

  • kiedy wymienia się na sz, kruchy-kruszyć
  • gdy występuje po s, np.: schody
  • zawsze na końcu wyrazów, np.: dach, wyjątek – druh.

W związku z tym, że w młodszych klasach zasady ortograficzne wprowadza się pomału, a nie wszystkie na raz, zatem uzasadnionym jest również dzielić teksty dyktand, utrwalając pojedynczą trudność, typu tylko „ó”, a nie jednocześnie w jednym tekście „u” i „ó”.

Sprawdź: Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Ó czy U? Sprawdź, czy jesteś mistrzem ortografii

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: