Nowoczesna technologia jest tak ważnym elementem dzisiejszego świata, że chyba niemożliwe jest zupełne odizolowanie dziecka od jej zdobyczy. Nawet jeśli w domu dziecko nie ma z nią styczności, prędzej czy później wyjdzie ono w świat i zetknie się z nią w przedszkolu, szkole, u kolegów. A to na pewno nie jest dobre rozwiązania. Nagłe zapoznanie się z możliwościami rozrywki w Internecie, szczególnie jeśli odbędzie się bez odpowiedniej kontroli może dziecko przerazić lub nadmiernie zafascynować.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe przyzwyczajanie do tego typu przekazu, wspólne korzystanie z platform internetowych i wskazanie dziecku właściwego kierunku rozrywki. Dobrze jeśli rodzic wprowadzi dziecko w świat Internetu i będzie jego przewodnikiem po nim. Wtedy ma szanse wypracować z dzieckiem odpowiednie nawyki, nakierować na właściwe treści i wspólnie z pociechą poznawać ten świat.
Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami platform typu YouTube, w pierwszej kolejności powinniśmy sami dobrze je poznać. Biegłość w posługiwaniu się wyszukiwarkami pozwoli znaleźć odpowiednie treści, zapoznać się z możliwościami i zabezpieczeniami i zminimalizuje ryzyko wpadek. Dzięki naszej wiedzy, dziecko będzie oglądało w Internecie to, na co mu pozwolimy. Ale żeby nauczyć tego pociechę, najpierw sami powinnyśmy umieć korzystać ze zdobyczy techniki, i nie chodzi tu zupełnie o umiejętność włączenia i wyłączenia aplikacji.
Spis treści
- Jak korzystać z filtrów, czyli bezpieczny YouTube
- Jak zabezpieczyć dziecko przed nieodpowiednimi treściami?
- Jak wybrać właściwe filmy dla dzieci? Co pokazać najmłodszym na YouTube?
- Przyjazne dzieciom kanały na YouTube
- Dla starszych dzieci – fascynująca nauka, czyli kanały, które bawią i uczą
- YouTube: filmy dla dzieci do nauki angielskiego
Jak korzystać z filtrów, czyli bezpieczny YouTube
Jeśli chodzi o platformę YouTube to mamy dwie dostępne opcje: wersje ogólną i wersję dla dzieci, czyli YouTube Kids. Obie dają spore możliwości wprowadzenia zabezpieczeń i filtrów, ale żadna z nich nie jest doskonała. Nic więc nie zastąpi czujnego oka rodzica, podczas gdy dziecko spędza czas w sieci. Zabezpieczenia i filtry można ominąć, a roboty filtrujące treści można oszukać. Jeśli dziecko lubi przykładowo oglądać Świnkę Peppę, to YouTube będzie podsuwał mu kolejne odcinki. Między nimi może się jednak zaplątać, alternatywna wersja kreskówki, makabryczna i pełna przemocy, ale stylizowana na oryginalną. Teoretycznie YouTube Kids filtruje materiały odpowiednie dla dzieci do 13. roku życia, ale może nie odsiać takiej Peppy.
Polecamy: Jak wychować asertywne dziecko i jak nauczyć je stawiania granic?
Jak zabezpieczyć dziecko przed nieodpowiednimi treściami?
Konto na YouTube Kids zakłada rodzic, podając dokładny wiek dziecka/dzieci, każde z dzieci może mieć oddzielne subkonto, kontrolowane przez rodzica. Po założeniu konta warto spędzić nieco czasu na koncie każdego z dzieci, aby „podsunąć” robotom właściwe treści. Dzięki temu aplikacja będzie potem dzieciom podsuwać, treści podobne.
- Utwórz dla dziecka wartościowe i ciekawe playlisty. Jest duża szansa, że dziecko pozostanie przy nich, z czasem możesz je rozszerzać i modyfikować.
- W aplikacji można z góry zablokować konkretne treści czy kanały – zrób to koniecznie.
- Włącz opcję „bezpieczne przeglądanie”, blokującą treści zawierające treści nieodpowiednie dal dzieci.
- Zablokuj komentarze.
- Warto również wyłączyć reklamy.
