Liczba kontynentów na Ziemi to jedna z podstawowych informacji z zakresu geografii. Zapytani z zaskoczenia najczęściej odpowiemy, że kontynentów jest 7. Tymczasem okazuje się, że może być ich 6 lub 8, w zależności od tego, do jakiej teorii naukowej się skłonimy.
Spis treści
- Co to jest kontynent?
- Jakie mamy kontynenty?
- Klasyfikacja kontynentów pod względem wielkości
- Ile jest kontynentów?
- Co z tą Europą?
- Zelandia ósmym kontynentem
- Ile mamy kontynentów: 6, 7 czy 8?
Co to jest kontynent?
Kontynent to olbrzymi ląd, który ma powierzchnię wielu milionów kilometrów kwadratowych i który ze wszystkich stron jest oblany wodami. Z innymi kontynentami może być połączony najwyżej przesmykami. Biorąc pod uwagę tę definicję, wielu naukowców zastanawia się, czy Europa i Azja powinny być nazywane kontynentami. Nie są oddzielone od siebie, przez niektórych są uważane za jeden kontynent. Jest to tylko jedna z wielu wątpliwości, które pojawiają się przy klasyfikacji kontynentów na świecie.
Jakie mamy kontynenty?
Kontynenty, które spełniają definicję ogromnych połaci lądu ze wszech stron otoczonych wodą, to:
- Afryka
- Ameryka Północna
- Ameryka Południowa
- Australia
- Antarktyda
Pozostaje Europa i Azja, które traktowane są jako jeden lub dwa kontynenty.
Klasyfikacja kontynentów pod względem wielkości
Pod względem wielkości wyróżniamy:
- Azję z powierzchnią 44 milionów kilometrów kwadratowych
- Afrykę z powierzchnią 30 milionów kilometrów kwadratowych
- Amerykę Północną z powierzchnią 24 milionów kilometrów kwadratowych
- Amerykę Południową z powierzchnią 17 milionów kilometrów kwadratowych
- Antarktydę z powierzchnią 14 milionów kilometrów kwadratowych
- Europę z powierzchnią 10 milionów kilometrów kwadratowych
- Australię z powierzchnią 7 milionów kilometrów kwadratowych
Ile jest kontynentów?
Ze względu na geografię fizyczną wyróżniamy zatem 6 kontynentów:
- Amerykę Północną
- Amerykę Południową
- Afrykę
- Australię
- Antarktydę
- Eurazję - na którą składają się Europa i Azja
Odpowiadając na pytanie, ile mamy kontynentów, można zaznaczyć, że 6 lub 7 w zależności od tego, czy Europę potraktujemy jako osobny kontynent czy jako jeden razem z Azją.
Co z tą Europą?
Mieszkając w kraju znajdującym się w Europie, mamy tendencje do tego, by traktować ją jako centralny punkt świata. Tymczasem Europa jest jednym z mniejszych kontynentów — jej powierzchnia wynosi tylko 10 milionów kilometrów kwadratowych, podczas gdy Azji ponad 44 miliony km², a Afryki ponad 30 milionów km²! Europa nazywana jest jednak Starym Kontynentem, ponieważ stanowi kolebkę cywilizacji zachodniej. To z Europy wyruszali również wielcy odkrywcy i podróżnicy na podbój świata.
Zwolennicy odróżniania w klasyfikacji kontynentów Europy od Azji wskazują również na występujące pomiędzy nimi różnice w kwestiach kulturowych, historycznych i klimatycznych. Europa niemal w całości znajduje się w strefie umiarkowanej, tymczasem w Azji oprócz strefy umiarkowanej mamy również strefę okołobiegunową , zwrotnikową czy równikową. Z tego względu Azję nazywa się kontynentem kontrastów.
Zelandia ósmym kontynentem
Naukowcy i geolodzy ogłosili, że na wschód od Australii znajduje się kolejny, ósmy kontynent. Zelandia nazywana jest ukrytym kontynentem świata, ponieważ 94 procent jej powierzchni znajduje się pod powierzchnią wody, a tylko 6 procent tworzy ląd. Jak twierdzą naukowcy, pomimo tego Zelandia spełnia kryteria klasyfikacji kontynentów, ponieważ ma dużą powierzchnię (4,9 mln kilometrów kwadratowych), jest różnorodna (tworzą ją trzy rodzaje skał), ma dobrze zdefiniowane granice i wyrasta z dna oceanu. Jest to duży obszar, który oderwał się od Azji około 70 milionów lat temu i w skład którego wchodzą Zelandia i Nowa Kaledonia.
Ile mamy kontynentów: 6, 7 czy 8?
Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile jest kontynentów na świecie. Jeśli uznamy, że Europa i Azja to osobne kontynenty, a także spojrzymy przychylnie na teorię naukowców na temat Zelandii, okaże się, że mamy 8 kontynentów na świecie. Do tej pory ta teoria nie została przyjęta w sposób oficjalny, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że taka klasyfikacja będzie jedyną obowiązującą. Z tego względu poprawna będzie również odpowiedź 6 czy 7, jeśli uzasadnimy, dlaczego uważamy, że kontynentów jest właśnie tyle.