Jak napisać kartkę z pamiętnika na język polski? Zasady pisania, schemat, przykład

2023-10-18 9:01

Kartka z pamiętnika to jedna z form wypowiedzi pisemnej, będąca fragmentem większej całości (pamiętnika, dziennika). Kartka z pamiętnika obowiązkowo zawiera datę, jest pisana językiem potocznym, takim, jakiego używamy na co dzień.

Jak napisać kartkę z pamiętnika

i

Autor: Getty Images Jak napisać kartkę z pamiętnika

Wiedza o tym, jak napisać kartkę z pamiętnika przyda się nie tylko w szkole. Prowadzenie pamiętnika to doskonały sposób na przelanie na papier własnych myśli, poleca się je także dzieciom, ponieważ zajęcie to pobudza kreatywność. Prowadzenie pamiętnika pozwala również na eksperymentowanie z formą i bawienie się stylem pisania.

W odróżnieniu od innych form wypowiedzi pisemnej, pamiętnik jest pisany "dla siebie", nie jest przeznaczony do czytania przez innych. Z tego też względu, nie kierujemy się tutaj sztywnymi zasadami, o których trzeba wiedzieć zastanawiając się chociażby nad tym jak napisać wypracowanie czy jak napisać sprawozdanie z wycieczki. Kartka z pamiętnika nie powinna jednak zawierać błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy kartka z pamiętnika jest pisana na potrzeby szkolne.

Spis treści

  1. Jak napisać kartkę z pamiętnika? Zasady pisania
  2. Jak wygląda kartka z pamiętnika? Schemat
  3. Co napisać w pamiętniku? Ważne informacje
  4. Przykładowa kartka z pamiętnika na język polski
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak napisać kartkę z pamiętnika? Zasady pisania

W młodszych klasach kartka z pamiętnika bywa utożsamiana z opowiadaniem, jednak w starszych klasach trzeba już pamiętać o wszystkich zasadach, takich jak zamieszczenie daty, używanie określonego języka czy wyrażeń, które powinny znaleźć się w treści. Kartka z pamiętnika, w odróżnieniu od formy, jaką jest np. podanie, zawiera wiele zdań subiektywnych a także emocji, które mogą być wyrażane także za pomocą znaków interpunkcyjnych.

Pisząc kartkę z pamiętnika pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • używaj 1. osoby liczby pojedynczej. Pisz do siebie,
  • wyrażaj emocje (możesz używać znaków interpunkcyjnych liczniej niż w innych formach. Nie bój się wykrzykników, wielokropków i znaków zapytania),
  • pisz subiektywnie. Pamiętnik jest zbiorem twoich własnych przemyśleń,
  • pisz tak jak mówisz. Używaj codziennego języka lub gwary szkolnej,
  • używaj zwrotów kierowanych bezpośrednio do siebie lub używaj personifikacji pamiętnika, pisząc np. "mój drogi pamiętniku",
  • stosuj pytania retoryczne, pytaj i odpowiadaj,
  • unikaj błędów, nie rób ich celowo,
  • zamieść datę wpisu.

Jeśli piszesz pamiętnik z pewnością pamiętasz o datowaniu wpisu, jeśli jednak kartka z pamiętnika to zadanie domowe, łatwo o tym zapomnieć.

Zobacz też: Jak napisać zaproszenie?

Jak wygląda kartka z pamiętnika? Schemat

Kartka z pamiętnika zawiera następujące punkty:

  • tytuł z określeniem do kogo należy pamiętnik, np. "Pamiętnik Laury",
  • datę, często z dopiskiem jakiego dnia tygodnia dotyczy,
  • treść podzielona na wstęp, rozwinięcie i zakończenie (pełna subiektywnych spostrzeżeń i zwierzeń, pisana ze świadomością, że nikt inny jej nie przeczyta).

Co napisać w pamiętniku? Ważne informacje

Kartka z pamiętnika, która jest zadaniem domowym, ma podobny schemat do wpisu obecnego w prawdziwym pamiętniku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jej treść będzie czytana przez nauczyciela lub omawiana podczas lekcji w klasie. Na potrzeby zadania warto skupić się na opisie konkretnego wydarzenia bez odwoływania się do realnych sekretów.

Prywatny wpis pamiętnikowy nie musi być podzielony na akapity, jednak na potrzeby pracy na języku polskim, warto je wprowadzić. Dzięki temu treść będzie bardziej czytelna.

Jeśli autorem kartki z pamiętnika ma być dziecko, nie należy bać się zwrotów w stylu "mój kochany pamiętniczku". W treści można odwoływać się zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości i przyszłości, pisząc o tym, co dopiero się wydarzy, czego nie możemy się doczekać czy czego się boimy (np. wizyty u dentysty).

Przykładowa kartka z pamiętnika na język polski

Jako zadanie możesz mieć do napisania kartkę z pamiętnika, której jesteś autorem lub kartkę z pamiętnika konkretnego bohatera literackiego. W obu przypadkach całość treści musi ściśle wiązać się z osobą autora. Przykładowo, może to być kartka z pamiętnika Stasia z "W pustyni i w puszczy" czy bohaterki książki "Ania z Zielonego Wzgórza".

Oto przykładowa kartka z pamiętnika:

Pamiętnik Laury

środa 18 października 2023

Mój drogi pamiętniczku, to już kolejny dzień przeziębienia. Dziś znów nie poszłam do szkoły, bo katar i kaszel nie odpuszczają, a mama mówi, że jak nie wyzdrowieję do poniedziałku, to nici z klasowej wycieczki. Jest mi strasznie smutno z tego powodu, bo chociaż jest całkiem słonecznie, ja znów nie mogę wyjść, siedzę w swoim pokoju jak w jakimś więzieniu! Ta myśl wcale mi nie pomaga w zdrowieniu.

Jedynym powodem do radości była paczka, którą wczoraj przysłała ciocia Ania. Z okazji urodzin, które nie mogły odbyć się w terminie i na które ciocia nie mogła dotrzeć. Uwielbiam niespodzianki, a w środku był zestaw do tworzenia biżuterii. Można zrobić nie tylko bransoletki i naszyjniki ale też opaski do włosów i pierścionki! Już nie mogę się doczekać kiedy przyjdzie do mnie Ola, pokażę jej swój wypasiony komplet i razem stworzymy sobie stylowe dodatki. W końcu będę miała coś oryginalnego i ładniejszego niż Karolina, nasza klasowa modnisia!

Dziś rano widziałam ją przez okno, jak szła do szkoły. W nowej błyszczącej kurtce, która w słońcu mieniła się jak obsypana brokatem tęcza... Wyglądała naprawdę fajnie, ale nigdy jej tego nie powiem. Jest zarozumiała i strasznie obnosi się z ciuchami, które kupują jej rodzice. Nie rozumiem, jak ktoś taki może imponować dziewczynom z klasy?! Praktycznie wszystkie chciałyby należeć do grupy, z którą chodzi na przerwach. Ale ja nie. Mam swoją najlepszą przyjaciółkę Olę i to mi wystarczy. Mamy swoje sekrety i śmiejemy się z żartów, które tylko my rozumiemy.

Mam nadzieję, że szybko wyzdrowieję i wrócę do szkoły, bo naprawdę się za nią stęskniłam!

Quiz. Czy dobrze znasz wiersze Brzechwy i Tuwima?

Pytanie 1 z 10
Dokończ zdanie: "Pan Pomidror wlazł na tyczkę i..."