Nuda w szkole: co zrobić, by dziecko czerpało radość z nauki?

2016-03-17 16:40

Nuda w szkole - zdarzyło ci się kiedyś usłyszeć taką odpowiedź od dziecka na pytanie, jak mu minął dzień? Czy zdarzyła ci się sytuacja, że nauczycielka twojego dziecka skarżyła się, że siedzi ono znudzone na lekcjach? Czy wiesz, co zrobić, by nie straciło zapału do nauki i co zrobić, by nie narzekało na nudę w szkole?

nuda w szkole

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com "Nuda w szkole" to jedna z najczęstszych dziecięcych odpowiedzi na pytanie o to, jak minął dzień.

Spis treści

  1. Nuda w szkole: sprawdź, gdzie leży problem
  2. Nuda w szkole: matematyka, polski, a może przyroda?
  3. Nuda w szkole: pozwól dziecku rozwijać mocne strony
  4. Nuda w szkole: dziecko może dzielić się wiedzą z innymi
  5. Nuda w szkole: wiele zależy od ciebie

- Mamo, nie chcę iść do szkoły. Nudzę się tam – taką deklarację słyszało wielu rodziców. Oczywiście rezygnacja z nauki nie wchodzi w grę, ale warto zwrócić uwagę na ten sygnał wysłany przez nasze dziecko i ustalić jego przyczyny. Gdy dziecko ma dobre oceny, świetnie radzi sobie w szkole podstawowej, powodem mogą być jego ponadprzeciętne zdolności. Syn czy córka nudzą się, bo wyprzedzają program. Druga sytuacja, bardziej prozaiczna, to zwykłe zniechęcenie czy też zmęczenie. W obu przypadkach należy otoczyć dziecko opieką i pomóc mu czerpać radość ze zdobywania wiedzy.

>> Przeczytaj również: Typy inteligencji wielorakich u dzieci według teorii Howarda Gardnera >>

Nuda w szkole: sprawdź, gdzie leży problem

Znasz własne dziecko. Wiesz, co chcą ci przekazać, nawet wtedy, gdy używa nieadekwatnych słów. Cóż może znaczyć stwierdzenie "nuda w szkole"? Dosłownie, mniej więcej tyle, że nasz potomek nie ma z nauki satysfakcji. Pod tak sformułowanym problemem mogą się jednak kryć również inne motywacje. Dlatego starajmy się dotrzeć do źródła problemu. Zwłaszcza wtedy gdy dziecko powtarza te słowa kolejny raz.  Być może kryje się pod nimi zupełnie inny i poważniejszy problem. Może nasz potomek celowo nie chce nazywać rzeczy po imieniu? Nie bagatelizujmy takich sygnałów.

Nuda w szkole: matematyka, polski, a może przyroda?

Znudzenie może być objawem tego, że dziecko świetnie radzi sobie z programem nauczania, wyprzedza rówieśników. Przeważnie dotyczy to konkretnej dziedziny. Jedni uczniowie są lepsi w działaniach matematycznych, inni przejawiają talenty językowe. Musimy ustalić zatem, w którym obszarze nasz potomek wyrasta ponad normę. Kluczem będzie oczywiście rozmowa z nauczycielem. Niebagatelną rolę spełni obserwacja naszej pociechy. Dobrze wiemy czy nasze dziecko jest ciekawe świata, jakie najczęściej zadaje pytania, które zadania szkolne sprawiają mu łatwość. Pójdźmy tym tropem.

>> Przeczytaj również: Poznaj 5 zajęć pozalekcyjnych, które pomogą w rozwoju dziecka >>

Nuda w szkole: pozwól dziecku rozwijać mocne strony

Twoje dziecko świetnie radzi sobie z jakąś dziedziną wiedzy? Spraw, by rozwijało umiejętności. W zależności od przedmiotu zaproponuj mu zajęcia pozalekcyjne, dodatkową lekturę, gry, zabawy, łamigłówki z nim związane. Jeżeli dostrzegasz analityczne i logiczne zdolności dziecka, naucz je np. grać w szachy (lub skieruj na naukę np. do kółka szachowego), wyślij na zajęcia z robotyki. Uzdolnienia plastyczne czy muzyczne również łatwo "skanalizować". Językowe również. Talenty można pobudzać w różnorodny sposób.

Nuda w szkole: dziecko może dzielić się wiedzą z innymi

Załóżmy, że twoje dziecko ma ponadprzeciętne zdolności matematyczne. W jego klasie znajdą się zapewne uczniowie, którzy nie radzą sobie z tym przedmiotem. Może warto porozmawiać z nauczycielem o ewentualnej pomocy dla nich, płynącej właśnie od twojego potomka? Twój syn czy córka, pomagając innym nie tylko zrozumieją, że ich wiedza ma wartość, ale nauczą się również odpowiedzialności, współodczuwania itp. Oczywiście twoje dziecko nie powinno zastąpić nauczyciela czy rodzica, nie powinno być też odpowiedzialne za postępy w nauce jego kolegów. Pomoc kolegom czy koleżankom nie może być dla niego ciężarem.

>> Przeczytaj również: Jak dużo prac domowych nauczyciele powinni zadawać dzieciom? >>

Nuda w szkole: wiele zależy od ciebie

Zajęcia pozalekcyjne, warsztaty, kółka zainteresowań – wszystkie te aktywności rozbudzające zdolności dziecka mają miejsce poza domem. Są ważne i na pewno pozwolą dziecku realizować się w tej czy innej dziedzinie. Nie zmienia to faktu, że najważniejsze dla rozwoju dziecka będzie to, co wyniesie z domu rodzinnego. Nie bój się, powyższe nie oznacza, że musisz stać się mistrzynią szachową, wirtuozem gitary czy poliglotką, by sprostać oczekiwaniom dziecka. Twoje zadanie jest inne. Masz budować atmosferę; twój dom powinien być glebą, na której rozwiną się talenty twojej pociechy.