- Wartościowe bajki dla najmłodszych dostępne na YouTube.
Jak wybrać właściwe filmy dla dzieci? Co pokazać najmłodszym na YouTube?
W zalewie możliwości nie zawsze łatwo się odnaleźć. Do playlisty dla najmłodszych warto podpiąć ich ulubione bajki, takie które znamy i wiemy że są bezpieczne dla dzieci, które jednocześnie mają walory edukacyjne:
Świnka Peppa – znana chyba przez wszystkie dzieci seria o przygodach sympatycznej i wesołej świnki, jej rodziców i przyjaciół. Łagodna, przyjazna dzieciom animacja, która bawi i uczy zdobyła sobie serca przedszkolaków i ich rodziców.
Marta mówi – seria, której główną bohaterką jest suczka Marta. Suczka niezwykła, bo potrafiąca mówić ludzkim językiem. Każdy odcinek to zabawna, ciepła opowieść o życiu zwykłej rodziny, która opiekuje się niezwykłym psem.
Puffin Rock – Oona i Baba to rodzeństwo przesympatycznych maskonurów, które uczą dzieci, ze warto pomagać innym. W tej serii uwagę zwraca przepiękna warstwa graficzna.
Bing – tytułowa postać to sympatyczny królik, który w bardzo przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym są emocje, ze warto je wyrażać i jak o nich mówić. Moim zdaniem punkt obowiązkowy dziecięcych playlist.
Było sobie życie – tę serię znają chyba wszyscy, bo powstała wiele lat temu. Dzisiejsi rodzice oglądali ją z zapartym tchem i ich dzieci również wydają się zachwycona. Znakomity sposób nauki o ciele ludzkim.
Myszka w Paski – bajka dla przedszkolaków i przyszłych przedszkolaków, która pozwala dziecku oswoić się z tym miejscem. Wstęp, który pomoże dziecku zaadaptować się w przedszkolu. Mnie osobiście zachwyca również grafika.
Takich bajek, które naprawdę warto pokazać dzieciom jest znacznie więcej. Polecamy także: "Ekipę Chrumasa", "Tosię i Tymka" (serial w nurcie Montessori), "Charli i Lola", "Trojaczki", "Dzielnego lwa Eryka", "Strażaka Sam", itp. A wyjątkową uwagę polecam zwrócić na jeszcze dwie pozycje: "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" oraz "Przytul mnie" – piękne, wzruszające, jedyne w swoim rodzaju – i dla małych i dla dużych. A najlepiej razem.
Przyjazne dzieciom kanały na YouTube
Oczywiście YouTube dla dzieci to nie tylko bajki, ale też znakomite źródło piosenek dla dzieci. Te znajdziecie na takich kanałach jak Nutkosfera, Hey Kids, Śpiewające Brzdące, Śpiewanki TV, Super Simple Song, Lutek TV, Bajlandia, PekaboKidz.
Polecamy: Co to jest inteligencja, skąd się bierze i jak się ją mierzy?
Dla starszych dzieci – fascynująca nauka, czyli kanały, które bawią i uczą
YouTube to prawdziwy raj dla poszukiwaczy ciekawostek ze świata nauki. Prowadzone przez prawdziwych pasjonatów kanały cieszą się zasłużoną popularnością wśród młodszych i starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Polecamy kanały popularnonaukowe: Uwaga! Naukowy bełkot, Emce, Nauka.To lubię. Junior, Uniwersytet Dzieci, SciFun, Astrofaza, Projekt Alfa, Matemaks, Pan Belfer, Historia bez cenzury, Polimaty, Gasia Gondor, Mówiąc inaczej, Pi-stacja, Pasja Informatyki.
YouTube: filmy dla dzieci do nauki angielskiego
Nauka języków z YouTuba to znakomita forma uzupełniania swojego słownictwa, osłuchania z językiem obcym i treningu. Najbardziej znany jest kanał Arleny Witt, ale warto zajrzeć także na: BBC Learn English i RockYourEnglish. Hiszpański można potrenować na Hablo Espanol, a zawiłości niemieckiego spokojnie objaśni AKI Arkadiusz Gerlic.
Polecamy: Dziecko nie chce czytać? Oto sprytne sposoby na małych przeciwników książek