Pierwszy dzień zimy - kiedy zaczyna się kalendarzowa zima?

2018-12-21 12:18

Pierwszy dzień zimy przypada w najkrótszy dzień roku, co wbrew pozorom jest bardzo optymistyczne. Od  tej chwili dni bowiem będą się wydłużać, a noce skracać. Kiedy przypada pierwszy dzień zimy i czym się różni kalendarzowa zima od tej astronomicznej?

Kalendarz badań w ciąży

i

Autor: Jupiterimages Kalendarz badań w ciąży

Spis treści

  1. Pierwszy dzień zimy – kalendarz a astronomia
  2. Zobacz, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny
  3. Kiedy wypada pierwszy dzień zimy?
  4. Pierwszy dzień zimy zwiastunem lepszych zmian
  5. Kalendarzowa zima – czas świętowania z bliskimi
  6. Kalendarzowa zima – warto spojrzeć na nią pozytywnie

Pierwszy dzień zimy – kalendarz a astronomia

Pierwszy dzień zimy trudno określić jedną stałą datą. Zima tzw. astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego. To dość ruchoma data (oscyluje wokół jednego dnia) i zależy m.in. od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym. Astronomiczny początek zimy oznacza, że dany dzień jest dniem najkrótszym w roku – zwykle trwa około 7,5 godziny. Z każdą nową dobą zimy przybywa dnia, a ubywa nocy.

Kalendarzowa zima zaczyna się datą stałą i umowną. W przeciwieństwie do daty określającej początek astronomicznej zimy, zawsze wypada tego samego dnia. Najczęściej pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Co kilka lat jednak daty te pokrywają się.

Zobacz, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny

Kiedy wypada pierwszy dzień zimy?

Umowną datą, którą witamy kalendarzową zimę w naszym kraju jest 22 grudzień. Kalendarzowa zima w roku 2017 nastąpi dzień później niż zima astronomiczna, ale w roku 2019 te daty już się pokryją. Koniec zimy nastąpi w dniu powitania wiosny. Według astronomów będzie to data równonocy wiosennej czyli 20 marca 2017 roku. Jeśli jednak uwzględnimy daty kalendarzowe – koniec zimy nastąpi 21 marca, czyli w dniu, w którym nadejdzie kalendarzowa wiosna.

Czytaj:

Zabawki dla chłopców: top 10 zabawek

Zabawki dla dziewczynek: top 10 zabawek

Pierwszy dzień zimy zwiastunem lepszych zmian

Pierwszy dzień zimy przez niektórych jest bardzo wyczekiwany. Po szaroburych i mokrych tygodniach jesieni, jest zwykle zapowiedzią bardziej słonecznej, choć mroźnej pogody. Cieszy też fakt wydłużania się dni. Każdy dzień zimy daje nam coraz więcej słonecznego światła, co ułatwia oczekiwanie na cieplejsze miesiące.

Kalendarzowa zima – czas świętowania z bliskimi

Kalendarzowa zima trwa równo trzy miesiące. Choć pogodowo niepewna, przynosi nam wiele niezapomnianych dni. W zimie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, witamy nowy rok, a także celebrujemy ważne święta takie jak np. Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka. Mimo mroźnej pogody, to pod względem uczuciowym bardzo ciepła i refleksyjna pora roku, pozwalająca nam cieszyć się bliskością ważnych dla nas osób.

Powitanie zimy najhuczniej jest świętowane wśród dzieci. W szkołach i przedszkolach odbywają się z tej okazji uroczystości i przedstawienia, a dzieci ubierają się w zimowe kolory (biel i błękit).

Czytaj:

Zabawki dla dwulatka: pomysły na prezenty dla dwuletniego dziecka

Zabawki dla trzylatka: pomysły na prezenty dla trzyletniego dziecka

Kalendarzowa zima – warto spojrzeć na nią pozytywnie

Zima, podczas której dzień jest krótszy od nocy, może wywoływać u niektórych stan przygnębienia i osłabienia. Swoje robi niższa temperatura, ale też uciążliwe warstwy grubych ubrań. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko infekcji, przemęczenie i brak energii do działania. By zima nie kojarzyła się nam źle, warto nauczyć się wydobywać z tej pory roku pozytywy. Zamiast narzekać na zimno, lepiej cieszyć się rozgrzewającą, aromatyczną herbatą.

Zamiast tęsknić za słoneczną aurą, odnaleźć urok w nastrojowości świec czy kominka. Zamiast ubolewać nad brakiem wakacji, cieszyć się górskimi wyprawami w trakcie zimowego ulropu. Tak naprawdę wystarczy dostrzec w zimie drobne przyjemności i się nimi delektować. Tylko wtedy początek zimy nie będzie dla nas depresyjny.

Grudniowy QUIZ. Tego mogłeś o grudniu nie wiedzieć!

Pytanie 1 z 10
W angielskiej nazwie grudnia - "december", coś się nie zgadza. "Decem-" to po łacinie przedrostek znaczący tyle co: